Sözleşmeli Atananlar, KPSS ile Başka Kuruma Memur Olarak Geçebilir mi?

Sözleşmeli Atananlar KPSS ile Başka Kurumlara Geçebilirler mi? Tercih Hakları Yanar mı?Kurumlar birbiri ardına personel alım ilanlarını yayımlıyorlar. Bunlardan önemli bir kısmını ise sözleşmeli alım ilanları oluşturmakta. Adaylar ise sözleşmeli alımlarda

Sözleşmeli Atananlar, KPSS ile Başka Kuruma Memur Olarak Geçebilir mi?

Sözleşmeli Atananlar KPSS ile Başka Kurumlara Geçebilirler mi? Tercih Hakları Yanar mı?Kurumlar birbiri ardına personel alım ilanlarını yayımlıyorlar. Bunlardan önemli bir kısmını ise sözleşmeli alım ilanları oluşturmakta. Adaylar ise sözleşmeli alımlarda

27 Şubat 2016 Cumartesi 14:13
10 Okunma
Sözleşmeli Atananlar, KPSS ile Başka Kuruma Memur Olarak Geçebilir mi?
Sözleşmeli Atananlar KPSS ile Başka Kurumlara Geçebilirler mi? Tercih Hakları Yanar mı?Kurumlar birbiri ardına personel alım ilanlarını yayımlıyorlar. Bunlardan önemli bir kısmını ise sözleşmeli alım ilanları oluşturmakta. Adaylar ise sözleşmeli alımlarda yerleşmeleri halinde merkezi alımda tercih yapma haklarının yanıp yanmayacağı konusunda tereddütler yaşamaktalar. Sözleşmeli Personel Karmaşası Sözleşmeli personel konusunda yapılan temel hata tek bir sözleşmeli personel tipinin bulunduğunundüşünülmesidir. Genel düşüncenin aksine tek bir sözleşmeli personel tipi bulunmamaktadır. Genel olarak 657 4/B sözleşmeli personel, 399 KİT sözleşmeli personeli, belediye sözleşmeli personeli ve kurumların kendi teşkilat kanunları çerçevesinde istihdam ettiği sözleşmeli personel olmak üzere çok çeşitli sözleşmeli personel istihdam şekli bulunmaktadır. Peki bunun sonucu nedir? Bu sözleşmeli istihdamlarının hepsinin durumunda çeşitli benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır. Konumuz açısından 399 KİT sözleşmeli personeli ve diğer sözleşmeli personel olarak ikili bir inceleme yapmak yeterlidir. 2016KPSSÇalışma Yöntemi için Tıklayın 2016 DGS Çalışma Yöntemi için Tıklayın 2016 Mühendislik Tamamlama Çalışma Yöntemi İçin Tıklayın 399 KİT Sözleşmeli Olarak Yerleşenlerin Durumu KİT sözleşmeli personelinin hak ve yükümlülükleri açısından memurlarla aralarında çok az fark bulunduğunu söylemek mümkündür. KİT sözleşmeli personeli tıpkı memurlar gibi merkezi yerleştirmeyle göreve başlamaktadırlar. KİT sözleşmeli personeli sınava girmeksizin naklen memur olarak atanamaz. Ancak sınavlara girerek memur olarak atanmasının önünde kanuni bir engel ya da bekleme süresi bulunmamaktadır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki merkezi yerleştirme işlemlerinin kendi düzenlemeleri nedeniyle yerleşen adaylar aynı puanla bir daha yerleştirilemez. Dolayısıyla KİT'e yerleşen adayın merkezi yerleştirme işlemleri için puanı yanmış olur. Ama, A grubu sınavlar ve kurumsal alımlara girmesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Diğer Sözleşmelilerin Durumu 399 KİT sözleşmeli personeli dışındaki sözleşmeli alımları kurumsal olarak ayrı ayrı yapılmaktadır. Diğer bir ifadeyle merkezi yerleştirme ile KİT'ler dışında sözleşmeli atama yapılmamaktadır. Dolayısıyla kurumsal alımlarla sözleşmeli atananlar, KİT personeli için öngörülen engelin de dışındadırlar. Sözleşmeli atananların memur statüsüne geçişlerinde herhangi bir engel ya da bekleme süresi bulunmamaktadır. Sözleşmeli yerleşenler (KİT dışında) merkezi alımlarda tercih haklarını da kaybetmezler. A grubu kadrolara da B grubu kadrolara da herhangi bir engele takılmadan doğrudan atanabilirler. Kurumlarından muvafakat almalarına da gerek yoktur.

2016KPSS Türkçe Seti Uzaktan Eğitim Videoları

2016KPSS Matematik Seti Uzaktan Eğitim Videoları PTT Personelinin Durumu PTT 2013 yılında KİT olmaktan çıkarılarak anonim şirket haline getirilmişti. Ancak mevcut personel 399'a göre istihdam edilme haklarını korudular. Sonradan atananlar ise idari hizmet sözleşmeli olarak kurumsal alımla işe alındı. 2013 sonrasında kurumsal alımla işe alınanlar için "diğer sözleşmelilerin durumu" başlığı altında yazılanlar geçerlidir. PTT'de 2013 sonrasında merkezi yerleştirmeyle alım yapılmadığından 399'a tabi PTT personelinin de geçerli KPSS puanlarıyla tercih yapmaları önünde herhangi bir engel yoktur.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209