8 Bin 920 Atama Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

8 Bin 920 Atama Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
Yayınlama: 18.05.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:10
414
A+
A-

8 bin 920 dezavantajlı kamuya yerleştirildi
2015 Ekpss/Kura Sonucu, Sehçek, Şehit Yakını Sonuçları Belli Olduğunda Burdan Bakabilirsiniz

EKPSS, sosyal hizmet kanununa göre yetiştirilen ve şehit ve gazilerimizin yakınlarının atama ve kura töreni yapıld

8 bin 920 dezavantajlı kamuya yerleştirildi

2015 Ekpss/Kura Sonucu, Sehçek, Şehit Yakını Sonuçları Belli Olduğunda Burdan Bakabilirsiniz

Screenshot_1

EKPSS, sosyal hizmet kanununa göre yetiştirilen ve şehit ve gazilerimizin yakınlarının atama ve kura töreni yapıldı.

EKPSS, sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençler ile şehit yakını, gazi, gazi yakını ve vazife malullerini kapsayan 8 bin 920 kişinin kamuya ataması için tören yapıldı. Sonuçların açıklanması bekleniyor.

Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı törenle EKPSS ve kurayla 4 bin 682’si engelli, 3 bin 163’ü sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençler ve bin 75’i şehit yakını, gazi, gazi yakını ve vazife malulleri olmak üzere toplam 8 bin 920 dezavantajlı vatandaş kamuya yerleştirilecek.

Davutoğlu atama töreninde konuştu;

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Bugün 1075 şehit ve gazi yakınımıza iş imkanı sağlayacağız.

Hangi şartta olursa olsun sizlere sahip çıkacağız. Sizin o candan aziz evlatlarınızın emanetini ayakta tutmaya ve o emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde devretmeye kararlıyız.

4682 engel tanımayan kardeşimizin atamasını da bugün burada yapıyoruz.

Engel tanımayan benim de 2 yeğenim vardı. Onları 20’li yaşlarda kaybettik. 70, 80 ve 90’lı yıllarda devlet bu kardeşlerimizin ailelerin yanında değildi.

Ben bir kardeşimizden bahsedeceğim ki, o gerçek anlamda bir kahraman. Senem kardeşimiz. Geçen hafta Ak Parti genel merkezindeki sergide oradaydı. Karıncaya bir mektup yazmıştı. O mektup tercüme edilip yayınlansa bir manifesto olur bir manifesto. Bir genç kızımız karıncayla hasbıhal eder, kendi ruh halini o kadar güzel bir şekilde anlatıyor ki… Eğer biz engellilerimize kucak açan politika takip etmemiş olsaydık, senem kızımız evinde bir köşesinde hayata kahretmiş dururdu. Ama o kadar kendisiyle barışık ki haykırıyordu karıncaya yazdığı mektupla.

Bu şekilde artık onlarca yüzlerce vatandaşımız var. çok iyi resim karikatür yapan engelli kardeşlerimizle geçen hafta buluşmuştuk. Ayak parmaklarıyla resim yapan engelli kardeşim var. ben ellerimle yapamazken o ayak parmaklarıyla mucizeye imza atıyordu. Bugün 4682 engel tanımayan kardeşimize iş imkanı bulacağız. Ne zaman talep gelse akülü arabadan okuma kitabına kadar her zaman hemen müdahale edip talimatı veriyoruz. İnşallah her bir engelli kardeşimizin yüzü gülene, insanlığa mutluluk verecek gücü kendisinde görene kadar bu çabamız sürece. Bu ülkede kimse sahipsiz değildir.

Hele öylesine bir insani tavır ki, engelli bir evladı veya kardeşi olup da ona bakanlara bir müddet tatil imkanı tanıyıp devletin bakım memuru göndermesi, dünyada bundan daha asil bir davranış olamaz. Bizim sosyal politikalarımızı anlamayanlar, taklit etmeye çalışarak vaatte bulunanların bundan ders almaları lazım. Buradan engelli kardeşlerime söz veriyorum. Onların engel tanımayan tavırları bize örneklik teşkil etmektedir. Onların talepleri neyse karşılanacak, kimse kendisini bu ülkede zayıf hissetmeyecek.

