SON DAKİKA

Devlet Memuru, Diplomasını Kiralayabilir Mi?

Bu haber 08 Temmuz 2016 - 10:04 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

SORU: Benim bir sorum olacak. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Yaklaşık 4 yıldır devlet memuruyum. Aynı zamanda Harita mühendisliğini okuyorum. Bu yıl mezun olacağım. Sorum şöyle;
Bir arkadaşım 2 yıllık inşaat mezunu ve 2 arkadaşı ile bir büro açtılar SORU: Benim bir sorum olacak. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Yaklaşık 4 yıldır devlet memuruyum. Aynı zamanda Harita mühendisliğini okuyorum. Bu yıl mezun olacağım. Sorum şöyle;
Bir arkadaşım 2 yıllık inşaat mezunu ve 2 arkadaşı ile bir büro açtılar. Benim diplomamı istiyor kullanmak üzere. Devlet memuru iken diplomamı verip çalıştırma şansım var mı acaba.

CEVAP: Devlet memurunun kazanç anlamında neleri yapıp neleri yapamayacağı 657 sayılı Kanunun 28. maddesinde düzenlenmiştir.

Maddede yer alan düzenleme şu şekildedir:

“Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz,ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.”

Bu maddeye göre, şirket kurma sınırlamasına ilave olarak, bir Devlet memuru;

1-Ticaret veya sanayi şirketlerinde görev alamaz.
2- Özel şirketlere ait işyerlerinde çalışamaz.

-- Haberin Devamı Aşağıda --

Sizin olayda, her ne kadar bir çalışma olmadığı diplomanın kiralamaya verildiği belirtilse de, sonuçta diploma sizi temsil etmektedir ve siz o şirkette çalışan bir pozisyonda olursunuz.

Bu nedenle bir memurun, diplomasını kiraya vermesi mevcut madde bağlamında söz konusu olamaz.

Bir önceki yazımız olan Sakarya Üniversitesi'nden Ücretsiz DHBT Deneme Sınavı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.