SON DAKİKA

İstibdat Dönemi(1878-1908) özellikleri

Bu haber 25 Temmuz 2016 - 20:18 'de eklendi.

İstibdat Dönemi(1878-1908) özellikleri: Bu dönemde cemiyet kurulması, gazete basılması ve yönetimin anlayışına ters düşen kitapların okunması, basına sansür uygulanarak yasaklanmıştır. Yıldız Sarayı inşa edilerek devlet buradan yönetilmeye başlanmıştır. H İstibdat Dönemi(1878-1908) özellikleri: Bu dönemde cemiyet kurulması, gazete basılması ve yönetimin anlayışına ters düşen kitapların okunması, basına sansür uygulanarak yasaklanmıştır. Yıldız Sarayı inşa edilerek devlet buradan yönetilmeye başlanmıştır. Hafiyelik teşkilatı kurulmuştur. İç ve dış yönetimde Panislamizm(İslamcılık) benimsenmiştir. İlk kez özürlüler için eğitim kurumları açıldı. Sanayi-i Nefise Mektebi, İstanbul Arkeoloji Okulu, Ziraat Mektebi, Veteriner Mektebi, Ticaret Mektebi, Hukuk Mektebi ve Mühendis Mektebi açıldı. 1908’de tarih araştırmaları için Tarih-i Osman-i Encümeni açıldı. 1881’de Muharrem Kararnamesi ile alacaklı ülkelere belli devlet gelirlerini toplama imtiyazı verilmiş ve Düyun-u Umumiye(Genel Borçlar İdaresi) kurulmuştur. Bu idare kapsamına Doğu Rumeli vergi gelirleri, tuz, tütün, balık, alkol ve gümrük gelirleri eklenmiştir. Osmanlının yeraltı ve yerüstü kaynakları İngiliz, Fransız ve Alman şirket ve bankalarına bırakıldı. Doğu Anadolu’da merkezi otoriteyi kurmak ve Ermeni faaliyetlerine karşı Hamidiye Alayları kuruldu. Berlin-Bağdat demiryolu hattı, bir Alman şirketine ihale edildi. İlk tramvay hatları kuruldu. Mecelle uygulanmaya başladı. Erkan-ı Harbiye vekaleti düzenlendi.

Jurnalci: İstibdat döneminde kurulan Hafiyelik Teşkilatına bağlı olarak Abdülhamit aleyhine olabilecek faaliyetleri yönetime bildiren kişi.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.