SON DAKİKA

E-Devlet’ten Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

Bu haber 28 Temmuz 2015 - 11:57 'de eklendi.

Bu yıl üniversite kayıtları internet üzerinden yapılabilecek, e-devlet üzerinden adaylar şifreleriyle giriş yaparak kayıtlarını kolayca yapabilecekler. Üniversite kayıtlarını e-devletten yapacak adaylar için kayıt aşamalarını adım adım anlattık. Lütfen ka Bu yıl üniversite kayıtları internet üzerinden yapılabilecek, e-devlet üzerinden adaylar şifreleriyle giriş yaparak kayıtlarını kolayca yapabilecekler. Üniversite kayıtlarını e-devletten yapacak adaylar için kayıt aşamalarını adım adım anlattık. Lütfen kayıt işlemine başlamadan önce inceleyiniz. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yorum kısmından mutlaka iletiniz. e-kayıtlar sadece Devlet Üniversiteleri için geçerlidir. E-devlet şifrelerinizi ptt Şubelerinde edinebilirsiniz.

 2016 KPSSTürkçe Hazırlık Seti için Tıklayın

 2016 KPSSMatematik Hazırlık Seti için Tıklayın

ales-hazirlik-seti 2016 ALES Hazırlık Seti 

dgs-hazirlik-seti2016 DGS Hazırlık Seti 

Devlet üniversitelerine kayıt için 2 seçeneğimiz var :
*İsteyen elektronik kayıt yapar ( 28Temmuz – 5Ağustos tarihileri arasında https://www.turkiye.gov.tr/  adresinden)
*İsteyen de bizzat üniversiteye gidip kaydolur. ( 3-7 ağustos)
Bu ikisinden birini yapacaksınız sadece
Elektronik kayıt işlemi kılavuzu http://www.yok.gov.tr/docume…/10279/13242483/YOK_E_Kayit.pdf
(AYRICA gerekli tüm bilgiler için okulumuzun web adresine bakmalıyız)

İnternetten Üniversite Kaydı Yapabilmek için Sahip Olmanız Gerekenler

Bu h izmetten faydalanmak i çi n e-Devlet Şifresi, Elektronk İmza veya Mobil İmza yöntemleri nden b iri ni kullanarak e-Devlet s istemi ne gi r iş yapabi l iyor olmalısınız. İşlemi ni ze başlamadan önce gerekli e-Devlet Şi fresi , Elektron ik İmza veya Mobi l İmza’nızı temi n etmel is ini z. e-Devlet Şi fren iz PTT’lere ki ml iğ in iz ile bi rl ikte şahsen başvurarak temi n edebi l irsi ni z. Elektroni k veya Mobi l İmza temi n etmek i ç in ilgili  h izmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hi zmeti satın almalısınız.

Vergiler, Harçlar ve İşlem Ücretler

Bu işlem içi n herhang i bi r ek ücret, vergi vb. alınmamaktadır.

E-kayıt yaptıracaklar şu yolu izleyecek:

– https://www.turkiye.gov.tr/  (1) web sitesi üzerinden, ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılan ‘Üniversite E-Kayıt ‘ seçeneğini tıklayarak kayıt yapabilecek.

-Kaydını yapan barkodlu çıktı alacak.

-İsteyen öğrenciler üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecek.

-Elektronik kayda, özel yetenek programları ile elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu istenen) bazı programlar dahil edilmeyecek.

-Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR – ADIM ADIM ANLATIM

1- SİSTEME GİRİŞ

1-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 

– e-Devlet Kapısı’nın adresi www.turkiye.gov.tr ‘dir. İnternet tarayıcınızın adres satırına bu adresi yazarak sayfaya ulaşabilirsiniz.


 

2-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 

– Sayfanın üst kısmındaki Sisteme Giriş butonuna tıklayarak giriş sayfasına geçilir.

e-Devlet Şifresi ile giriş yapmak

Siz farklı bir yöntem ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz ancak daha fazla kişi bu yöntemi kullandığından biz bu yöntemi anlatacağız. E-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yurt dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

2- GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA KAYIT KISMINI BULABİLMEK

  • e-Devlet Kapısı üzerinde çok sayıda hizmet sunulmaktadır. Aranan hizmetin kolayca bulunabilmesi için farklı yöntemler kullanılabilir.
  • Kullanmanız gereken hizmetin adı “Yükseköğretim Kurulu Üniversite e-Kayıt” hizmetidir.

