Akademisyene, Sanayide Çalışma Yolu Açılıyor

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) eylem planına göre, akademisyenlere sanayide çalışması için teşvikler hazırlanacak HEDEF2. HUKUKİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK Akademisyenler ile sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için bir dizi eylem kararı içere

Akademisyene, Sanayide Çalışma Yolu Açılıyor

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) eylem planına göre, akademisyenlere sanayide çalışması için teşvikler hazırlanacak HEDEF2. HUKUKİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK Akademisyenler ile sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için bir dizi eylem kararı içere

29 Haziran 2015 Pazartesi 14:17
10 Okunma
Akademisyene, Sanayide Çalışma Yolu Açılıyor
Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) eylem planına göre, akademisyenlere sanayide çalışması için teşvikler hazırlanacak HEDEF2. HUKUKİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK Akademisyenler ile sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için bir dizi eylem kararı içeren eylem planı 27 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan eylem kararına göre, 1- Doçentliğe atamada veya profesörlüğe yükselmede, şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek önemli bir etken olacak. 2- Akademisyenlerin proje yapma performanslarına göre teşvikler hazırlanacak. 3- KUSİ bağlamında görev yapan akademisyene daha fazla döner sermaye payı ödenecek. 4- Akademisyene sanayide çalışması izin verilecek. Örneğin 5 yılda bir 3 ay çalışma olanağı verilecek. Veya sanayideki yüksek lisan ve doktoralı personelin üniversitede ders vermesi sağlanacak İŞTE RESMİ PLANDAKİ EYLEMLER
I NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÛRE AÇIKLAMA
2.1 Akademisyenlerin atama ve yükselme kriterlerinde KÛSt çerçevesinde yürüttüğü faaliyetler dikkate alınacaktır. YÖK MEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Temmuz 2015-Aralık 2018 özellikle Doçentlik atamasında olmak üzere, akademisyenlerin bilimsel yayn dışındaki faaliyetlerinin (şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek vs.) akademik kariyerlerine olumlu katkıda bulunacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır. AyncaProfesörlüğe atanmada KÜSÎ faaliyetlerine kat ilanlara öncelik verilmesi yönündeki imkânlar araştırılacaktır. (Düzenleme Yapılması)
2.2 öğretim elemanlarını sanayi ile işbirliği yapmayateşvik edccck düzenlemeler yapılacaktır. YÖK   M Eli. Üniversiteler, Maliye Bakanlığı   Mayıs 2015- Ekim 2018   Akademisyenlerin proje yapma performansına göre teşvik edilmelerini sağlayacak düzenlemeler yapılacaktır.  
2.3 üniversite döner sermaye sistemi KÖS!’yi destekleyecek şekilde yeniden düzenlenecektir. YÖK M EB. Maliye Bakanlığı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı Mayıs 2015- Aralık 2015 Kamu-üniversite-sanayi işbirliği bağlamında yapılacak Ar-Ge projelerinde görev alan öğretim elem anlamın elde edeceği gelirden daha fazla pay alacak şekilde döner sermaye sistemi revize edilecektir. (Rapor Sayısı. Düzenleme Yapılması)
2.4 Akademisyenlerin sanayide çalışabilmeleri, sanayide çalışan nitelikli personelin de üniversitelerde görev alabilmeleri sağlanacaktır. YÖK ÇSGB, MEB. Kalkınma Bakanlığı. TOBB, Mesleki Yeterlik Kurumu M ay ıs 2015- Aralık 2015 Akademisyenlerin sanayide (akademik izin modeline benzer şekilde) geçici olarak çalışmasına ve sanayideki yüksek lisans, doktoralı personelin üniversitede ders vennesine imkân sağlayacak mevzuat değişikliği yapılacaktır. Buna göre akademisyene kariyerden bağımsız olarak 5 yılda bir 3 ay veya 3 yılda bir 2 ay sanayide çalışabilme olanağı tanınacaktır. (Düzenleme Yapılması)
   
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209