SON DAKİKA

İleri ve Geriye Ket Vurma Ne Demektir ?

Bu haber 02 Ağustos 2015 - 18:13 'de eklendi.

KET VURMA

Ket vurma ise daha çok bilişsel kuramcıların kullandığı bir kavramdır ve öğrenilen bilginin hatırlanması yada unutulması sürecindeki bozucu etkiye vurgu yapar.

Ket vurma; olumsuz trasferlerle yakından ilişkilidir. Ket vurma öğrenmenin enge KET VURMA

Ket vurma ise daha çok bilişsel kuramcıların kullandığı bir kavramdır ve öğrenilen bilginin hatırlanması yada unutulması sürecindeki bozucu etkiye vurgu yapar.

Ket vurma; olumsuz trasferlerle yakından ilişkilidir. Ket vurma öğrenmenin engellenmesi anlamında kullanılır. Daha açık bir ifadeyle ket vurma, öğrenilmiş olan bir materyalin hatırlanması sürecinde oluşan engelleyici ve bozucu etkidir. Bu da ileriye ket vurma ve geriye ket vurma olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Olumsuz trasfer ile ket vurma arasındaki fark ise; olumsuz transferde daha önceki yaşantıların yeni bilgi ve becerilerin öğrenilmesi üzerindeki zararlı etkileri söz konusudur. Ket vurma ise, öğrenmelerin hatırlanması üzerindeki bozucu ve zararlı etkidir. Diğer bir ifadeyle trasfer olumlu olduğundan öğrenmeyi destekler. Olumsuz olduğunda ise öğrenmeyi güçleştirir. Buna karşılık ket vurmada (ileriye – geriye) hatırlamaya bozucu etki söz konusudur.

Ket vurma (hatırlamaya bozucu etki) ile karıştırılmaması gereken diğer bir kavram Amnezidir.
Amnezi; Kısmi veya tam hafıza kaybı durumudur.

İleriye Ket Vurma (Engelleme – Bozma – Unutma)
Önceki öğrenmenin yeni öğrenmeyi karıştırması ve zorlaştırmasıdır. Örneğin; birey daha önce iyi bildiği bir şarkının sözlerinden dolayı yeni öğrendiği şarkının sözlerini karıştırmaktadır. Ya da bir öğrencinin 23 Nisan çocuk bayramında sürekli olarak önceki yıl okuduğu şiiri hatırlaması nedeniyle, bu yılki törende okuyacağı şiiri öğrenmekte zorlanması bu duruma örnektir.

Geriye Ket Vurma (Engelleme – Bozma – Unutma) : Yeni öğrenmenin önceki öğrenmeyi karıştırması ve zorlaştırmasıdır. Örneğin; bireyin yeni öğrendiği İngilizcedeki bazı kelimelerin karşılığına ilişkin bilgileri önceki bildiği Fransızcadaki bazı kelimelerin karşılığını karıştırmasına ve unutmasına neden olur. Geriye ket vurmayı azaltmak başka bir deyişle yeni edinilen bir bilginin önceki bilgileri unutturmasının önüne geçmek için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi iki öğrenme zamanı arasına makul bir süre koymak, ikincisi ise önceki bilgi iyice öğrenildikten sonra yeni bilginin öğrenilmesine geçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.