Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgiler

SOSYAL GÜVENLİK HAKKI   60. maddeye göre: Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirle­ri alır ve teşkilatı kurar.   Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler   madde

Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgiler

SOSYAL GÜVENLİK HAKKI   60. maddeye göre: Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirle­ri alır ve teşkilatı kurar.   Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler   madde

29 Haziran 2016 Çarşamba 16:06
79 Okunma
Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgiler
SOSYAL GÜVENLİK HAKKI  
  1. 60. maddeye göre: Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirle­ri alır ve teşkilatı kurar.
 
  1. Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler
 
  1. maddeye göre: Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendile­rine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.
  Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibak­larını sağlayıcı tedbirleri alır. Yaşlılar, Devletçe korunur. Yaşlılara Devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir.   Devlet, korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırıl­ması için her türlü tedbiri alır. Bu amaçlarla gerekli teşkilat ve tesisleri kurar veya kurdurur.  
  1. YABANCI ÜLKELERDE ÇALIŞAN TÜRK VATANDAŞLARI
  62 maddeye göre: Devlet, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının aile birliğinin, çocuklarının eğitiminin, kültü­rel ihtiyaçlarının ve sosyal güvenliklerinin sağlanması, anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri alır.  
  1. TARİH, KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLA­RININ KORUNMASI
 
  1. maddeye göre: Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır. Bu varlıklar ve değerlerden özel mülkiyet konusu olanlara getirilecek sınırlamalar ve bu nedenle hak sahiplerine yapılacak yardımlar ve tanınacak muafiyetler kanunla düzenlenir.
 
  1. SANATIN VE SANATÇININ KORUNMASI
 
  1. maddeye göre: Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değer­lendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayıl­ması için gereken tedbirleri alır.
  Not: Devletin iktisadî ve sosyal ödevlerinin sınırları: 65. madde­ye göre; Devlet, sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini, bu görevlerin amaçlarına uygun öncelikleri gözeterek malî kaynaklarının yeterlili­ği ölçüsünde yerine getirir.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209