DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

2018 EKPSS Sınav ve Başvuru Tarihi Ne Zaman Olacak? Kaç Yılda Bir Yapılır?

2018 EKPSS Sınav ve Başvuru Tarihi Ne Zaman Olacak? Kaç Yılda Bir Yapılır?
13.10.2017
779
A+
A-

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

EKPSS Kaç yılda bir yapılır işte cevabı.Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ( E-KPSS) orta öğretim, lise ve ön lisans mezunu engellilerin eğitim durumları göz önünde bulundurularak yaptıkları bir sınav olup sınav sonucuna ve engel durumuna göre bireylerin kamu kurumlarında memur yada işçi kadrolarında istihdam edilmesini sağlamaktadır.   EKPSS sınavına girmek isteyen bireylerin mutlaka engelli olmaları ve bu engelli durumlarını bir belge ile veya kurul kararı ile sınav başvurusu sürecinde sunmaları gereklidir.

Bu sınava doğuştan veya sonradan kazanılan beden, fiziki, zihin ve ruhi anlamda sorunları olan veya duygusal ve sosyal yetenekleri gelişmemiş olan bireyler girebilmektedir.

EKPSS sınavına girmek isteyen bir engellinin en az % 40 engelli durumu olmalıdır.  Mevzuat ve yasalar gereği bu oranı sağlamayan engelliler bu sınava giremeyecektir. Görme özürlüler için ayrı, zihinsel özürlüler için ayrı ve genel özürlüler için ayrı bir kitapçık hazırlanmaktadır. EKPSS sınavı 81 ilde saat 10.00 da Pazar günü yapılmaktadır.

Bu sınavda Genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 60 soru bulunmaktadır. Bu 60 sorunun 15 âdeti Türkçe, 15 âdeti matematik, 10 âdeti Atatürk ilke ve inkılapları, 6 âdeti Temel yurttaşlık bilgisi, 3 âdeti Türk kültür ve medeniyetleri, 5 âdeti Türkiye coğrafyası ve 6 âdeti de hem Türkiye hem de dünya dinleri ile sosyo ekonomik güncel sorular olacaktır.

EKPSS sınavı 2 yılda bir yapılan sınav olup her sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. EKPSS sınavında sınava girecek adayların en son mezun olduğu okul ve öğretim durumuna göre başvuruları yapması gereklidir.

EKPSS Kura

EKPSS sınavı sonrasında adayların aldıkları puanlar ve engel durumlarına göre bir tercih ve bir kura akabinde istihdam edilebilmektedir. En son sonuçlar Temmuzda yapılmış ve kura ise 24 Ağustos da gerçekleşmiştir. Bu açıdan ihtiyaca göre açılan ilanlar ile ÖSYM tarafından yönetilen bu süreçte 3 ayda bir tercih ve kura gerçekleşmekte olup bu dönem ÖSYM web sayfasından açıklanmaktadır.

Kura çekiminde en önemli parametre başvurulan kadroya göre adayın özür durumudur. Bu açıdan kura çekiminde özür durumu mutlaka gözden geçirilmelidir. Bir sıralama sınavı olması sebebi ile de mutlaka daha fazla sorunun çözülmesi ve daha fazla puan alınarak iyi bir sıralama elde edilmesi tüm adaylar için oldukça önemlidir. Aksi durumda başarı oranı ve kura çekimine göre bir kadroya girmek zor olacaktır.

 EKPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

EKPSS sonuçları hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Aralık ortasında açıklanması beklenen sınav sonuçları için adaylar oldukça heyecanlı bir bekleyişini sürdürmektedir. Tercih işlemlerinin 7. Ayda yapıldığı EKPSS sınavında en son Kura 24.08.2016 tarihinde gerçekleşmiştir.

Açıklanacak sınav ve kura sonuçlarını anında öğrenmek için ÖSYM web sayfasını takip etmeniz gerekecektir.

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Merkezimiz tarafından Nisan 2018 tarihinde saat: 10.00’da 81 il merkezinde uygulanacaktır.

EKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvuru süresi Şubat 2018 tarihinde başlayacak, Mart 2018 tarihinde sona erecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi Mayıs 2018 tarihinde başlayacak, Mayıs 2018 tarihinde sona erecektir.

2018 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2018-EKPSS); ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecektir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmak zorundadır.

Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2018-EKPSS’ye başvurabileceklerdir.

“Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi ”ne sahip olanlar, 2018- Kura ’ya başvurabileceklerdir.

Adaylar, başvuru işlemi için ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce, aday ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü (varsa ilçe) görevlisi tarafından imzalanmış Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmek zorundadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmeyen adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, Ek’te yer alan 2018-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

10 Soruda EKPSS Başvuruları

1- 2018 EKPSS ne zaman yapılacak?

Nisan 2018’de Saat:10:00’da 81 İlde yapılacaktır.

2- EKPSS ve Kura başvuruları ne zaman yapılacak?

-EKPSS(Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans) başvuruları Şubat – Mart 2018

Kura(İlkokul, İlköğretim ve Ortaokul) başvuruları Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

3- EKPSS’ye ve Kuraya kimler başvurabilir?

-Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyen ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar ve bununla birlikte kuraya, ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.

EKPSS/kuranın başvurularının başladığı ilk gün itibarıyla, 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

Ayrıca, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2018-EKPSS’ye başvurabileceklerdir.

Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, 2018- Kura ‘ya başvurabileceklerdir.

EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar kuraya başvuramayacaktır.

4- EKPSS’ye hangi öğrenim düzeyinden girilecek?

-Birden fazla öğrenim düzeyinden(Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans) mezun olan adaylar mezun oldukları en üst öğrenim düzeyinden EKPSS’ye girmek zorundadır.

5- Başvuruda izlenecek yol nasıl olacak?

5- Başvuruda izlenecek yol nasıl olacak?

Başvuruda izlenecek yola buradan ulaşabilirsiniz. (http://www.osym.gov.tr/belge/1-25960/2016-ekpssengelli-kamu-personeli-se…)

6- EKPSS ve Kura ücreti ne kadar?

Geçen yıl, EKPSS 30 TL., kura ise 15 TL. olarak belirlenmişti.Güncel bilgilere kılavuzdan ulaşabilirsiniz.

7- EKPSS sonuçları nerelerde kullanılabilecek ve kaç yıl geçerli olacak?

-EKPSS Merkezi Yerleştirmelerinde, engelli öğretmen alımları ve işçi alımlarında, 2020 EKPSS yapılana kadar geçerli olacaktır.

8- Kuraya başvurmak isteyen adayların başvuruları EKPSS geçerlilik süresinde bir defa daha alınacak mı?

-Hayır. Yalnızca bir kez alınacak ve kayıtlı olan adaylar kuraya katılabilecektir.

9- Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yetişkinler için düzenlenen okur-yazarlık programlarına katılanlara verilen “Yetişkinler Eğitimi İkinci Kademe Başarı Belgesi” alan adaylar başvuru yapabilecek mi?

-Bu belge sahibi adaylar “ilkokul” düzeyinde kuraya katılabilecektir.

10- Tutuklu/Hükümlü Adaylar Başvurularını nasıl yapacaklardır?

-Tutuklu/hükümlü olan adaylar başvurularını, kendileri için oluşturulan başvuru merkezlerinden yapacaklar ve süresi içinde sınav/kura başvuru ücretini yatıracaklardır.
779 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Gökhan çalış dedi ki:

    Ekpss baraj puanı kactır