PAEM'e 2 Bin Komiser Yard Alımında 2014 KPSS Hatası Giderilsin

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM), yayımladığı ilanla, 2 bin Komiser Yardımcısı Adayı alacağını açıkladı. Tıklayın. Ancak  ilan metninde, sadece 2015 KPSS puanıyla başvuru yapılabileceği belirtilmiş ve 2014 KPSS puanı yok sayılmış. Komiser yardı

PAEM'e 2 Bin Komiser Yard Alımında 2014 KPSS Hatası Giderilsin

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM), yayımladığı ilanla, 2 bin Komiser Yardımcısı Adayı alacağını açıkladı. Tıklayın.
Ancak  ilan metninde, sadece 2015 KPSS puanıyla başvuru yapılabileceği belirtilmiş ve 2014 KPSS puanı yok sayılmış. Komiser yardımcısı adayı KPSS p3 puanı ile alım olacak Şuan 2014 ve 2015 yılı KPSS  P3 puanları 2016 yılına kadar geçerlidir. Emniyet'in sadece 2015 yılı KPSS puanı ile alım yapması hata olur. Kariyermemur.com olarak biliyoruz ki hala geçerli olan 2014 KPSS P3 Puanı varken Emniyetin sadece 2015 KPSS P3 Puanı İle alım yapması hata olur ve bu alıma başvurmak isteyen binlerce aday mağdur olur, Emniyet bu hatasından vazgeçmeli.  

Kanunda Ne Yazıyor?

  - 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun geçici 9. maddesinde "1/1/2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olup yönetmelikle belirlenecek diğer şartları taşıyanlar ve yapılacak sınavda başarılı olanlar, Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulabilirler. Bu öğrenciler Akademi bünyesinde ücretsiz iaşe edilir, yatırılır, sağlık giderleri ve yönetmelikle tespit edilecek ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır ve bunlara harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir." hükmü yer almış ve bu hükümde hangi yılın KPSS puanının esas alınacağı açık bir şekilde belirtilmemiştir.  

Yönetmenlikte ne yazıyor ?

  "Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği"nde de hangi yılın KPSS puan türünün esas alınacağı açık bir şekilde gösterilmemiştir   -Hem Kanun hem de yönetmelikte, hangi yılın KPSS puan türünün esas alınacağı konusunda açık bir şekilde yazılmadığı  için genel hükümlere bakılması gerekmektedir. 2015 yılında yapılan KPSS'nin kapsamı kılavuzda "2015 Kamu Personel Seçme Sınavı, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılacaktır. " şeklinde açıklanmıştır. A grubundan kasıt hem yönetmelikte hem de kılavuzda müfettiş, uzman yardımcısı gibi kadrolardır. Yani kapsamda, komiser yardımcısı adaylığı bulunmamaktadır. -Binlerce aday, 2015 KPSS sınavının sadece A grubu ve öğretmenlik için yapıldığını bildiğinden dolayı sınava girmemiştir. Diğer taraftan, 2014 KPSS sınavı tüm kamu personel alımlarında şuan için geçerli olan tek sınavdır. Dolaysıyla 2015 KPSS'yi esas alıp, 2014 KPSS'yi esas almamak adaylara haksızlık olacak ayrıca hukuki problem oluşturacaktır. PAEM sadece 2015 KPSS sınav puanını esas alacaktı ise bu 2015 KPSS sınav kılavuzuna açıklama koydurarak belirtilmeliydi bu belirtilmedi. -Dolaysıyla daha başvurular başlamadan önce Emniyetin gerekli düzeltmeyi yapması uygun olacaktır aksi taktirde çok aday mağdur olacak.  

Sonuç Olarak Ne Yapılmalı?

2015 KPSS Puanı olmayıp Mağdur Olacak adayların önce Emniyete başvurup ilanın düzeltilmesini istemeleri gerekir, başvurularına olumsuz cevap almaları durumunda ise, hemen konuyu Kamu Denetçiliği Kurumuna iletmeleri gerekmektedir. Kamu Denetçiliği Kurumuna Online  Başvurmak İçin Tıklayın   Kariyer Memur
Bu yazının tüm hakları kariyermemur.com'e aittir. "www.kariyermemur.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.