Ormanların Korunması ve Faydaları

5) Ormanların Korunması ve Faydaları   Türkiye orman varlığı bakımından zengin değildir. Bugün Anadolu'nun % 26'sı ormanlarla kaplıdır.   Ormanlarımız;   Yangınlar Tarla açma Kaçak kesim Hayvan otlatılması Yerleşim yeri açm

Ormanların Korunması ve Faydaları

5) Ormanların Korunması ve Faydaları   Türkiye orman varlığı bakımından zengin değildir. Bugün Anadolu'nun % 26'sı ormanlarla kaplıdır.   Ormanlarımız;   Yangınlar Tarla açma Kaçak kesim Hayvan otlatılması Yerleşim yeri açm

23 Haziran 2016 Perşembe 22:33
46 Okunma
Ormanların Korunması ve Faydaları
5) Ormanların Korunması ve Faydaları   Türkiye orman varlığı bakımından zengin değildir. Bugün Anadolu'nun % 26'sı ormanlarla kaplıdır.   Ormanlarımız;  
 • Yangınlar
 • Tarla açma
 • Kaçak kesim
 • Hayvan otlatılması
 • Yerleşim yeri açma
  yollarıyla yok edilmektedir. Ormanları tahrip eden en önemli faktör yangınlardır. Orman yangınlarını önlemek ve yangınları azaltmak ama­cıyla alınması gereken tedbirler şunlardır:  
 • İnsanlar ağaçların faydaları ve korunması konusunda eğ
 • Orman içinde ateş yakılması
 • Ormanlarda yangınların yayılmasını önleyecek şeritler açılmalıdı
 • Yangınlara anında müdahale edecek ekip, araç ve gereçler hazırda bulundurmalıdı
  Ormanların başlıca faydaları şunlardır:  
 • Kereste ve odun ihtiyacımızı karşı
 • Çeşitli hayvanlara barınaktık eder.
 • Dinlenme ve turizm alanlarıdı
 • Ülke savunmasında kolaylık sağ
 • Kâğıt, kimya, ilaç ve kozmetik sanayi kollarına ham­madde sağlar,
  Not: Son yıllarda ormanlarımızı korumak amacıyla bazı ormanla­rımız milli park haline getirilmiştir.  
 1. B) MAKİ
  Akdeniz iklim bölgelerinde, orman örtüsünün tahribinden sonra özellikle kıyı bölgelerinde gelişmiş 1-2 m yüksekliğin­de, ince gövdeli daima yeşil yapraklı kalan türlerden mey­dana gelmiş bitki topluluğuna maki denir. Maki bitki örtüsü­nün belli başlı türleri şunlardır: Mersin, koca yemiş, yaban zeytini, defne, keçiboynuzu, sandal, sakız, zakkum, laden, menengiç, fundadır.   Not: Makiler, Akdeniz'de 800 m'ye kadar görülürken, enlem nedeniyle Ege'de 500 m ve Güney Marmara'da ise 300 m'ye kadar görülür.    
 1. C) BOZKIR
  Yağış miktarının ağaç yetiştirilmesine yetmeyecek kadar az olduğu yerlerde, mevsimlik yağışlara bağlı olarak gelişen ve yaz kuraklığına dayanamayarak sararan ve ortadan kalkan ot topluluğuna bozkır denir.   Geven, çoban yastığı, üzerlik, yavşan otu, gelincik, sığırkuyruğu ve koyun yumağı bozkırları oluşturan başlıca ot türleridir.   Not: Ormanların insanlar tarafından tahrip edilmesiyle oluşan bozkır alanlara "antropojen bozkır" denir.  
 1. D) YÜKSEK DAĞ ÇAYIRLARI
  Dağ çayırları, ormanların sona erdiği dağların yüksek ke­simlerinde başlar ve kalıcı kar sınırına kadar olan kuşakta yer alır. Ülkemizde çayırlar 1800 - 2400 m'den başlayarak 3000 - 3500 m'ye kadar devam eder.   Not: Ülkemizde dağ çayırları, hayvancılık ve yaylacılık faaliyetle­rinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Erzurum - Kars Yöresinde dağ çayırlarının geniş yer kap­laması, buralarda büyükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209