SON DAKİKA

Sınava 6 Ay Kala KPSS B’ye Nasıl Hazırlanır?

Bu haber 28 Ekim 2015 - 14:51 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

2016 KPSS B Lisans sınavına 6-7 ay kaldı. ÖSYM 2016 Sınav Takvimini yaklaşık 3 hafta önce yayınladı KPSS sınavı diğer yıllara göre yaklaşık iki ay öne alındı.  Buda KPSS’ye çalışan adayların planlarını altüst etti. Sınava hazırlanan veya özel sebepler ned 2016 KPSS B Lisans sınavına 6-7 ay kaldı. ÖSYM 2016 Sınav Takvimini yaklaşık 3 hafta önce yayınladı KPSS sınavı diğer yıllara göre yaklaşık iki ay öne alındı.  Buda KPSS’ye çalışan adayların planlarını altüst etti. Sınava hazırlanan veya özel sebepler nedeniyle sınava hazırlanamayanları son günlerde lisans KPSS’ye hazırlık telaşı sardı. Kariyermemur.com’a ulaşan yoğun mesajlar üzerine B Grubu adaylarımıza genel olarak bazı bilgiler vermek istiyoruz.

KPSS B grubu sınavları çift yıllarda yapılmaktadır. Lisans (4 yıllık) adaylar, KPSS’ye girerek “P3” puan türünden tercih yapmaktadırlar. Bu puan bir sonraki 2016 KPSS’ye kadar geçerlidir. (Şuan 2014 P3 puanı hala geçerlidir ve bu puana sahip olanlar Haziran sonundaki 2016/1 merkezi yerleştirmelerinde tercih yapabilirler.

 2016 KPSSTürkçe Hazırlık Seti için Tıklayın

 2016 KPSSMatematik Hazırlık Seti için Tıklayın

ales-hazirlik-seti 2016 ALES Hazırlık Seti 

dgs-hazirlik-seti2016 DGS Hazırlık Seti 

Adayların genel durumu

P3 için 5 farklı derse çalışmak gerekmektedir. Geçmiş verilere ve adayların eğilimine bakıldığında genel olarak Türkçe ve Coğrafya sorularında adaylar yüksek netler çıkarabilmektedir. Buna karşılık matematik, tarih ve vatandaşlık sorularında ise adaylar genelde zorlanmakta ve düşük netler çıkarmaktadır.

Ders stratejisi nasıl kurulmalı?

Ders stratejisinin oluşturulmasında iki şey önemlidir. Birincisi adayın GK/GY derslerinden hangilerinde kendisini daha donanımlı ve iyi olduğunu belirlemesidir. İkincisi ise adayın hangi bölümde olduğudur.

İlk olarak; aday kendisini tanımalı ve sözel ya da sayısal zekasından hangisinin baskın olduğunu bilmelidir.

Örneğin, matematiği zayıf olan bir kişi önce matematikten başlamalı ve bunu sınava yakın bir tarihe bırakmamalıdır. Hatta matematikle tek başına boğuşmak yerine kurs veya özel hoca desteği alınmalıdır. Çünkü zaten sınava  6 -7  ay kaldı ve sene başından beri çalışanlar hele ki kursa gidenler önemli bir yol aldılar. Bunun yanında matematik GKY dersleri içinde çalışması ve mantığa oturtması en uzun süren derstir. Bu yüzden riske atılmamalıdır.

Başka örnek olarak matematiği iyi olan bir aday zaten en çok vakit kaybettiren dersi cebe atmış bulunmaktadır. Bu dersi tekrar yapması ve geçmiş sınav sorularını inceleyerek ÖSYM tekniğini öğrenmesi yeterlidir. Bu adayın ise diğer zayıf olduğu sözel derslere (ki bu genelde vatandaşlık ve tarihtir) yüklenmesi gerekir.

İkinci olarak; adayın bölümü de önemlidir. Çünkü herkes kendi bölümünden olanlarla (4001 hariç) yarıştığına göre bölümünün genel eğilimini de dikkate almalıdır.

Örneğin, matematik, fizik, kimya, mühendislik gibi bölümlerden KPSS’ye giren bir adayın rakiplerinin de matematik derslerinin kuvvetli olduğu ve full nete yakın yapacakları ortadadır. Bu gibi bölümlerde adayı ön plana çıkaran sözel olan derslerdir. Özellikle yine vatandaşlık ve tarih dersleri bu adayları kendi bölümünden rakipler arasında ön plana çıkarmaktadır.

Başka bir örnek olarak, felsefe, coğrafya, kamu yönetimi, PDR gibi bölümlerden sınava giren bir adayın rakiplerinin de kendisi matematik konusunda zayıf olacakları tahmin edilebilir bir durumdur. Bu gibi sözel ağırlıklı bölümlerde matematik seçici olacağı için (ki sözel bölüm adayları genelde matematiği zaten gözden çıkardım demektedirler) kendisi bölümündekilere oranla daha çok matematik yapanlar bölüm sıralamasında doğrudan öne çıkacak ve tercihlerde daha rahat yerleşecektir.

Kaynak seçimi de önemli

Piyasada bir çok konu anlatımlı kitap bulunmaktadır. Şematik-tablolu anlatımı sevenler bu tarz kitapları almalıdır. Kendi notunu çıkarmayı düşünenler ise düz yazı ağırlığı olan kitaplara yönelmelidir. Ayrıca, gereksiz detay içeren kalın kitaplar da tercih edilmemelidir. Çünkü soru yoğunluğu ve düzeyi bellidir. Fazla bilgi gereksiz yorgunluk ve vakit kaybıdır. Ancak, bazı konu anlatım kitaplarında soru ve çözümü de olabilir. Bu yüzden de kalın diye bu kitaplar elenmemelidir.

Soru bankalarında dikkat

Bir sorunun zor olması veya çok detaylı olması o sorunun kaliteli olduğunu göstermez. KPSS’ye hazırlanan bir aday için kaliteli soru; ÖSYM’nin hazırladığı formatta ve konulara göre hazırlanan sorulardır.

Bazı kitaplarda hiç sınavda çıkmamış extra konulardan soru sorulmaktadır. Öğrenci de bunları çözemeyince stres yapmakta ve kendini eksik hissetmektedir. Halbuki bu sorunun bizim için soru değeri yoktur. bu sadece kitabın yazarlarının egoizmidir.

6 ay yeterli bir süre

Bugünden itibaren başlayarak düzenli çalışan bir kişi için 6 ay yeterli bir süredir. Gerek güzel kaynak seçimi gerekse iyi bir kurs desteğiyle bu sürede KPSS’den güzel puan alınabilir.

(memurlar.net)

Yeterli Sayıda Soru çözmek

Bildiğiniz gibi kpss sadece bilgi ölçme sınavı değildir, kpss’de hız çok önemli, hızlı olmak için çok soru çözmek gerekir, özelikle Matematik ve Türkçede hız kazanmalısınız bunun için bol bol soru çözmelisiniz.

kariyermemur-telif-uyarisi
Tüm Haber ve  İlanlar İçin Facebook Sayfamızı Beğenin

Bir önceki yazımız olan KPSS Başvuru Ücreti ATMden Nasıl Yatırılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.