Sisteme Giriş işleminizi tamamladıktan sonra,

  • “e-Hizmetler” bağlantısına tıkladıktan sonra gelen listede “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” altında bulunan “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklayarak veya tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/yok-e-kayit yazarak hizmete ulaşabilirsiniz.

 

3-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 


 

3- İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİN

 

4-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

İletişim Bilgisi Bu hizmetten faydalanmak için eDevlet Kapısı profilinizdeki e-posta ve cep telefonu bilgilerinizin tanımlı ve doğrulanmış olması gerekir. Eğer daha önce iletişim bilgilerinizi doğrulamadı iseniz, yandaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. “Bilgilerimi Şimdi Güncelle” düğmesine basarak eposta ve cep telefonu bilgilerinizi sisteme giriniz. Ekrandaki yönergeleri takip ederek her ikisini de doğrulanmış hale getiriniz.


 

4- EĞER KARŞINIZA BU HATA MESAJLARI ÇIKIYORSA

Aşağıdaki hata mesajlarından biriyle karşılaşıyorsanız, kayıdı internet üzerinden yapamayacaksınız demektir. Okula başvurunuz.
5-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 

5- EĞER HATA ALMIYORSANIZ, AŞAĞIDAKİ SAYFA AÇILACAK

Açılacak sayfada sizin kazandığınız okul varsa Devam Et butonuna tıklayabilirsiniz

6-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak


 

 

6- BİLGİ DOĞRULAMA SAYFASI

Aşağıdaki resimdeki gibi bir bilgi doğrulama sayfası açılacak. Eğer bu sayfadaki bilgiler doğruysa Kutucuklara EVET yazabilirsiniz.

2 kutucuğu da onayladıktan sonra Devam Et butonuna basınız.

7-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 


 

7- SMS ile Onay Kodu Doğrulama

SMS Onayı Bu aşamada cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu size verilen süre içinde ilgili alana girmeniz gerekmektedir. Doğrulama kodunu girdikten sonra “Devam Et” düğmesini kullanarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

8-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 


 

8- BARKOD NUMARASINI BİR KENARA YAZIN

Belge Görüntüleme SMS onayını takiben bu ekranı göreceksiniz. Burada Kayıt Belgenizi görüntüleyebilir veya “Dosyayı İndir” bağlantısını kullanarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Belgenizin çıktısını almak için tarayıcınızda bulunan “Yazdır” komutunu kullanmayınız.

Çıktı almak için önce belgeyi bilgisayarınıza indiriniz, ardından inen dosyayı açarak yazdırınız. İpucu: Eğer belgenizi yazdırma imkanınız yok ise, barkod numarasını ve T.C. Kimlik Numaranızı, belgeyi vereceğiniz kuruma iletmeniz yeterlidir. Barkod numaranızı ve T.C. Kimlik Numaranızı ilettiğiniz kişiler, “Belge Doğrulama” hizmetini kullanarak, belgenin bir kopyasını alabilir ve geçerliliğini kontrol edebilirler.

 

 

9-edevlet-universite-kaydi-nasil-yapilacak

 

 

HEPSİ BU KADAR =)

Kariyer Memur olarak yeni üniversitenizde başarılar diler, hayatınızda size güzellikler getirmesini temenni ederiz.

 

 

www.kariyermemur.com Haberin Tüm Hakları Kariyer Memur’a aittir. İzinsiz tamamının yada bir kısmının kopyalanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İşaret Dili Bilenler İçin İş Fırsatları ve Memur Olabilme İmkanı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
abdulaziz eriçek11 Ağustos 2017 / 22:10Cevapla

iletişim bilgilerimi güncellemeden e kaydımı tamamladım. iletişim bilgilerimi güncellemek için ne yapabilirim