enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,7726
EURO
9,2214
ALTIN
420,88
BIST
1.530
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Parçalı Bulutlu
ÇarşambaYağışlı
13°C
PerşembeYağışlı
8°C
CumaÇok Bulutlu
9°C
CumartesiParçalı Bulutlu
12°C
Kariyer Memur – Memur ve Memur Adaylarına Yönelik Haber Portalı

Türklerin İlk Anayurdu Neresi?

Türklerin İlk Anayurdu Neresi?
22 Şubat 2021 22:33
0
A+
A-

Türklerin ana yurdu Orta Asya’dır. Orta Asya; doğuda Kingan dağlarından batıda Hazar Denizi’ne, güneyde Hindikuş ve Karanlık dağlarından kuzeyde Altay dağla­rına kadar olan bölgedir.

Türklerin ana yurdunun Orta Asya’nın tam olarak ne­resi olduğunun bilinememesinin nedeni, Türklerin gö­çebe yaşam sürmeleridir. Türklerin göçebe yaşama­sında, coğrafi koşullar ve bağımsız yaşama isteği etkili olmuştur.

TÜRKLER VE ÇİNLİLER

♦ Türkler, yazıyı geç kullanmaya başladıkları için Türklere ait ilk bilgilere Çin kaynaklarından ulaşılmaktadır. Bu kaynaklarda, Türklerle Çinliler arasındaki mücade­lenin temel sebebinin, İpek Yolu’na hâkim olma düşün­cesi olduğu anlaşılmaktadır.

İpek Yolu: Çin’den başlayan, bir kolu Hazar Denizi’nin kuzeyinden Kırım’a, diğer kolu Hazar Denizi’nin güneyinden İran ve Anadolu’ya, oradan da Avrupa’ya uzanan önemli bir ticaret yoludur. XV ve XVl. yüzyıllarda coğrafi keşiflerin gerçekleşmesi sonucu önemini kaybeden bu yolun geçtiği yerler zaman zaman değişiklik göstermiştir. Nedeni ise güçlü devletlerin büyük bir gelir anlamına gelen İpek Yolu’nun kendi topraklarından geçmesi için mücadeleler yürütmeleridir. Bu mücadeleler sonu­cu kazanan taraflar yolu kendi sınırları üzerinden geçirmişlerdir.

soru

  1. Bölgedeki yerel kültürlerle yakın ilişkiler geliştir­meleri
  2. Ana yurttan gelen Türk göçlerinin zamanla azal­ması
  • Türklerin bulundukları bölgelerdeki siyasi güçle­rini yitirmeleri

Yukarıdakilerden hangileri, birçok Türk kavminin kimliğini yitirmesinde etkili olmuştur?

A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız III

D) I ve II E) I, II ve III

çözüm

Asya Hun Devleti MÖ 220-MS216 yılları arasında Orta Asya’da kurulmuş bilinen ilk Türk devletidir. Asya Hun Devleti’nin bilinen ilk hükümdarı Teoman (Tuman)’dır. Teoman’ın ölümünden sonra tahta çı­kan Mete Han (MÖ 209-174) döneminde Asya’da Hun Devleti bölgenin en güçlü devleti haline gelmiş­tir. Mete’den sonra yerine oğlu Ki-ok geçmiştir. Kün Çin, Ho-han-yeh ve Çi-Çi, diğer Asya hun hüküm­darlarıdır. Kutluk Kağan ise II. Göktürk Devleti’nin kurucusudur.

(Cevap D)

soru

Türk adı günümüzdeki şekliyle ilk kez MÖ 318’de Devleti ile yapılan bir antlaşmada kullanıl­mıştır.

Öncülde verilen boşluğa aşağıdakilerden hangi­sinin getirilmesi doğru olur?

A) Arap B) Çin C) Sasani

D) Bizans E) Moğol

çözüm

Türk adı “güç, kuvvet, olgunluk, türemek, yaratıl­mak, olgunluk çağı, devlete bağlı halk, kanun, ni­zam sahibi ” gibi anlamlarda kullanmıştır. Türk adı günümüzdeki şekliyle de ilk kez MÖ 318 yılında Çin ile yapılan bir antlaşmada yer almıştır.

(Cevap B)

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.