EKPSS'ye Başvuracak Hangi Adaylar, Aile Bakanlığından Ön Taahhüt Almalı?

EKPSS'de en çok sorulan 4 soru ve cevabıEKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvuru süresi 23 Şubat 2016 tarihinde başladı ve 9 Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 03 Mayıs 20

EKPSS'ye Başvuracak Hangi Adaylar, Aile Bakanlığından Ön Taahhüt Almalı?

EKPSS'de en çok sorulan 4 soru ve cevabıEKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvuru süresi 23 Şubat 2016 tarihinde başladı ve 9 Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 03 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir. Ancak, EKPSS sınav kılavuzunda bir çok konu detaylı bir şekilde yazmasına rağmen, bazı sorular yine de sıklıkla sorulamktadır. İşte sıklıkla sorulan sorular ve cevapları 1- Geçen yıl başvuranlar yine Aile bakanlığına gidip ön taahhüt alacak mı? Daha önce sınava girenlerin eğer özür gruplarında değişiklik yoksa Aile Bakanlığına gitmelerine gerek yoktur. Bu adaylar internet üzerinden başvuru yapabilecektir. Özür oranlarında değişiklik olanların da Aile Bakanlığına gidip ön taahhüt almasına gerek bulunmamaktadır. Yine, ÖSYM sisteminde engel bilgisi olan ancak fotoğrafı veya eğitm durumu bilgisi olmayan adayların da Aile Bakanlığına gidip ön kabul ve taahhüt beyanı belgesi almasına gerek bulunmamaktadır. Bu adaylar internetten başvuru yapamayacak bireysel başvuru merkezine gidecektir. 2016KPSSÇalışma Yöntemi için Tıklayın 2016 DGS Çalışma Yöntemi için Tıklayın 2016 Mühendislik Tamamlama Çalışma Yöntemi İçin Tıklayın
  2- 2014 yılındaki EKPSS puanıyla atanan tekrar sınava girebilir mi? Mezun oldukları üst öğrenime dayalı kadrolara başvuracak olanlar, yeniden sınava girebilir. Engelli alım yönetmeliğinin ilgili hükmü şu şekildedir: "Madde 14 - (1) Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz." Örneğin GİH sınıfında memur olarak atanmış birisi daha sonra önlisans düzeyinde elektrik teknikerliğini bititrse yeniden sınava girip atama işlemlerine katılabilir. Zira, bu kişi başka bir hizmet sınıfındaki kadroya talip olmaktadır. 3- Üniversite son sınavda okuyanlar başvurabilir mi? Evet başvurabilir. Kılavuza göre sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olacaklar istemeleri durumunda mezun olacakları üst öğrenim düzeyinden sınava girebilir ve mezun olduktan sonra tercih yapabilir. Örneğin 2017 yılında lisanstan mezun olacak bir aday sınava lisans düzeyinde girebilir ve 2017 yılında mezun olduktan sonra açılacak EKPSS tercih işlemlerine katılabilir. 4- Engelli adaya sınavda ek süre verilir mi? Klavuza göre, adayın engeline göre süre verilir. Örneğin görme engellilerden isteyenlere okuyucu ve işaretleyici verilecek ve sürenin 2/3'ü oranında ek süre verilecektir. Yine, - genel engellilerden CP hastalarına, - genel engelli olup yaygın gelişim bozukluğu veya özgül öğrenme güçlüğü bulunanlara, - İşitme engellilerden ilköğretime başlama yaşı sonrası veya öncesinde işitme engelli olanlara, - dil ve konuşma engelli adaylara, - zihinsel engellilere, ek süre verilmektedir.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.