Toplamda 37 bin engellimize şu ana kadar iş imkanı tanıdık. Bugün de 4682 kardeşimizi değişik kurumlarımızda eşit memurlar gibi devlete hizmet yolunda görevlendireceğiz. Allah onlara güç kuvvet versin.

Her çocuk babası annesiyle büyümek ister. Ama şu veya bu gerekçeyle, acı olayla, istenilmeyen bir gelişmeyle bundan yoksun kalmış çocuklara şefkat göstermesi gereken kurum, makam devletin ta kendisidir. Devlet anne babası olsun veya olmasın bütün çocukların anne babasıdır, bütün çocukların ailesidir. Dün bir vesileyle zikrettim gençlerimizle buluştuğumuzda. İki koku var ki, ben bu iki kokuda cenneti hissederim. Bir çocuk kokusu, bir kitap kokusu. Çocuk kokusundan nasibi olmayanların şefkatten bahsetmesi mümkün değil. Gördüğü her çocukta kendi çocuğunu görmeyen birisinin devlet görevi yapması ahlaken de siyaseten de caiz değildir.

İşte bu bilinçle bu anlayışla 3163 çocuğumuza sosyal hizmet kanunu çerçevesinde, iş imkanı sağlayacağız. Burada da örnekten bahsetmek istiyorum. Balıkesir’deydik. Mitingden sonra valimiz değişik toplum kesimlerinden özellikle de bu anlamda benim özel ilgimi bildiği için, bir grup vatandaşımızı bir araya getirmiş. 105 yaşında bir teyze, 95 yaşında teyze, engel tanımayan kardeşimiz, şehit annesi ve babası ve bir depremde vefat etmiş kardeşimizin anne babası ve bir aile. Hala çocuğun ışıl ışıl gözleri gözlerimin önünde. Efecan.

Anne baba Efecan’ı 7-8 ay önce koruma ailesi uygulamasıyla yanlarına almışlar. Sapsarı saçlar, masmavi gözlerle çok güzel bir çocuk. Işıl ışıl bakıyor. Kucağıma aldım sarıldı. Beni mutlu eden, o arada babası yani koruyucu aile anlamında babası odaya girdi, çocuk döndü baba diye yüreğinden geldiği besbelli bir sesle babasına seslendi. Annesine döndü anne diye seslendi.

Bazı ailelerde kendi çocuklarına şiddet uygulayan anne babalara seslenmek istiyorum. İşte bu güzel örnekler, çocukların hepimize ait olduğunu, çocukların esasta masum olduğunu ve en iyi hayat şartlarına sahip olma hakkına sahip olduklarını hepimizin görmesi lazım. Bir devlet koruyucu aileye 780 lira destek verebiliyorsa, işte bu devlet müşfik bir devlettir.

Ben bütün ailelerimizi imkana sahip olan bütün ailelerimizi koruyucu aile seferberliğine davet ediyorum. Gelin çocuklarımıza sahip çıkalım. Hep beraber böyle bir kampanyayla, sosyal hizmetten istifade eden çocuklarımızın, daha küçük yaşlarda aile şefkatine sahip olma özeni gösterelim.

23 Nisan’da hep güzel törenler yapıyoruz. Bu sefer eşimle birlikte dedim ki, bir başka çocuk kesimine gidelim ve çocuk tutukevine gittik. 4 saat belki kaldık. Bırakmak istemediler, sabaha kadar oturalım dediler. Aslında bir başbakanla görüşmüş olmaktan değildi mutlulukları, kendilerine muhabbetle bakan bir çift göz görme mutluluğuydu onlar. Hangimiz hata yapmıyoruz ki? Biz o yaşlarda çocukları alıp o girdaptan doğru istikamete yöneltemiyorsak, her şeyden önce bizim sorumluluğumuzdur.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda ilk el attığımız konularda biriydi. Bundan sonra da bu çocuklarımıza sahip çıkmak için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Hiç kimse kimsesiz kalmayacak bu ülkede.

