Ülkemiz de Meslek Liselerinin yeri şüphesiz çok önemli. Ekonominin bel kemiğini oluşturan ‘’ Kalifiye Ara Eleman ‘’ ihtiyacını karşılayan bu okullar…Günümüz de sosyal hayatı düzenleyici bir konumda yer alıyor. 2013 yılından bu yana Adalet alanında ‘’ Adalet Mesleki ve Teknik Lisesi ‘’ adı altında ‘’ İnfaz Koruma Memuru ve Zabit Katibi ‘’ yetiştiriliyor. Tabi ki bu okullardan yetişen çocuklar Hakim , Savcı , Avukat olma yolunda azimle ilerliyor. Eee ne demişler. ‘’ Yönünüzü değiştirmezseniz , istediğiniz yere varabilirsiniz.’’

Hepimiz adil bir dünya da yaşamak isteriz. Adil bir çevre , adil bir sistem bu okullar kişiye sorgulama , hakkı arama ve hakkı koruma erdemlerini öğretiyor. Bunun yanında ülkemizin dört bir yanında ki yargısal iş ağı da adaylar için oldukça cezbedicidir. Bu sebeple Adalet alanında yetişecek personelin eğitimi oldukça mühimdir. Adalet alanında mesleki yeterliliğe gelmiş olan kişiler ; Birinci derece mahkemeleri ( hukuk ,ceza ,idare ,vergi ) , bölge ( adli ve idari ) mahkemeleri , Adalet Bakanlığı ( merkez ve taşra ) teşkilatları , Adliye , savcılıklar , Noterler , Özel güvenlik şirketleri , hukuk ve avukatlık büroları gibi kuruluşlarda çalışma ve kariyer imkanı bulurlar.

Zabit Katipliği ; Katip yazıcı , yazman anlamına gelmektedir. Adalet Bakanlığı her yıl Ocak , Şubat ayları gibi, sözleşmeli ve kadrolu olarak , KPSS şartı ile ( en az 70 puan ) 2000 - 3000 sayısınca personel almaktadır. Katiplik için Lise – Önlisans – Lisans düzeylerinde herkes başvuru yapabilir. Katiplik için sırası ile ; KPSS puanı , kurum başvurusu , daktilo sınavı (F veya Q klavye kullanarak yanlışsız , vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada doksan kelime yazmak ) , sözlü sınav şeklindedir.


 Dikkat !  adaylar sadece bir adalet komisyonunun yapacağı sınava katılabilir. Birden fazla komisyona başvuru yapan adayın başvurusu geçersiz sayılır.  Katip maaşları ise 1980. – 2000 TL arasında değişiyor. Lisans  mezunu katipler ise 2050 TL maaş almaktadır. Çalışma saatleri sabah 08:30 – 17:00 olup , mesai kavramı yoktur. Özelikle adalet meslek lisesi öğrencilerini klavye eğitimi ve mesleki dersleri aldıklarını göz önünde bulundurarak. Klavye ve sözlü sınavda oldukça avantajlı görüyorum.
 

İnfaz Koruma Memuru ; İnfaz koruma memurları Genel İdari Hizmetler sınıfında yer alırlar. İşleyiş bakımından  gardiyanların emniyet sınıfında yer alan bir memur gibi haklara ve zorunluluklara sahip olduklarını görüyoruz. Vardiyalı memurluk olarak tanımlayabileceğimiz bu memurluk günümüz de oldukça talep edilen bir meslektir.  KPSS şartı (En az 70 puan almak) burada da karşımıza çıkmaktadır. Cezaevlerin de görev yapacak olan adayların boy , kilo , genel kültür gibi meziyetlere de sahip olması gerekir. Kpss puanınız yeterli olduğu taktirde boy ve kilo ölçümüne çağrılırsınız. Erkeklerde en az 170 cm bayanlarda ise en az 160 cm boy istenmektedir. Ayrıca kilonuz boyunuzun son iki rakamından 13 fazla ya da 13 eksik olmamalıdır. Yani boyu 180 olan bir kişinin kilosu en fazla 92 en az 68 olmalıdır. Boy ve kilo ölçümleri adliye komisyonlarında komisyon huzurunda yapılmaktadır. Komisyon ölçümlerinde evdeki ölçümlere göre 1-2 cm az ya da fazla ölçüm yapılabilmektedir.


İnfaz Koruma memurları fiziksel yeterlilikten sonra ‘’ Sözlü Sınava’’ tabi tutulur. Bu sınavda genel kültür ( Tarih , coğrafya , vatandaşlık, mesleki bilgiler) bilgileri ölçülür. Daha sonra güvenlik soruşturması gerçekleştirilir. İki haftalık meslek eğitiminden sonra görevinize başlayabilirsiniz. Ayrıca en düşük infaz koruma memuru maaşı 2260 TL’dir.‘’ İlk adımınızı inançla atın , tüm merdivenleri görmek zorunda değilsiniz.’’  İnandığınız yolda , sizi mutlu eden gerçeklerin peşinden gittiğinizde , sizde hayatını adalete adayan bir Hakim , Savcı , Avukat ,  Katip , İnfaz Koruma olabileceksiniz. Bu da hayatı büyük bir macera yapıyor.


        Gökhan KAÇAN - Eğitim Yazarı - Danışmanı

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NİCK 2016-11-17 00:31:10

peki sizin görüşünüze göre hangi meslek daha avantajlı? neden?

Misafir Avatar
Gökhan Kaçan 2016-11-17 01:44:07 @NİCK

Aslında bakarsanız , sizin eğitim düzeyinizi nereye kadar sürdürmek istediğiniz ile doğru orantılıdır kariyer edinmek. Lise ve Önlisans düzeyinde katiplikte infaz korumada avantajlı çünkü mesleği edindikten sonra 4 seneye tamamladığınızda eğitiminizi kıdem atlıyorsunuz. Lisans eğitimin de iibf mezunu iseniz idari yargı hakimliği düşünebilirsiniz. hepsi Kariyer meslekleridir. ve görevde yükselme sınavları ile maddi manevi doygunluk sağlar

Beğenmedim! (0)
Avatar
İkm 2016-11-17 09:39:06

Sıkıntıları çok İkm lerin... Hatta en sıkıntılı memuriyeti devletin.

Misafir Avatar
Gökhan Kaçan 2016-11-17 18:38:27 @İkm

Evet , eee çalışma koşulları göz önünde bulundurulduğun da , görev yerinize göre bu koşullar değişir. ayrıca İKM de kural görev yavaş yapılsa da tedbirli olması yönündedir. Alacağınız meslek içi eğitimler işinizi kolaylaştıracaktır. SGK ve Postane memuriyetleri daha zorlu koşullar içermektedir. İKM ' e nazaran

Beğenmedim! (0)
Avatar
Katip 2016-11-18 16:35:14

Alımlar ne zaman olur peki HocAm

Misafir Avatar
Gökhan Kaçan 2016-11-19 15:27:16 @Katip

Aralık - Ocak ayı içerisinde , İllerin alım ilanları yayınlanmaya başlar.

Beğenmedim! (0)

banner209