SON DAKİKA
km-sondakika-alti -->

2018 KPSS’ye Evde Nasıl Çalışılır?

Bu haber 24 Nisan 2018 - 14:40 'de eklendi.

KPSS’ye hazırlanan veya bir türlü hazırlanmaya başlayamayan arkadaşların en çok merak ettikleri soruya cevap aradık. KPSS’yi kazanmış ve atanmış kişilerin hazırlık aşamasındaki tüyolarını derledik. İşte KPSS’ye hazırlığın tüyoları.

KURSA GİTMELİ MİYİM?

Şahsen KPSS için kursa falan gitmedim ve önermiyorum da!

İlk defa hazırlanacak olanlar ve matematiği zayıf olanlar kursa yazılabilirler.
…………………………………..

✔NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM?

Ekim ayınında başında (derslere düzenli olarak çalışmak kaydıyla) çalışmaya başlamak en uygun olanıdır. Ekim ayının başı ne geçtir ne de erkendir.
…………………………………….

✔GÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞMALIYIM?

Mühim olan kaç ders çalışmak değil, mühim olan duzenli ve verimli ders çalışmaktır. İlk başlarda 5 saat kafidir.
……………………………………..

✔HANGİ KAYNAKLARA ÇALIŞMALIYIM?

Ben kaynak ayırtmadım. Gereksiz ayrıntılara inen kaynaklardan kaçınmak gerekir.

Bi de KPSS tecrübe ve basarısı olan kaynaklar tercih edilmelidir.

KPSS MATEMATİK’İ PRATİK YÖNTEMLERLE EVİNİZDE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ, TIKLAYIN
………………………………………..

✔NASIL ÇALIŞMALIYIM?

İlk defa başlayanlar iki defa konu anlatımlı bitirmeleri önerilir.

❗Bir konu nasıl çalışılır?

Bir konu 4 defa tekrarlanmalı.
1- İlk önce konu roman gibi okunmalıdır.
2- İkinci okuyuşta önemli yerlerin altı çizilmelidir.
3- Üçüncü defa da altı çizilenler yerler kısa kısa not tutulmalıdır.
4- Dörtüncü defa da altı çizilen yerler tekrarlandıktan sonra sorulara geçilmelidir.

❗Ayrıca tutulan notlar haftada bir tekrarlanmalıdır.
………………………………..

SORU BANKASI OLARAK?

İki defa konu anlatımlı çalıştıktan sonra bir set soru bankası çözülmelidir.

Yanlış yapılan sorular iyice analiz edilmelidir.
……………………………….

DENEME OLARAK?

Son bir aya kadar haftada bir denemeye girilmelidir.

❗❗Son bir ay?
Sınava kadar GK -GY ve EĞİTİM denemesi her gün çözülmelidir.

❗Denemelerde yanlış yapılan sorular deftere kısa kısa geçirilmelidir.

❗Son 10 yıl çıkmış sorular kesin ve kesin çözülmelidir.

 

KPSS’den 88 ALMIŞ BİR ADAYIN HAZIRLANMA SÜRECİ VE TÜYOLARI

Merhaba arkadaşlar KPSS’den 88 almış biri olarak hazırlanma sürecimi, çalıştığım yayını ve çözdüğüm deneme yayınlarını anlatacağım.

Hazırlanma Süreci :

– Arkadaşlar eğer gerçekten birşeyi başarmak istiyorsanız ilk başta kendinize inanmalısınız. Unutmayın ki inanmak başarmanın yarısıdır.

– Daha sonra içinizde gerçek bir istek ve azim olmalıdır. Hırs çok önemlidir. Sürekli ders çalışmaktan oflayıp puflarsanız bu iş olmaz baştan diyelim. Niyet etmeniz çok önemlidir.

– Sosyal hayatınızı yavaş yavaş kısmaya başlayacaksınız. Bu kademeli gerçekleşecek bir durumdur. Sınav yılı 2018 yaz aylarında bile iyi bir yaz geçiremediğiniz için bundan şikayet etmeyeceksiniz. Arkadaşlarınızla görüşmeyi en aza indireceksiniz. Yani çalıştığınız süre boyunca eve kapanacaksınız ev-dershane-ev diyebiliriz. Ara sıra tabiki kafanızı toparlamanız için çok abartı olmamak kaydıyla sosyal hayatınızı yaşayabilirsiniz.

– Çalışan biriyseniz iş hayatınıza bir süre ara vermenizi öneririm. Çünkü hem çalışıp hem KPSS için hazırlanmak sizler için çok zor ve yorucu olur. Kafanızı toparlayamazsınız. Sürekli ders çalışacak fırsatınız olmaz.

