SON DAKİKA

KPSS-A Gurubu Nedir? Kimler KPSS-A’ya Girebilir ve KPSS-A Kadrolarına Başvurabilir?

Bu haber 16 Nisan 2017 - 11:59 'de eklendi.

KPSS sınavlarına giren tüm adaylara rehber olduğumuz gibi bu yazımızda da rehber olmaya devam ediyoruz. Yeni yazımız KPSS A Adaylarını ilgilendiriyor, bu yazıda kpss a nedir?, Kimler kpss a’ya girebilir?, Kpss a kaç oturumda oluşur gibi sorulara cevap bul KPSS sınavlarına giren tüm adaylara rehber olduğumuz gibi bu yazımızda da rehber olmaya devam ediyoruz. Yeni yazımız KPSS A Adaylarını ilgilendiriyor, bu yazıda kpss a nedir?, Kimler kpss a’ya girebilir?, Kpss a kaç oturumda oluşur gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Kariyermemur.com olara sizlere rehber olmaya devam edeceğiz

KPSS-A’nın ne demek olduğu ÖSYM’nin KPSS Başvuru kılavuzunda şu şekilde yer almaktadır.”A Grubu Kadrolar; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Aday Meslek Memurluğu (Dışişleri Bakanlığı), Maiyet Memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardır.”

KPSS-A hangi kurumlar için alım yapar?
Kamu kurum ve kuruluşlarında müfettişlik, uzmanlık, kontrolörlük gibi mesleklere alım yapan bir sınavdır.

KPSS-A puanının geçerlilik süresi nedir?
Aday 35 yaşını tamamlayana kadar, aldığı puan 2 yıl geçerli olacaktır.

KPSS-A her yıl yapılan bir sınav mıdır?

KPSS-A her yıl Temmuz ayında yapılıyordu bu yıl 29 Mayıs’ya  

KPSS-A kaç oturumdan oluşmaktadır?
Bu sınavda 3 oturum vardır. Cumartesi sabah GK/GY oturumu; Pazar sabah Hukuk, İktisat, Muhasebe, Maliye, İşletme oturumu; Pazar öğleden sonra ise ÇEKO, İstatistik, Kamu Yönetimi, Ekonometri ve Uluslarası İlişkiler oturumu yapılır.

KPSS-A sonuç belgesinde kaç puan türü vardır?
Söz konusu sonuç belgelerinde 120 puan türü vardır. Ancak A grubu adayları bu puanlardan 117 tanesini kullanabilirler. Adaylar mutlaka tüm bölümlerden en az 1 soru işaretlemelidirler. Aksi halde tüm puan türleri hesaplanmaz.

KPSS-A’da YDS’nin önemi nedir?
KPSS-A’daki tüm puanların hesaplanabilmesi için YDS’ye girmek zorunludur. Aksi halde adayın yalnız 29 puan türü hesaplanır. Dikkat edilmesi gereken husus KPSS’den önce YDS’ye girilmeli, Örneğin 2016 Kpss tüm puanlarının hesaplanması için 29 Mayıs 2016 KPSS Sınavından önce elinde geçerli bir YDS puanının olması lazım. (YDS Puanı 5 Yıl geçerlidir)

KPSS-A’da Genel Kültür / Genel Yetenek önemli midir?
GK/GY sınavına girmeyen adayların KPSS-A puanları geçersiz sayılır. Bu sebeple bir KPSS-A adayı mutlaka Cumartesi sabah yapılan GK/GY oturumuna katılmalıdır.

KPSS-A’ya kimler girebilir?

İ.İ.B.F. mezunları, Hukuk Fakültesi mezunları, Siyasal Bilimler Fakültesi mezunları ve bazı Mühendislik Bölümü mezunları ya da buralardan mezun olabilecek durumda olanlar girebilir.

KPSS-A Kadrolarına Kimler Başvurabilir?

KPSS A Karoların bazıları aşağıda verilmiştir.

Sağlık Bakanlığı müfettiş yardımcılığına “Tabip, diş tabibi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager veya hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, idari bilimler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden, sağlık idaresi yüksek okulundan mezun olanlar”

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı müfettiş yardımcılığına “Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi (Bitki Koruma Bölümü, Zootekni Bölümü) ve) Veteriner Hekim olanlar”

İller Bankası uzman yardımcılığına “İşletme, İktisat, Hukuk, Bankacılık, Maliye, Kamu Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mimarlık mezunları”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığına, “Siyasal Bilgiler, iktisat. İşletme ve iktisadi ve idari Bilimler Fakülteleri, Hukuk Fakültesi ile Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Makine Mühendisliğinden mezun olanlar”alınmaktadır.

KPSS-A Sonuçları Memur Alımlarında Kullanır mı?

KPSS-A sonuçları sadece müfeetiş, uzman, denetmen yardımcısı alımlarında kullanılacaktır. Bunun dışında kalan diğer tüm unvanlar için, -örneğin mühendis, sağlık memuru, hemşire, imam hatip, tekniker, memur, şoför vb. tüm unvanlar için- bu sınav sonuçları kullanılamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan KPSS A Grubuna Nasıl Çalışılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.