SON DAKİKA

Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin Maaşları Ne Kadar Artacak?

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 8:44 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

2016-2017 toplu sözleşme döneminde mutabakata varılan bir diğer konu koruma ve güvenlik görevlilerinin ek ödemesidir. Bu personelin ek ödemelerinde yüzde 5 oranında artırım yapılmıştır.

Toplu sözleşme mutabakat metninde yer alan hüküm şu şekildedir:

2016-2017 toplu sözleşme döneminde mutabakata varılan bir diğer konu koruma ve güvenlik görevlilerinin ek ödemesidir. Bu personelin ek ödemelerinde yüzde 5 oranında artırım yapılmıştır.

Toplu sözleşme mutabakat metninde yer alan hüküm şu şekildedir:

“Koruma ve güvenlik görevlilerinin ek ödeme oranı

Madde 34- (1) Koruma ve güvenlik görevlisi kadro ve pozisyonlarında bulunan personelin, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı Cetvele göre yararlanmakta oldukları ek ödeme oranına 5 puan İlave edilir.”

Atıfta bulunulan 375 sayılı KHK cetvelinde, koruma ve güvenlik görevlilerinin yeri, genel fıkradır. Bu ise şu şekildedir:

m) Genel idare hizmetleri sınıfındaki diğer kadrolarda bulunanlardan;
1) 1-2 dereceden aylık alanlar110
2) 3-4 dereceden aylık alanlar100
3) 5-7 dereceden aylık alanlar90
4) Diğer derecelerden aylık alanlar85

DEĞERLENDİRME

Tüm koruma ve güvenlik görevlilerinin ek ödeme oranları yüzde 5 oranında artırılmıştır.

Yüzde 5’in mali boyutu şu şekildedir:

= Yüzde 5* En yüksek Devlet memuru aylığı
= %5*(9500*maaş katsayısı)
= %5* 837
= 41,8 TL (Brüt)

Bu miktarsan sadece Binde 7,59 oranında damga vergisi kesilir. Bu kesinti ise 0,31 kuruştur.

memurlar.net

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.