– Ders çalışmaya ne zaman başlıyacaksınız : Bu önemli bir konu kendinizi gerçekten ne zaman hazır hissederseniz içinizde gerçekten ne zaman azim ve istek olursa o zaman başlayacaksınız. Tabi bu süre sınava 1 yıl kala ve daha azı bir süre olmamalıdır.

– Dershaneye gitme şansınız var ise gitmenizi öneririm. Dershane seçimi iyi olmalıdır. Sadece KPSS üstüne yoğunlaşmış dershaneleri tercih etmenizi öneririm. Ayrıca haftaiçi gitmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü haftaiçi daha tenha olur ve dersleri daha rahat dinleyip anlarsınız. Ayrıca dershaneye başlamadan 1 ay önce okuma yapıp kendinizde temel bir altyapı oluşturursanız konuları daha rahat anlar ve kavrarsınız.

– Tekrar çok önemlidir bol bol tekrar yapacaksınız. Matematikte pratikler yapacaksınız. Formülden gidemiyorsanız mantığınızı kullanmanız gerekiyor kendi formülünüzü kendiniz oluşturun. Şıklardan gidin , sayı verin her yöntemi deneyin sonucun kendiliğinden çıktığını göreceksiniz.

– Bol bol tarih okuyun ve şunu unutmayın ki tarih full ezberdir. Ezber yapa yapa soruları çözersiniz. Aynı şekilde vatandaşlık ve anayasa konuları da öyledir.

– Coğrafya öğrenmesi en zevkli derslerden biridir. Harita bilginiz olduktan sonra her soruyu bilgiler arası zincirleme köprü kurarak çözebilirsiniz.

– Türkçe paragraf için günde en az 20 paragraf sorusu çözün. Paragrafta konu anlatımlı birşey yoktur yani çöze çöze geliştiriyorsunuz kendinizi. Okuduğunuzu anlama yöntemidir bu. Bunun dışında dil bilgisinede çalışmalısınız.

– Sürekli güncel olay ve gündemi takip edin ve gerekirse önemli gördüklerini not alın.

– Konu anlatımında hangi yayınlar tercih edilmeli : Yeni başlayan biriyseniz dili ağır olmayan , anlaşılır anlatan yayınları tercih edin. Yediiklim bu konuda iyidir. Benim daha önceden altyapım olduğu için Yargı setini bitirdim. Fakat okuduğunuz yayın sayısı 2’yi geçmesin. Çünkü farklı farklı yayınlar okuduğunuz takdirde hepsi farklı şekilde anlattığı için kafanız karışabilir. Ben sadece 1 yayın yargıyı bitirdim ve yetti.

– Bunun dışında özet kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Faydası olacaktır.

– Soru ve deneme çözümleri : Soru bankası ve deneme setlerinde yine farklı yayınları tercih edin. Bunun dışında dershanenin yaptığı denemeler de olacaktır onlara mutlaka girin. Daha çok deneme ağırlıklı çözün. Hatta ben hiç soru bankası çözmedim diyebilirim full deneme çözdüm. Benim çözüp bitirdiğim deneme yayınları 5’li ve 10’lu setler halinde satılıyordu ve bitirdiğim yayınlar : Yargı , yediiklim , ihtiyaç , beyaz kalem , uzman kariyer ve aklıma getiremediğim birçok yayını bitirdim. En sonda da önceki yıllarda çıkmış soruları çözünüz.

– Deneme çözdükten sonra yanlışlarınızı kontrol ediniz ve nerede yanlış yaptığınızı görünüz. Sürekli aynı konularda yanlışınız çıkıyorsa konu anlatımlı kitabı açıp o konuya tekrar dönünüz.Yanlış yaptığınız tarih ve anayasa sorularını açıklamasıyla birlikte boş bir deftere düzenli not alınız ve yeteri kadar birikince geceleri uyumadan önce o defteri açıp okuyunuz.

– Sınav için asla stres ve heyecan yapmayınız. Çünkü olacağı varsa oluyor zaten. Sınavdan 1 gün önce kafanızı dinlendirip sadece o yaptığını yanlışları düzenli not aldığınız defteri okumanızı öneririm.Siz zaten yeteri kadar çalıştıktan sonra sorular size öyle çerez gibi kolay geliyor ki tıpkı o denemelerde çözdüğünüz soruların benzerleri ve rahat rahat çözüyorsunuz.
Sonuç olarak 1 yıl dişinizi sıkacak , hırslı ve azimli olup bunları uygulayacaksınız , sonra çok rahat edeceksiniz.

