SON DAKİKA

Sözleşmesi Askıda Olmak Ne Demektir?

Bu haber 14 Aralık 2017 - 21:12 'de eklendi.

İşçinin iş  görme yükümlülüğünü geçici bir süre ile dahi olsa yerine getirmesini engelleyen iş  kazası, askerlik (Muvazzaf değil), hastalık, analık, grev, lokavt ile işçinin ücretli veya ücretsiz izin kullanması, gözaltına alınması veya tutuklanması durumlarında devamsızlığının 17. maddedeki bildirim sürelerini aşması veya işçi ve işletme için zorlayıcı nedenler bulunması gibi durumlarda, iş  sözleşmeleri sona ermeyip askıya alınır ve bu engeller ortadan kalktığında da iş  sözleşmeleri normale dönerek hukuki sonuçlarını ortaya koymaya devam eder. Sözleşmenin uygulanmasının askıda olduğu dönemlerde, işçinin işe devamsızlığı kanuna uygun bir hâl almış olur. İşveren, bu nedene dayanarak işçinin iş sözleşmesini feshedemez. Çünkü edimin işçi tarafından yerine getirilememesi, işçinin bizzat kendi kastı ve kusurundan kaynaklanmamaktadır. Yani sözleşmenin askıya alınması durumunda, sözleşme yapıldığı sırada değil de sonradan ortaya çıkan bir ifa imkânsızlığı söz konusudur. Sonradan ortaya çıkan bu imkânsızlık kesin ve devamlı bir nitelikte olmayıp geçici bir imkânsızlıktır ve işçinin kusurundan kaynaklanmamaktadır.

İş Sözleşmesinin Askıya Alınma Halleri
– Geçici Süreli Askerlik veya Diğer bir Kanuni Ödev
– Hastalık
– Gebelik ve Doğum ( Analık
– Zorlayıcı Nedenler
– Gözaltına Alınma ve Tutukluluk Hali
– Grev ve Lokavt
– Ücretli ve Ücretsiz İzinler
– Ailevi Nedenler
– Genel Ekonomik Kriz
– İşletme Riski Niteliğinde Bir Takım Nedenler Halinde Tarafların Anlaşması

TAŞERONDAN KADROYA GEÇİŞ İÇİN SÖZLEŞMEMİN ASKIDA OLUP OLMADIĞINI NASIL KONTROL EDERİM?

Askere giderken işten ayrılmanız gerekmekte ve bu ayrılma işlemi sürecinde iş yerine sülüsünüzle birlikte giderek sözleşmenizi askıya aldırmadıysanız muhtemelen taşeron düzenlemesine dahil olamayacaksınız.

Sözleşmenizin askıda olup olmadığını ALO 170 Çalışma Bakanlığı Hizmet Birimini arayarak öğrenebilirsiniz.

İş sözleşmesinin askıya alınması, onun sona ermesi demek olmadığından, askı kavramı ile iş sözleşmesinin sona ermesi kavramını birbiriyle karıştırmamalıdır. İş sözleşmesinin sona ermesi halinde işçi ile işveren arasındaki iş ilişkisi de sona erdiği gibi rekabet yasağı sözleşmesindeki hak ve borçlar istisna edilirse tarafların birbirine karşı sahip olduğu diğer hak ve borçlar da sona ermektedir. Hâlbuki askıya almanın amacı zaten iş sözleşmesinin sona ermesini engellemek, sekteye uğramış, duraksamış olan iş ilişkisini yeniden canlandırmak, yeniden devreye sokmak, böylece iş ilişkisinin devamını sağlamaktır.

İş sözleşmesinin askıya alınması demek, “sözleşmenin devam etmekte olmasına rağmen, yasada öngörülen nedenlerle tarafların bu sözleşmeden doğan borç ve yükümlülüklerinin bazılarından geçici olarak kurtulmaları demektir. İş sözleşmesinin askıya alınması kavramı, iş hukukunda işçiyi koruma ilkesine dayanır. Kanun koyucu taraflar arasındaki iş ilişkisinin kesildiği bazı hallerde, işçinin tek geçim kaynağı olan işini yitirmemek amacından yola çıkarak, iş ilişkisinin kesintiye uğradığı bu hallerde hizmet akdinin sona ermediğini, ancak belli bir süre askıda kaldığını kabul etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Taşerona Kadro Kapsamına Girmeyen Kurumlar Listesi başlıklı makalemizde taşeron 4d, taşeron kadroya geçiş ve taşeronda kadroya geçemeyecek kurumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.