SON DAKİKA

2017 Zabıt Katibi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 13:56 'de eklendi.

2017 yılı Zabıt Katipliği Alımları Ne Zaman Yapılacak? 2017 Sözleşmeli Zabıt Katipliği Başvuru Şartları Nelerdir? – Adalet Bakanlığı Yıllara Göre Zabıt Katipliği Alımları hakkında merak edilen detaylar haberimizde bulabilirsiniz
2017 Zabit Katibi Alımları hakkında bilgiler..

Zabıt Katipliği Alımları Ne Zaman Yapılacak? 2016 Sözleşmeli Zabıt Katipliği Başvuru Şartları Nelerdir? – Adalet Bakanlığı Yıllara Göre Zabıt Katipliği Alımları hakkında merak edilen detaylar haberimizde bulabilirsiniz

2016 Zabit Katibi Alımları hakkında kesin bir tarih mevcut değil, Kariyermemur.com Olarak, daha önceki alımlardan yola çıkarak siz takipçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz.

Yıllara Göre Zabit Katibi Alımları

A) 2015 Yılı Zabit Katibi Alımları

1) 2015’te İlk Alım Adalet Bakanlığına 3606 sözleşmeli 306 kadrolu zabıt katipliği Alındı, 3606 sözleşmeli 306 kadrolu zabıt katipliği için  uygulama klavye sınavına  Türkiye genelinde olan yaklaşık 60.000 aday katıldı.

Toplamda 3912 Zabıt Katibi Alım Sınavı Başvuruları 26 Ocak 2015‘te Başlayıp 6 Şubat 2015‘te Bitti, 2015 yılı içinde en büyük katip alımı 3.912 katip Alımı oldu.

2) 23 ceza infaz kurumu katibi alımı , başvuruları  6-14 Ağustos 2015 tarihleri arasında, başvurular devam ediyor.

3) Danıştay 30 Kadrolu Katip Alımı, Başvurular 01/06/2015 – 06/06/2015 tarihleri arasında yapıldı.

4) 150 İcra Katibi Alımı ; Adalet Bakanlığına alımı yapılacak 150 icra katibi kadrosu için Başvurular 12 Ocak 2015 ile 23 Ocak 2015 tarihleri arasında yapıldı.

B) 2014 Yılı Zabit Katibi Alımları

Adalet Bakanlığı’na 770 kadrolu zabıt katibi alımı yapıldı.

Başvurular Tarihleri 30 Haziran 2014 günü başlayıp 4 Temmuz 2014 günü sona erdi.

C) 2013 Yılı Zabit Katibi Alımları

1) Adalet Bakanlığı 604 İcra Katibi Alımı başvurular 20 – 31 Ocak 2014 tarihleri arasında yapıldı.

2) Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne  kadrolu  183 ceza infaz kurumu katibi alımı,Başvurular 27 Mayıs 2013 günü başlayıp 4 Haziran 2013 günü sona erdi.

D) 2012 Yılı Zabit Katibi Alımları 

Adalet Bakanlığına 2.169 Sözleşmeli, 694 kadrolu olmak üzere toplam 2863 zabıt katibi alımı yapıldı. Başvurular 25 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayıp, 6 Mart 2013 tarihinde sona erdi.

Görüldüğü gib Zabit Katibi Alımının 2014 yılı hariç tüm yıllarda  sene başlarında (Ocak-Şubat aylarında) alım olmuş, 2016 Yılı başlarında alım olması beklenmekte, 2016 Zabit Katibi Alımının diğer yıllara göre daha fazla olmasını diliyoruz..

Kariyermemur.com Olarak biliyoruz ki bu sınava binlerce kişi hazırlanıyor ve zabit katibi olmak isteyen çok aday var. Sadece 2015 yılında  klavye sınavına  Türkiye genelinde yaklaşık 60.000 aday katıldı.

Kimler Zabit Katibi Olabilir?

Öncelikle şunu belirtelim Lise Mezunları da Zabit Katibi olabilir, Genel itibariyle Lise-Önlisans ve Lisans Mezunları KPSS’de en az 70 Puan Alan ve Bilgisayar Sertifikası Olan Tüm adaylar Zabit Katibi olabilir, (diğer şartlarıda aşağıda madde madde aktarazağız.)

Bilgisayar Sertifikası Konusunu 2015 Zabit Katibi Alımı Kitapçığında aşağıdaki gibi yazılıyor.

En az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) diye yazıyor.

DİĞER BAŞVURU ŞARTLARI

Genel Şartlar:
a) Türk vatandaşı olmak,
b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 6 Şubat 2015 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (KPSS-2014) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak,( 1 Ocak 1979 ve sonrası doğumlu olanlar)
c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,
e) 657 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
f) Kamu haklarından mahrum olmamak,
g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.
Özel Şartlar:
a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
c) Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)
Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.
UYGULAMALI SINAVDA, adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıklarının tespiti için uygulamalı sınav yapılacaktır. Belirtilen günde uygulamalı sınavın bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

BİLGİSAYAR SERTİFİKASI NASIL, NEREDEN ALINABİLİR?

Zabıt kâtipliği başvurularında istenen bilgisayar sertifikasını Halk Eğitim Merkezleri’nin sağladığı kurslardan alabilirsiniz.

Kaynak: kariyermemur.com

Bir önceki yazımız olan DGS'ye Hazırlananlara Kazanandan 8 Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.