DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Kamu İçin Yetiştirilen İşsiz Yerel Yönetimler Mezunları

24.02.2015
797
A+
A-

Her şehirde yerel yönetimler, yerel yönetimler toplantıları, yerel yönetimler sorunları bu kadar yerel yönetimler içinde sahi bu bölümün birde mezunları var onlar nerde diyen yok. Oysa ki hepimiz burdayız.

Bizler sadece kamuda çalışabilen, kamuda çalış Her şehirde yerel yönetimler, yerel yönetimler toplantıları, yerel yönetimler sorunları bu kadar yerel yönetimler içinde sahi bu bölümün birde mezunları var onlar nerde diyen yok. Oysa ki hepimiz burdayız.

Bizler sadece kamuda çalışabilen, kamuda çalışması için yetiştirilen ve kamu personeli eğitimi alan tek bölüm olan Yerel Yönetimler mezunlarıyız. Stajlarımızı kamu kurumlarında yaparak
kalifiye personel olmak için teoride ve pratikte en iyi şekilde eğitiliyoruz. Sadece yerel yönetimlerde değil bütün kamu kurumlarında çalışabilecek yeterliliğe ve gerekli donanıma sahibiz.

Özel sektörde yerel yönetimler şeklinde bir departman olmadığından ve aldığımız dersler özel sektörün işine yaramadığından bu bölümden mezun olunca çoğumuz işsiz kalıyoruz, iş bulanlarda ancak vasıfsız işçi statüsünde çalışabiliyor.

Eğitimimizi tamamladıktan sonra kamuda istihdam edilmek üzere önümüzde iki yol var. Bunlar sözleşmeli personel ve kadrolu personel

Sözleşmeli personel olmak için 5393 sayılı Belediye kanununda ve diğer kanunlarda yerel yönetimler mezunlarına ait herhangi bir ifade ve ayrıcalık geçmemektedir. 12 haziran 2014 tarihinde sayın Volkan Canalioğlu’nun 5393 sayılı kanunun 49. maddesine yerel yönetimler mezunlarının eklenmesi için vermiş olduğu kanun teklifi halen komisyondadır. Sağlık mezunları sağlık bakanlığı bünyesinde adalet mezunları adalet bakanlığı bünyesinde vs vs istihdam edilirken bizler yerel yönetimlere alınmıyoruz. Zaten şunu da söylemek gerekir ki belediyeler siyasi partilerin rant yeridir. Eğer belediyede işe gireceksen eğitimin ve kpss puanın yerine torpilinin diğer bir ifadeyle referansının olması yeterlidir.

Kadrolu personel olmak için girmiş olduğumuz kpss sınavında ise 2012-2014 yılları arasında yerel yönetimler mezunlarına verilen toplam kadro 87 adettir. 2010- 2014 yılları arasında 4 yıllık süreçte verilen toplam kadro sayısı malesef ki 200 bile değildir. Bu da demek oluyor ki bizler 85 üzeri puanlarımızla dahi açıkta kalıyoruz.

3185 Kodlu mağdurlar olarak bizim için Mevlüt Dudu, Mahmut Tanal ve Volkan Canalioğlu meclise 3 ayrı soru önergesi yöneltmişlerdir fakat umutla beklediğimiz bu soru önergelerinden de herhangi bir sonuç çıkmamıştır.
Şuan Tbmm de toplamış olduğumuz imzaları da eklediğimiz ayrı bir dilekçemiz de mevcuttur.

Diyeceğimiz o ki devletin üniversitesinde açılan ve kamuya-yerel yönetimlere kaliteli, bilgili, uzman personel yetiştirmesi için eğitilen bu bölümden her yıl 5650 kişi mezun oluyor. Hem de 1980’li yıllardan beridir. Ayrıca şuan 100 üzerinde üniversitede bu bölüm öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Bölümden istihdam sağlanmadığı için her yıl mağdur sayımıza yeni mezunlarda ekleniyor. Yani devlet bizi kamu kurumları için en iyi şekilde eğitip kamunun kapılarını bize sıkıca kapatıyor.

Onbinlerce mezun olarak yetkilere sorumuz şu: Madem bu bölümü kamuya personel yetiştirme amacıyla açıyorsunuz neden bütün istihdam kapılarını yüzümüze kapıyorsunuz. Madem kamuda çalışmanın kapılarını bize her türlü kapayacaksınız bu bölüm neden var? Yeni yeni üniversitelerde bu bölümü açıp mağdur üstüne mağdur eklenmesindense bölümün kapatılması en mantıklısı değil midir?

Bize yapılan bu haksızlığın son bulmasını, merkezi atamalardaki kadroların daha hakkaniyetli dağıtılarak bütün kamu kurum ve kuruluşlarda çalışabileceğimiz şekilde yeniden düzenlenmesini ve Nisan”da 500 kadro ile bunca yıldır süren mağduriyetin bir nebze düzeltilmesini istiyoruz.

Yerel yönetimler mağduru
Aycan Sağdaş

resim1 resim2 resim3
797 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. rumeysa dedi ki:

    Yıl 2018 yeni mezun,yeni mağdur.