SON DAKİKA

Düşünceyi Geliştirme Yolları

Bu haber 21 Haziran 2016 - 22:10 'de eklendi.

Paragrafta ortaya konulan düşünceyi okuyucuya aktarabil­mek için kullanılan yöntemlere düşünceyi geliştirme yolları denir. Bir düşünce birçok yoldan ortaya konabilir. Başlıca düşünceyi geliştirme yollan şunlardır:

 

1) Tanımlama: Bir kavramın ya da Paragrafta ortaya konulan düşünceyi okuyucuya aktarabil­mek için kullanılan yöntemlere düşünceyi geliştirme yolları denir. Bir düşünce birçok yoldan ortaya konabilir. Başlıca düşünceyi geliştirme yollan şunlardır:

 

1) Tanımlama: Bir kavramın ya da varlığın en belirgin özellikleriyle tanıtıl­masıdır. Tanım; “… nedir?” sorusuna verilen cevaptır. Ta­nım, genellikle paragrafın girişinde yapılır.

 

Örnek Metin: Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Okul fobisi olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini tipik bir biçimde bedensel yakınma-larıyla dile getiren, böylelikle evde kalabilmek için anne babalarını ikna etmeye çalışan çocuklardır.

 

2) Karşılaştırma: İki varlık, durum ya da kavramın benzer veya farklı özellikle­riyle kıyaslanmasıdır.

 

Örnek Metin: Polemiğin Batı’daki tarihçesine bir göz atalım: Hıristiyanlık yerleştikten sonra, putperestlerle eretiklere ateş püskürür. Hiç kimseyi ikna etmeyen bir lakırdı tufanı. Rönesans, “ilmi polemikler çağı. Terbiye kurallarını hiçe sayan bir savaş. XVII. asır­da polemik biraz daha kibarlaşır. Bununla beraber, “eskilerle “yeniler” kavgası edebiyat cumhuriyetini birbirine katar. Bu kavga sona ererken, Batı edebi­yatlarının en büyük savaşçısı sahneye çıkar: Voltaire. “Candide” yazarı, bütün zaafı ve bütün ih­tişamıyla burjuvazinin temsilcisidir. Hain, hayasız, saldırgan, ama yükselen bir sınıfın temsilcisi. Sonra ihtilal, gelişen basın ve siyasi polemik.

 

Örnek Soru:

 

Kişilik, çocukluktan başlayarak şekillenen ve hayatın sonraki evrelerinde ufak fırça darbeleriyle son şeklini alan kalıcı özellikler bütünüdür. Bugünden yarına deği­şebilen bir şey değildir kişilik. Kişilik üzerinde kalıtımın etkisi olduğu gibi çevrenin de belirleyiciliği vardır. Bilim­sel araştırmalar, bu etmenlerin ikisinin de birbirine yakın oranda belirleyici olduğunu göstermiştir. Huy deyince, doğuştan gelen, anne-babalarımızın genlerinden anla­dığımız şeyler söz konusudur. Huy ve kişilik farklı kav­ramlardır. Huy, belki kişiliği oluşturan unsurlardan biri olarak kabul edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.