İşçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırması


Engin BALCI

Engin BALCI

Okunma 26 Kasım 2016, 16:23

4857 Sayılı İş kanuna göre; Haftalık çalışması süresi 45 saattir.45 Saati aşması durumundan her saat başı yüzde elli olarak işçiye ücret ödemek zorundadır.
Örnek vermek gerekirse Haftalık ücreti 600TL olan bir içinin saatlik ücreti 600TL/45saat=13,33TL*Saat
2 Saat Mesaiye kalması durumunda 2*13,33TL=26,66TL Bu tutarın yüzde ellisini almamız gerekir 26,66*50/100=13,33TL Mesai ücretiniz ve 2 saatlik çalıma ücreti olan 26,66TL+13,33TL olarak toplam 39,99TL Haftalık Ücretinize ilave edilir.
İş kanuna göre 45 saat çalışan personel 24 saat ücretli izin sayılmıştır.
 
 
Hafta sonu veya ulusal tatillerde çalışması halinde ise;
 
‘’4857 Sayılı İş Kanunun Madde 47- Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.’’
Örnek; Haftalık ücreti 600TL olan bir içinin pazar günü çalışması halinde işverenden alacağı ücreti hesaplamak gerekirse 600/6(hafta süresi) =100TL Günlük ücretidir. Pazar çalışması halinde 100TL ilave olarak toplam 700TL ödeme yapılır.
 Mesaiye kalınan sürelerini ücret pusulasında ve ücret bordrosunda resmî tatilleri, çalışılmayan günleri dahil olmak üzere ayrıntılı olarak belirterek işçiye bir nüshasını vermelidir.
SSK’ya fazla çalışmaları tahakkuk ettirmek zorundadır. Fazla çalışmaları SSK bildirmeyen işveren cezai sorumlulukları vardır.
İşçinin mesai kalması için önceden fazla çalışmayı onayını yazılı olarak alması gerekir. Aksi taktirde İşçinin onayı olmadan işçi fazla mesaiye kalmak zorunluluğu yoktur.
Mesaiye zorla kalan personel istifa ederek dava yolunda kıdem tazminatına hak kazanabilir zorla mesaiye kaldığını ispat yükü işçiye aittir bu yüzden dava aşamasında tanık ve belgelere ihtiyaç vardır aksi taktirde mesaiye kalmamış sayılırsınız, yalnız personelin bir kere mesai kalması Yargıtay kararlarında onayı olduğu kanaatine karar vermiştir.
Fazla çalışma yazısı her yıl yenilenmesi gerekir. Çalışma saatleri günde 11 saati aşamaz ve yılda 270 saati geçemez.
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 3 ay önce
Çalışırken aof den 4 yillik lisans mezunu oldugumuzda is yerinde çalışma hayatimizda ne gibi degisiklik olur. (4857 is kanuna baktim öğrenim durumunda değişiklikle ilgili bir şey bulamadım )
Misafir Avatar
Engin Balcı - 3 ay önce @ali
4 yıllık mezun olmadınız özel kesimde iş hayatınızda etkili olmuyor.657 memur tabi iseniz tazminat alıyorsunuz maaşınıza ek olarak.
Avatar
ali - 3 ay önce
hocam günlük 11 saatin içinde molalar dahil midir?
Misafir Avatar
engin - 3 ay önce @ali
maalesef yemek ve çay molaları bu sürelere dahil değil.
Avatar
Engin Balcı - 3 ay önce
Maalesef ara dinlemeler ve yemek molaları bu süre zarfında değerlendirilmiyor.
Avatar
eyüp şahan - 3 ay önce
Hocam pardon
Avatar
eyüp şahan - 3 ay önce
Sürekli birileri gelmiyor bizi mesaiye bırakıyorlar.zorla kalacak diyor.ne yapabiliriz.
Avatar
ali - 3 ay önce
Sorumum cevabını alamadım. Rica etsem cevab yazarmisiniz. teşekkür ederim
Misafir Avatar
Engin B. - 3 ay önce @ali
Cevap vermiştim tekrardan yazıyım özel sektörde çalışan kişilerin mühendislik,mimarlık vb bir odaya mensup ise odanın belirlediği ücret altında çalışamazlar.İşletme,ekonomi gibi mezun arkadaşlar hiç bir odaya mensup olmadıkları için yüksek lisansta doktorada yapsa ücrette etkisi yoktur işverenin inisiyatifine kalmış
Avatar
İbrahim s - 3 ay önce
Selamun aleykum. hocam Bn 3 yıldan fazla bi özel şirkette çalışıyorum günlük 12-13 saat çalışıyoruz mesai ücreti yok 15 günde 1 gün izniniz var bayramlarda izin yok ücreti de yok resmi tatillerde izin yok ücreti de yok yıllık izniniz yok Neden devlet şikayet olmadan gelip denetlemiyor şimdi diyeceksiniz ki siz niye şikayet etmiyorsunuz vijdanim el vermiyor bir çok kişi burada ekmek yiyor o yuzden askeri ücrete devam...
Misafir Avatar
Engin B. - 3 ay önce @İbrahim s
Tamamen siyaset