İçten Denetimlilik Ve Dıştan Denetimlilik Ne Demektir ?

İçten Denetimlilik Ve Dıştan Denetimlilik Ne Demektir ?
Yayınlama: 07.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
8.743
A+
A-

İçten Denetimlilik: Herhangi  bir durum karşısında, bireyin sonuca etki eden etkenin “Kendisi” olduğu  yargısına varmasıdır. Öğrencilerde sınav sonucunun olumsuzluğunu  kendisi olarak gören öğrencilerin, daha sonraki sınavlarda çok daha  başarılı olduklar İçten Denetimlilik: Herhangi  bir durum karşısında, bireyin sonuca etki eden etkenin “Kendisi” olduğu  yargısına varmasıdır. Öğrencilerde sınav sonucunun olumsuzluğunu  kendisi olarak gören öğrencilerin, daha sonraki sınavlarda çok daha  başarılı oldukları tespit edilmiştir. Ahlak Gelişiminde ise; Kişinin  toplumsal kurallara göre kendisini denetleyebilmesi ya da amiyane  tabirle “Nerede duracağını bilmesi” içten denetimliliği ifade eder. Yani  birey kendi kurallarının ve toplumun kurallarının ya da etkileşimde  olduğu insanların kabullerinin farkındadır ve buna göre ne yapması  gerektiğini bilir ve uygun davranışı ya da ahlaki kabulleri  sergileyebilir.

Dıştan Denetimlilik: Herhangi  bir durum karşısında, bireyin sonuca etki eden etkenin “Dışarısı”  olduğu yargısına varmasıdır. Öğrencilerde sınav sonucunun olumsuzluğunu  “öğretmenin ona gıcık kapması” olarak gören öğrencilerin, bu  başarısızlığı devam ettirdikleri gözlenmiştir. Ahlak Gelişiminde ise:  Kişinin toplumsal kurallara göre başkalarınca denetlenmesi ya da amiyane  tabirle “Başkalarının güdümünde kalması” dıştan denetimliliği ifade  eder. Bireyin kendi kabulleri yoktur ve toplumun kabullerinin de farkında değildir. Sadece kendisine tespit edilen iyi ya da kötü normları kabullenir. İdeal olan davranışlardan ziyade “Öğretilen” ya da “Benimsetilen” davranışları sergiler.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.