Hisse Senetleri Hesabı

110 Hisse Senetleri Hesabı: İşletmelerin geçici olarak elde tutmak amacıyla aldığı hisse senetlerini izlendiği hesaptır. 110 Hisse Senetleri Hesabının İşleyişi: Hisse senetleri alındığı zaman hesabın borcuna kaydedilir. Hisse senetleri satıldığı zaman

Hisse Senetleri Hesabı

110 Hisse Senetleri Hesabı: İşletmelerin geçici olarak elde tutmak amacıyla aldığı hisse senetlerini izlendiği hesaptır. 110 Hisse Senetleri Hesabının İşleyişi: Hisse senetleri alındığı zaman hesabın borcuna kaydedilir. Hisse senetleri satıldığı zaman

18 Haziran 2016 Cumartesi 13:38
571 Okunma
Hisse Senetleri Hesabı
110 Hisse Senetleri Hesabı: İşletmelerin geçici olarak elde tutmak amacıyla aldığı hisse senetlerini izlendiği hesaptır. 110 Hisse Senetleri Hesabının İşleyişi: Hisse senetleri alındığı zaman hesabın borcuna kaydedilir. Hisse senetleri satıldığı zaman hesabın alacağına kaydedilir. Aktif karakterli bir hesaptır. Hisse senetleri kar farkı ile satıldığı zaman aradaki fark 645 Menkul Kıymet Satış Karları hesabına alacak olarak kaydedilir. Hisse senetleri zarar ile satıldığı zaman aradaki fark 655 Menkul Kıymet Satış Zararları hesabına borç olarak kaydedilir.   Eğer Menkul kıymetler, yatırım ve iştirak amaçlı yani diğer şirketlerin yönetimine katılmak, iş ilişkileri kurmak veya devamlı gelir elde etmek için satın alınıyorsa: 240 Bağlı Menkul Kıymetler Hesabı 242 İştrakler Hesabı 245 Bağlı Ortaklıklar Hesaplarında izlenir. Alınan hisseler o işletmenin sermayesinin, %0 - %10 arasında ise kendi kayıtlarında 240 Bağlı Menkul Kıymetler Hesabının borcuna, %10 - %50 arasında ise 242 İştirakler Hesabının borcuna, %50 den fazla ise 245 Bağlı Ortaklıklar Hesabının borcuna kaydedilecektir. Örnek: Mercan işletmesi başka bir işletmenin yönetimine katılma hakkını elde etmek için, o şirketin çıkardığı ve % 7 lik sermaye payı ile oy hakkını temsil eden 30.000 TL tutarındaki hisse senedini alıyor.
Bağlı Menkul Kıymetler Hesabı                                                       Bankalar Hesabı  30.000 30.00
Örnek : Mercan işletmesi iştirak amacı ile başka bir şirketin çıkardığı ve % 30 luk sermaye payı ile oy hakkını temsil eden 70.000 TL tutarındaki hisse senedini alıyor.
İştirakler Hesabı                                                       Bankalar Hesabı  70.000  70.000
Örnek 1: Mercan işletmesi başka bir şirketin çıkardığı ve % 60 lik sermaye payı ile yönetimin çoğunluğunu seçme hakkını temsil eden 90.000 TL tutarındaki hisse senedini peşin alıyor.
Bağlı Ortaklıklar Hesabı                                                       Kasa Hesabı  90.000 90.000
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209