Herkese iyi çalışma ve başarılar diliyorum.


YÜKSEK PUAN ALAN 3. ADAYIMIZIN KPSS ÇALIŞMA TAKTİĞİ

iLK KPSS KiTABINIZI ALDINIZ
Önce bir kpss kitabı alın eksik gördüğünüz tarafınız neresiyse o konudan baslayın benim tavsiyem ise eğitim bilimleri ve anayasa öncelikli halledilmesi gereken konular çünkü buralardan adam eleyeceksiniz.
Eksik konunuzu belirledikten sonra her ders için BURASI ÖNEMLi BiR TANE ORTA BOY NOT DEFTERi(her zaman yanınızda tasıyacagınız),BiR TANE KÜÇÜK NOT DEFTERi ALIN VE BUNLARI YANINIZDAN AYIRMAYIN.

Çalıştığınız konuları orta boy not defterinize not alın önemli yerleri,hatta kpss kitabından sayfaları kesip bu defterede yapıştırabilirsiniz.özet işi bittikten sonra bu defteri çalısmaya baslayın evde okulda işte otobüste bu defter hep yanınızda olsun ve çalısın.
Diyelim ki tarih çalısıyorsunuz ve özetleme işiniz bitti.kongreleri özetlediniz orta boy defterinize ve çalıştınız.bunu nasıl devamlı tekrar edeceksiniz,bakın 1 hafta tekrar etmeyin bildiğiniz seylerin %50 sini unutursunuz işte bu yüzden işte okulda yatarken daima hırsla çalısacaksınız burayıda söyle anlatayım
Tarihte kongreleri çalıstınız orta boy not defterinizden aldığınız küçük not defterinize sorular yazın ve bunları numaralandırın mesela evde sorularınız asagıdaki gibi yazdınız
Ve siz su anda otobüste işe gidiyorsunuz sabah,uyuyacagınıza küçük not defterini açıp soruları kendinize sorabilirsiniz
1-temsil heyeti hangi kongrede seçilmiştir.
Cevap:Aklınızdan cevabınızı verdiniz ERZURUM KONGRESi O ZAMAN DiĞER SORULARI TEKRAR EDiN.baktınız cevabı tam hatırlamadınız hemen orta boy not defterini çıkarıp 1 numara diye işaretlediğiniz yere bakıp evet işte bu diyerek hatırlarsınız ve buı sizin cevabı uzun süreli belleğinize atmanızı saglayacak
2-sivas kongresinin engellenmesi için çalısan vali kimdir
Cevap:ALi GALiP 1 deki olayı buradada tekrarlıyorsunuz
3-…….
4-…….

şimdi bu yöntemin faydalari neler
a.siz eğer sadece kpss kitabindan çalissaydiniz o kitabi her zaman yaninizda bulunduramayacaktiniz ve tekrar olayiniz elinizden kalkacakti
b.bu yöntemle her zaman ve her yerde çalisabilecek,hangi konuda eksiğiniz var bunlar neler nereleri unutmaya basladiginizi çok daha iyi bileceksiniz
c.konuya daha fazla hakim olacak ve konularla haşir neşir olmayi saglayacaksiniz
d.takildiğiniz yerleri bulmakta zorlanmayacaksiniz numaralandirma ve özetleme yaptiğiniz için
e.daha sistemli olacaksiniz
bu saydiklarimi bütün dersler için yapabilirsiniz
şimdi ne yapacaksınız
4-denemeler ve soru çözümlerikitabın özeti bitti ve başladınız soru çözmeye.ama denemenin birin de hiç duymadıgınız bir soru çıktı yapamadınız üzülmeyin çare su
mesela soru su olsun
mustafa kemal milli mücadelede döneminde hangi gazetede yazmistir
cevabi mimber.
ama siz bunu hiç duymadınız o zaman 2 tane daha küçük not defteri alin birine hiç duymadiginiz sorulari yazin ve bunlari numaralandirin çalisin tekrar edin
mesela
55.M.Kemal Mimber gazetesinde yazi yazmistir.
diğer küçük not defterinide soru sorma dfteri yapin
orayada sunu yazin

SORU 55 M.KEMAL HANGi GAZETEDE YAZDI.cevabı verirseniz 56 a geçin yoksa tekrar edin

Bir önceki yazımız olan Kimler Önlisans 2018 KPSS'ye Girebilir ? başlıklı makalemizde 2018 kpss, 2018 KPSS Önlisans ve 2018 Önlisans hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.