Güdüleyici Öğrenme

Güdüleyici Öğrenme
Yayınlama: 22.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:18
938
A+
A-

Köymen (2002) okul öncesinde öğrencilerde görülmeyen güdülenme sorununun ilköğretimde üçüncü sınıftan itibaren kendini gösterdiğini, değişik koşul ve ölçeklerle yapılan araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin pek çoğunun okulda öğretilenleri aptalca, tekd Köymen (2002) okul öncesinde öğrencilerde görülmeyen güdülenme sorununun ilköğretimde üçüncü sınıftan itibaren kendini gösterdiğini, değişik koşul ve ölçeklerle yapılan araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin pek çoğunun okulda öğretilenleri aptalca, tekdüze, sıkıcı ve günlük yaşamla ilgisi olmayan şeklinde nitelendirdiklerini iddia etmektedir. Geleneksel yada öğretmen merkezli eğitim anlayışında dışsal denetim kullanılmakta bu durum ise içsel denetimin gelişmesini engellemektedir (Deci ve Ryan, 1985; Kohn,1991; Lepper ve Greene, 1975; Raffini,1993; Köymen, 2002).

 Güdüleyici öğrenme yaklaşımı öğrenciyi dış etkenlere bağımlı hale getiren ve öğrenmeye yabancılaştıran dışsal denetim yerine içsel güdülenmeyi koyar. Özgürce araştırma, kendi gücünü deneme, sonuca ulaşma ve sorun çözme içsel güdülenmenin temel yapı taşlarıdır. Bu yaklaşıma göre birey başkaları istediği yada zorunlu olduğu zaman değil, ancak kendisi için isteyerek öğrendiği zaman daha anlamlı bir öğrenme oluşabilir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.