SON DAKİKA

Kavimler Göçü (375) Nedir?

Bu haber 13 Ekim 2017 - 12:40 'de eklendi.

KAVİMLER GÖÇÜ (375)

♦ Orta Asya’nın batısındaki Kuzey Hunları, Asya Hun Devleti’nin yıkılması sonrasında Hazar Denizi ile Aral Gölü arasında yaşayan barbar kavimlerden biri olan Alanların topraklarını ele geçirmişlerdir. Bu durum Karadeniz’in kuzeyindeki barbar kavimlerin (Ostrogot, Vizigot, Gepit, Vandal, Germen vs.) batıda Avrupa içle­rine doğru ilerlemesi sonucunu doğurmuştur. Bu kitle­sel göç hareketlerine Kavimler Göçü denir.

İstilalar yüzünden Avrupa uzun süre karışıklık yaşadı.

Evrensel özellik taşıdığı için tarihçiler tarafından İlk Çağ’ın bitişi, Orta Çağ’ın başlangıcı kabul edilmiştir.

Avrupa’ya sonraki süreçte göç eden Türkler çok sayıda devlet kurmuştur. (Avrupa Hun İmparatorluğu, Avarlar, Macarlar, Bulgarlar, Peçenekler).

Kavimler Göçünün Sebepleri:

a) Büyük Hun Devleti’nin dağılmasından sonra As­ya’nın batısında (Hazar ve Aral Gölü arası) Hunlara katılımların olması, burada çoğalan nüfus ve kabileler arasındaki rekabet ve mücadelelerle daha batıya doğru kaymaya başlamaları
b) İdil (Volga) ırmağının batısına gelen Hunlar ön­lerine gelen kavimleri yurtlarından çıkartmaya başla­maları (375)
c) Hunların baskısıyla Kavimler Göçü bütün Avrui pa’yı etkileyerek, değişik zamanlarda yüzyıllarca de­vam etmiştir.
Yukarıdaki nedenlere bağlı olarak Karadeniz’in ku­zeyinde yaşayan Got’lar (Ostrogotlar-Vizigot!ar) Van­dallar, Geomenler, Suevler, Gepitler Avrupa’ya doğru dalgalar halinde ilerleyerek, kendilerine yeni yaşam alanları bulmak istediler.
Bu sırada Avrupa’da Roma İmparatorluğu en bü­yük devletti. Ostrogotlar italya’ya, Vizigotlar ispanya ‘ya, Vandallar Kuzey Afrika’ya, Franklar Fransa’ya, Germenler Kuzey Avrupa’ya ilerlediler. Böylece Avru­pa’da hızlı bir sosyal, kültürel, siyasal ve dini değiş­me yaşandı.

Kavimler Göçünün Sonuçları:
a) Roma İmparatorluğu M.S. 395te ikiye ayrıldı. Batı Roma 476 yılında yıkıldı.
b) Krallıklar etkisini kaybetti, feodal rejim (Dere­beylikler önem kazandı.
c) Kilise ve papalık güçlendi, skolastik düşünce önem Kazandı.
d) Avrupa devletlerinin (İngiltere, Fransa. İspanya} temelleri atıîdı.
e} İlkçağ kapandı, Ortaçağ başladı,
f} Avrupa Hun Devleti kuruldu.

Bir önceki yazımız olan Asya Hun Devleti Tarih Ders Notu başlıklı makalemizde asya hun, asya hun devleti ve hun devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.