DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? ve Tüm Merak Edilenler KariyerMemur.com’da..

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
21.03.2018
314
A+
A-

Jandarma Genel Komutanlığı personel ihtiyacını karşılamak için sınav yapmakta ve bu sınavın sonucunda göre adayları belirlemektedir. Söz konusu sınav sayesinde başarılı adaylar seçilmekte daha sonra ise farklı sınavlar ve mülakat yapılarak kuruma kabul edilecek olan adaylar seçilmektedir. Söz konusu durum için yapılacak sınava JANA sınavı denilmektedir. 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlayacak? sorusu bundan dolayı çok sık sorulmakta ve adaylar sınavı kaçırmak istememektedir. Yapılacak olan sınavın tarihinden önce dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmakta ve adayların mutlaka bunlara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sınav başvurularının bir önemi kalmamakta ve adayların gereken şartları sağlamaması durumunda doğrudan elenmektedir.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ve Aranan Şartlar Nelerdir?

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlayacak? konusu içerisinde yer alan şartlar farklı alanlara ayrılmaktadır. Adaylardan öncelikle genel şartları sağlaması istenirken daha sonra ise sağlık şartlarının ve öğrenim şartlarının sağlanması da istenmektedir. İstenen bütün şartların sağlanması ise bir zorunluluk olup bütün adayların buna uyması gerekmektedir. Aksi durumda sınava girmenin önemi olmayacak ve adaylar mutlaka diğer aşamalarda elenecektir. İstenen genel şartlar şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır. Farklı ülkelerin vatandaşları kabul edilmemektedir.
 • Taksirli suçlar haricinde adli sicil kaydı bulunmaması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Kişilerin almış oldukları cezalar affedilmiş ya da adli sicilden çıkartılmış olsa dahi yapılacak olan başvuru reddedilmektedir.
 • 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki şartlardan bir tanesi de adayların milli güvenliğe tehdit olan yapı ve oluşumlarla ilgili herhangi bir irtibatının ya da iltisağının olmamasıdır.
 • Adayların tutum ve davranışlarının mutlaka yasalara uygun olması ve yasadışı oluşumlara sempati duymaması da aranan şartlardandır.
 • Yapılacak olan detaylı güvenlik soruşturmasından geçilmesi
 • Nikahsız bir şekilde herhangi bir bayan ya da erkekle yaşanmıyor olması
 • Adayın daha önce çalışmış olduğu kurum ya da kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle ayrılmamış olması
 • Kişinin hakkında yedek subay olamaz ya da benzer bir karar bulunmaması
 • Yapılacak olan sınavlardan başarılı olmak ve belirtilen kontenjanının içerisinde bulunmak
 • Başvuru ve diğer aşamalarda istenen belgeleri zamanında teslim edilmesi

Yukarıda belirtilen şartlar genel olup herkesten istenen öncelikli şartlardır. Bunların dışında ekstra bir madde olması durumunda yayınlanacak olan kılavuzda yer alacaktır. Bundan dolayı adayların kılavuzu çok detaylı şekilde incelemesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlayacak? konusunda bunun dışında da aranan şartlar bulunmaktadır. Bunlar genellikle sağlık ve öğrenim ile ilgilidir. Söz konusu şartlardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Adayların tam kapsamlı bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alması gerekmektedir. Sağlık raporu alınırken raporun nerede kullanılacağının belirtilmesi ve buna göre de üzerinde “muvazzaf astsubay olur” ya da benzer bir ifadenin bulunması gerekmektedir. Diğer raporlar kabul edilmemektedir.
 • Askerlik oldukça zor bir meslektir ve buna bağlı olarak kişilerin vücut yapılarının buna uygun olması gerekmektedir. Bundan dolayı da aranan şartlar arasında bu da bulunmaktadır. Yayınlanan kılavuzda adaylarda aranan boy ve kilolar belirtilmekte ve adayların buna uyması gerekmektedir. Özellikle boy ile kilo arasındaki denge çok önemlidir.
 • Adayların vücutlarının görünür yerlerinde ciddi bir yara ya da ameliyat izinin olmaması gerekmektedir. Ayrıca yine cilt hastalığı kellik gibi durumu olan adaylar kabul edilmemektedir.
 • 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki bir başka şart ise adaylarda sara, uyurgezerlik, bayılma ve çarpıntı gibi hastalıklar olmamasıdır.
 • Bunlar dışında adayların hareket kabiliyetlerini kısıtlayan düztabanlık gibi rahatsızlıkları olan adaylarda kabul edilmemektedir.
  Ağız ve çene yapısında bozukluk olan ve konuşma konusunda sıkıntı yaşayan adayların başvuruları da kabul edilmemektedir.
 • Bunların dışında başvuru yapacak olan ön lisans mezunlarının 25 lisans mezunlarının ise 27 yaşını bitirmemiş olması istenmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin fakülte ya da yüksekokul mezunu olması gerekmektedir. Bu okullardan son kayıt tarihine kadar mezun olacak kişilerin yapacağı başvurular da kabul edilmektedir.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ve Diğer Hususlar

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlayacak? konusundaki şartlar genel olarak bu şekildedir. Sınav tarihi ile ilgili ise şuana kadar net bir açıklama yapılmış değildir. Söz konusu tarih geçmiş yıllarda genellikle yılın ilk aylarında olmaktaydı. Yapılan açıklamalar dikkate alındığından bu senede benzer bir takvimin izlenmesi beklenmekte olup buna göre sınavın Mart ya da Nisan ayında olacağı tahmin edilmektedir. Buna bağlı olarak da başvuruların yine bu aylarda yapılması beklenmektedir. Yapılacak olan sınavı ÖSYM düzenlemektedir. Bundan dolayı kurumun yapmış olduğu diğer sınavlarda uyguladığı kuralları bu sınavda da uygulamaktadır.

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlayacak? konusundaki genel hususlar bu şekildedir. Sınav başvurusu yapıldıktan sonra adaylar belirlenen kontenjana bağlı olarak ikinci aşama için adaylar davet edilmektedir. İkinci aşamada adaylara fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavları yapılmakta ve buradan alınacak sonuçlara göre sınavı kazanan kişiler belirlenmektedir. Söz konusu durum ile ilgili yayınlanacak olan kılavuzda ilgili bütün hususlar belirtilecektir. Adaylar buradan alacakları bilgiler ile sınavın süreçleri hakkında daha net fikirlere sahip olabilmektedir.

EN GÜNCEL TSK ALIMLARI İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN – TIKLAYINIZ!

Kariyer Memur // TSK Alım İlanları
314 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Hakan ceylan dedi ki:

  Bayan alımı yapılacak mı acaba?