SON DAKİKA

1. Dünya Savaşı Sonunda Parçalanan Devletler

Bu haber 24 Temmuz 2016 - 13:58 'de eklendi.

1. Dünya Savaşı sonunda parçalanan devletler: Almanya=>Polonya-Nazizm, Avusturya-Macaristan=>Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Yugoslavya, Rusya=>Letonya, Estonya, Litvanya-Boşevik.
1. Dünya savaşı sonunda, İngiltere en karlı devlet, İtalya taraf deği 1. Dünya Savaşı sonunda parçalanan devletler: Almanya=>Polonya-Nazizm, Avusturya-Macaristan=>Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Yugoslavya, Rusya=>Letonya, Estonya, Litvanya-Boşevik.
1. Dünya savaşı sonunda, İngiltere en karlı devlet, İtalya taraf değiştiren devlet, Bulgaristan ateşkes antlaşmasını ilk imzalayan devlet, Japonya savaştan ilk çekilen devlet, ABD-Japonya ekonomik olarak güçlenen devletler, ABD savaş süresini kısaltan devlet, Yunanistan savaşa itilafların yanında en son katılan devlettir.

1. Dünya Savaşı’nın kaybedilmesi sonucu İttihat ve Terakki yönetimden çekilmiş, yöneticileri(Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa) gizlice ülkeyi terk etmişlerdir. Mehmet Reşat ölmüş yerine 6.Mehmet(Vahdettin) padişah olmuştur. Yeni hükümeti Ahmet İzzet Paşa kurmuş ve itilaflardan ateşkes isteğinde bulunmuştur.
Mondros Ateşkes Antlaşması’nı Osmanlı adına Bahriye Nazırı Rauf Bey, İtilaflar adına İngiliz Amiral Calthrope imzalamıştır.

Osmanlı, Wilson İlkeleri’nde yer alan maddelere güvenmesi, cephane ve ordu olarak yetersiz olması, İngilizlerin Osmanlı bağımsızlığını savunduğuna inanması, Bulgaristan’ın savaştan çekilmesi sonucu Almanya ile kara bağlantısının kopması sebepleriyle Mondros’u imzalamıştır.

Vilayet-i Sitte: Van, Diyarbakır, Erzurum, Bitlis, Elazığ, Sivas.
Mondros ile Osmanlı fiilen yok sayılmış, Anadolu’nun işgaline zemin hazırlanmış, 24. madde ile(vilayet-i sitte) Doğu Anadolu’da Ermeni devleti kurulması amaçlanmış, işgallere karşı halk örgütlenmeye başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.