Toplamda 8 bin 920 kardeşimiz, Soma’da hayatını kaybeden madenci kardeşlerimizin yakınlarını da 26 yakınını da burada istihdam edeceğiz. Bütün bana sahip çıkacak kimse yok mu diye, bir yerden bir feryat yükseldiğinde hepimiz demeli ki biz varız demeli biz varız. Ben de bütün bu 78 milyon vatandaşımız adına, Türkiye’de ve dünyada ya Rab bize sahip çıkan kimse yok mu, kimin çığlığını duyarsak orada Türkiye Cumhuriyeti Devleti kudretiyle şefkatiyle var olacaktır.

Bu çerçevede bu atamaların hayırlı olmasını diliyorum. Kamuda bugüne kadar 1 milyon 464 bin atama gerçekleştirdik, 473 bini öğretmek olmak şartıyla. Kamuda istihdam alımlarına bundan sonra da devam edeceğiz.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

EKPSS, SHÇEK, şehit yakını ve gazi atamaları 20 Mayıs 2015 tarihinde Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun katılacağı kura töreni ile gerçekleştirilecek.

Engelli memur adaylarının kendilerini engelli memur statüsüne kavuşturacak olan atamayı haftalarca hatta aylarca bekledi. Ancak bu bekleyiş seçim zamanına gelince engelli memur adayları gibi bir çok kişinin kafasında da “engellilerde mi seçim yatırımı olarak kullanılacak” sorusu akıllara geldi. Hiç kimse böyle olmaz, olmamalı diye düşünürken maalesef ki korkulan oldu.

20 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak olan engelli atama töreni ATO Congresium saat 10:00’da gerçekleşecek.

20 Mayıs 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU’nun teşrif edeceği kura töreni ile ;

– 4.682 ENGELLİ

– 3.163 SOSYAL HİZMET KANUNUNA GÖRE YETİŞTİRİLEN GENÇLER İLE

– 1.075 ŞEHİT VE GAZİ YAKINI

olmak üzere toplam 8.920 kardeşimizin atamaları gerçekleştirilecektir.

Engelliler, sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençler, şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile vazife malullerini kapsayan 8 bin 920 kişinin kamu kurumlarına atanacağı kura töreni, 20 Mayıs’ta yapılacak.

Devlet Personel Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarına atanmasına ilişkin başvuruların 15-24 Nisan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin başvurularının ise 13-24 Nisan’da alındığı belirtildi.

Gazi, gazi ve şehit yakınları ile vazife malulleri ve yakınlarına da kamuda istihdam hakkı tanındığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Engellilerin atanmasına ilişkin işlemler ÖSYM Başkanlığı, 2828 sayılı Kanun ve 3713 sayılı Kanun kapsamındaki hak sahiplerinin atanmasına ilişkin işlemler ise Başkanlığımızca gerçekleştirilecek. Devlete emanet olarak değerlendirdiğimiz engelli vatandaşlarımızın, sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerimizin ve şehit yakını, gazi, gazi yakınları ile vazife malullerimizin kamudaki 8 bin 920 kadroya atanması, 20 Mayıs’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı kura töreniyle yapılacak.”

DPB’DEN YAPILAN RESMİ AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Bilindiği üzere engelli vatandaşlarımızın EKPSS ve kura sonucuna göre kamu kurumlarına atanmasına ilişkin aday başvuruları 15-24 Nisan 2015, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümleri uyarınca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerimizin başvuruları da 13-24 Nisan 2015 tarihleri arasında alınmıştır.

Bu iki grup dışında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu hükümleri uyarınca şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malulleri ve yakınlarına tanınan istihdam hakkı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hak sahibi olduğu belirlenerek Başkanlığımıza bildirilen personelin atanması da planlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın atanmasına ilişkin işlemler ÖSYM Başkanlığı tarafından, 2828 sayılı Kanun ve 3713 sayılı Kanun kapsamındaki hak sahiplerinin atanmasına ilişkin işlemler ise Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecektir.

Devletimize emanet olarak değerlendirdiğimiz engelli vatandaşlarımızın, sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerimizin ve şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile vazife malullerimizin kamu kurumlarına atanması, 20 Mayıs 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU’nun teşrif edeceği kura töreni ile gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.