SON DAKİKA

KPSS-A’da, kurumsal mevzuattaki yaÅŸ ÅŸartı uygulanmaz

Bu haber 15 Aralık 2014 - 12:46 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi.

KPSS A grubu ilanlarda yaş şartına dikkat edilmeli

KPSS A grubu kariyer mesleklerde aranan 35 yaş şartı Kanuna rağmen yanlış değerlendiriliyor ve ilanlar hatalı çıkabiliyor.

Kısa bilgi

Müfettiş, uzman, denetmen, kaymakam gibi unvanlar KPSS A grub KPSS A grubu ilanlarda yaş şartına dikkat edilmeli

KPSS A grubu kariyer mesleklerde aranan 35 yaş şartı Kanuna rağmen yanlış değerlendiriliyor ve ilanlar hatalı çıkabiliyor.

Kısa bilgi

Müfettiş, uzman, denetmen, kaymakam gibi unvanlar KPSS A grubu (kariyer) meslek olarak bilinmektedirler. Bu mesleklere girmek en az iki aşamalı ve uzun bir süreç olup, ayrıca 35 yaş şartını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır.

35 şartında mevzuat değişim süreci

2011 yılına kadar A Grubu alımlarda üst yaÅŸ sınırı kurumdan kuruma farklılık (28,29,30,31,32 veya hiç yaÅŸ sınırı olmaması gibi) göstermekteydi. 2011 yılında KHK ile yapılan deÄŸiÅŸiklik sonrasında tüm kurumlar için bu yaÅŸ sınırı “sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü 35 yaşını doldurmamış” olmak ÅŸartı getirilerek sabitlendi.

Ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi, KHK ile Siyasi hak ve ödevler konusunda deÄŸiÅŸiklik yapılamayacağı gerekçesiyle 2013 Mart’ta bu hükmü iptal ederek, iptal hükmünün 1 yıl sonra yürürlüğe gireceÄŸine karar verdi. Bu süre içinde de 2013 AÄŸustos ayında çıkarılan torba kanun ile bu hüküm tekrardan 657 sayılı Kanunun Ek maddeleri arasında yer aldı.

Güncel mevzuattaki durum

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 40 maddesine göre “EK MADDE 40- MesleÄŸe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve 36 ncı maddenin “Ortak Hükümler” bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarca yapılacak olan özel yarışma sınavlarına baÅŸvurularda üst yaÅŸ sınırı; özel mevzuatında yer alan yaÅŸ ÅŸartına iliÅŸkin hükümlere baÄŸlı kalınmaksızın giriÅŸ sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beÅŸ yaşını doldurmamış olmak ÅŸeklinde uygulanır.

Özel kanunla kurulmuÅŸ diÄŸer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluÅŸları tarafından mesleÄŸe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır.”

Yaş şartındaki gözden kaçan değişiklik

Bu deÄŸiÅŸiklik öncesinde kurumlar a grubu ilanlarında kendi sınav tarihlerin baz alarak, sınav tarihinde 35 yaşın dolmaması ÅŸartını aramaktaydılar. Ancak deÄŸiÅŸiklik sonrasında bu konuda da uygulama birliÄŸi saÄŸlanması amacıyla “sınavın yapıldığı yılın baÅŸlangıcı (1 ocak) itibariyle adayların 35 yaşını doldurmamış olması” ÅŸartı getirilmiÅŸtir. Ãœstelik bu düzenleme, kurumsal mevzuatında ne olursa olsun uygulanmak durumdadır. Zira, Ek 40. maddede “özel mevzuatında yer alan yaÅŸ ÅŸartına iliÅŸkin hükümlere baÄŸlı kalınmaksızın” denilmiÅŸtir.

Kutay Seğmen Arıkan
kutay@memurlar.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.