SON DAKİKA

Erzurum Kongresi Maddeleri Ve Erzurum Kongresinin Önemi

Bu haber 22 Haziran 2016 - 22:51 'de eklendi.

Erzurum Kongresi, Ermenilerin Doğu Anadolu’daki faali-yetlerine karşı Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiye-ti’nin çalışmaları sonucu toplanmıştır.

 

Kazım Karabekir Paşa’nın daveti üzerine kongreye Mus-tafa Kemal Paşa da katılmıştır.

Kongrenin Top Erzurum Kongresi, Ermenilerin Doğu Anadolu’daki faali-yetlerine karşı Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiye-ti’nin çalışmaları sonucu toplanmıştır.

 

Kazım Karabekir Paşa’nın daveti üzerine kongreye Mus-tafa Kemal Paşa da katılmıştır.

Kongrenin Toplanma Nedenleri

 

Doğu Anadolu’da bir Ermeni devleti kurmayı amaçlayan İtilaf devletleri Mondros Ateşkes Antlaşmasında “Erme-ni Vilayetleri” ifadesine yer vermiştir.

 

İtilaf devletlerinin 18 Ocak 1919’da toplanan Paris Barış Konferansı’nda bölgede Ermenistan’ın kurulması kararı-nı almaları Ermenileri cesaretlendirmiştir. Bu yüzden Erzurum Kongresi’nin temel amacı, bölgenin Türk yurdu olarak kalmasını sağlayacak kararlar almaktı. Kongreye

 

Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti de delege göndere-rek katılmıştır.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum’a Gelişi

 

Mustafa Kemal Paşa, davet edildiği kongreye müfettişlik görevi ve askerlik mesleğinden istifa etmiş “askeri ve mülki” yetkilerinden yoksun olarak katılmıştır.

Doğu Anadolu’daki illeri temsilen 57 delegenin katı-lımıyla Erzurum Kongresi 23 Temmuz 1919’da çalış-malarına başlamış, İstanbul Hükümeti ise kongreyi isyan hareketi olarak nitelendirmiştir.

 

 • Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçala-namaz. (YORUMLAR: Yurdun her bölgesinin bir bü-tün olduğu ve sınırlardan taviz verilmeyeceği belir-tilmiştir. İlk kez “Milli Sınırlar” ifadesi kullanılmış-tır.)

 

 • Her türlü işgale ve müdahaleye milletçe birlikte karşı konulacaktır. (YORUM: Bölgesel güçlerin bir-leşerek hareket etmesi gerektiği vurgulanmış, bu amaçla Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’daki cemi-yetler birleştirilmiştir.)

 

 • İstanbul Hükümeti vatanın bağımsızlığını sağla-yamazsa, bu amaçla geçici bir hükümet kurula-caktır. Bu hükümetin üyeleri Milli Kongre tara-fından seçilecek, kongre toplanamamışsa seçim işini Temsil Heyeti yapacaktır. (YORUMLAR: İs-tanbul yönetimine alternatif geçici bir hükümet ku-rulmasının gerekliliği ifade edilmiştir. Alınan karar-ların uygulanabilmesi için bölgesel yetkilerle Temsil Heyeti oluşturulmuştur.)

 

 • Milli kuvvetleri etkili, milli iradeyi egemen kıl-mak esastır. (YORUM: Ulusal iradenin bağımsızlık mücadelesine hâkim kılınması gerektiği belirtilmiş-tir.)
 • Milletin bağımsızlığını ve vatanın bütünlüğünü tehlikeye düşürmemek kaydıyla herhangi bir devletten ekonomik ve siyasi yardım alınabilir.

 

Erzurum Kongresi’nin Milli Mücadele’deki Yeri

 • Bölgesel bir kongre olmasına rağmen, alınan karar-lar bütün yurdu ilgilendirmiştir. Kongrenin ulusal kararlar almasında Mustafa Kemal’in kongre başkanı olması etkili olmuştur.

 

 • Kongrede bölgesel yetkileri olan 9 kişilik Temsil He-yeti oluşturulmuş ve başkanlığına da Mustafa Kemal Paşa getirilmiştir.

 

 • İç politika konulan yanında dış politika ile ilgili gün-demlerin de görüşülmesi kongrenin ulusal bir meclis gibi hareket ettiğini gösterir.

 

 • Direniş cemiyetlerinin birleştirilmesi bütün yurttaki direnişin birleştirilmesi yolunda ilk adım olmuştur.

 

 • İstanbul Hükümeti’nin kongrenin toplanmasını en-gelleyememesi Anadolu’daki otoritesini yitirdiğini göstermiştir.

 

 • Alınan kararlar yurttaki bütün resmi makamlara ve İtilaf devletlerinin temsilcilerine gönderilmiştir.

 

 • Hristiyan ahaliye, siyasi hâkimiyetimizi ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez. (YO-RUMLAR: Azınlıklara tanınacak ayrıcalıkların kabul edilemeyeceği belirtilmiştir. İçişlerimize hiçbir dev-letin karışamayacağı ifade edilmiştir.)

 

 • Manda ve himaye yönetimi kabul olunamaz. (YORUMLAR: Mondros Ateşkesi’nden sonra yurdun parçalanmasını önlemeye yönelik ilk ciddi girişim-dir. Tam ve koşulsuz bağımsızlık hedeflenmiştir.)

 

 • Mebuslar Meclisi derhal toplanmalı ve hükümet denetlenmelidir. (YORUM: Meclisin açılarak milli iradenin egemen kılınması amaçlanmıştır.)

 

 • Toplanan ulusal güçler ve ulusal irade Padişahlık ve Halifelik makamını kurtaracaktır. (YORUM:

 

Ulusal egemenliğe ters düşen bu kararın alın-masındaki amaç birlik ve beraberliğin sağlanmak is-tenmesidir.)

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.