SON DAKİKA

Kişilikle İlgili Bazı Kavramlar Ve Tanımları

Bu haber 11 Ağustos 2015 - 12:12 'de eklendi.

1-) Huy (mizaç):  Kişiliğin biyolojik ve fizyolojik yönüdür. Kişiliğin bu yönü doğuştan  getirilir ve değiştirilemez. Sinirlilik, neşelilik, içe dönüklük,  dışadönüklük, soğukkanlı olma gibi kişiliğin özellikleri mizaçtır.
2-) Karakter: Bireyin  toplumu 1-) Huy (mizaç):  Kişiliğin biyolojik ve fizyolojik yönüdür. Kişiliğin bu yönü doğuştan  getirilir ve değiştirilemez. Sinirlilik, neşelilik, içe dönüklük,  dışadönüklük, soğukkanlı olma gibi kişiliğin özellikleri mizaçtır.
2-) Karakter: Bireyin  toplumun sosyal değerlerine uygun davranış gösterme özelliğidir. Yani  kişiliğin ahlaki yönüdür. Çevreden kazanılır ve eğitim ile şekillenir.  Dürüstlük, sevecen olmak, sahtekâr olmak, mücadeleci, sorumsuz olma  gibi ifadeler karakter özelliğidir.
3-) Tutum:  Bir kişinin herhangi bir nesneye veya duruma karşı genel bir duygusunu,  değerlendirmesini veya belirli şekilde tepki göstermesini ifade eder.  Bu tepki veya değerlendirme olumlu da olabilir olumsuz da olabilir.  Tutumlar kişiye özgüdür.
4-) İstidat (Yatkınlık): Bireyde  doğuştan var olan ama ortaya çıkmamış özellikleridir.
5-) Yetenek: Doğuştan  insanda var olan istidatların çevrede işlenerek işe yarar hale  getirilmesidir. Yani istidatları ortaya çıkmış halidir.
6-) Benlik: Bireyin kendi  kimliğidir. Bireyin kendisine ilişkin algılarıdır.
7-) Özgüven:  Bireyin kendisine tam güvenmesidir. Bireyin kendisiyle barışık  olmasıdır. Yapacaklarını başaracağına ilişkin olumlu duygularıdır.
😎 Benlik saygısı (Özsaygı):Kapasitesini  bilmesidir. Kendisini sevmesidir. Duygularını tanıması ve  kabullenmesidir. Risk alabilmesidir. Fiziksel özelliklerini  benimsemesidir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.