SON DAKİKA
km-sondakika-alti -->

Türklerin İlk Anayurdu Neresi?

Bu haber 13 Ekim 2017 - 12:33 'de eklendi.

Türklerin ana yurdu Orta Asya’dır. Orta Asya; doğuda Kingan dağlarından batıda Hazar Denizi’ne, güneyde Hindikuş ve Karanlık dağlarından kuzeyde Altay dağla­rına kadar olan bölgedir.

Türklerin ana yurdunun Orta Asya’nın tam olarak ne­resi olduğunun bilinememesinin nedeni, Türklerin gö­çebe yaşam sürmeleridir. Türklerin göçebe yaşama­sında, coğrafi koşullar ve bağımsız yaşama isteği etkili olmuştur.

♦ Türkler, yazıyı geç kullanmaya başladıkları için Türk- lere ait ilk bilgilere Çin kaynaklarından ulaşılmaktadır. Bu kaynaklarda, Türklerle Çinliler arasındaki mücade­lenin temel sebebinin, İpek Yolu’na hâkim olma düşün­cesi olduğu anlaşılmaktadır.

İpek Yolu: Çin’den başlayan, bir kolu Hazar Denizi’nin kuzeyinden Kırım’a, diğer kolu Hazar Denizi’nin güneyinden İran ve Anadolu’ya, oradan da Avrupa’ya uzanan önemli bir ticaret yoludur. XV ve XVl. yüzyıllarda coğrafi keşiflerin gerçekleşmesi sonucu önemini kaybeden bu yolun geçtiği yerler zaman zaman değişiklik göstermiştir. Nedeni ise güçlü devletlerin büyük bir gelir anlamına gelen İpek Yolu’nun kendi topraklarından geçmesi için mücadeleler yürütmeleridir. Bu mücadeleler sonu­cu kazanan taraflar yolu kendi sınırları üzerinden geçirmişlerdir.

soru

  1. Bölgedeki yerel kültürlerle yakın ilişkiler geliştir­meleri
  2. Ana yurttan gelen Türk göçlerinin zamanla azal­ması
  • Türklerin bulundukları bölgelerdeki siyasi güçle­rini yitirmeleri

Yukarıdakilerden hangileri, birçok Türk kavmi-

nin kimliğini yitirmesinde etkili olmuştur?

  1. A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız III
  2. D) I ve II E) I, II ve III

çözüm

Asya Hun Devleti MÖ 220-MS216 yılları arasında Orta Asya’da kurulmuş bilinen ilk Türk devletidir. Asya Hun Devleti’nin bilinen ilk hükümdarı Teoman (Tuman)’dır. Teoman’ın ölümünden sonra tahta çı­kan Mete Han (MÖ 209-174) döneminde Asya’da Hun Devleti bölgenin en güçlü devleti haline gelmiş­tir. Mete’den sonra yerine oğlu Ki-ok geçmiştir. Kün Çin, Ho-han-yeh ve Çi-Çi, diğer Asya hun hüküm­darlarıdır. Kutluk Kağan ise II. Göktürk Devleti’nin kurucusudur.

(Cevap D)

soru

< adı günümüzdeki şekliyle ilk kez MÖ 318’de         Devleti ile yapılan bir antlaşmada kullanıl­mıştır.

Öncülde verilen boşluğa aşağıdakilerden hangi­sinin getirilmesi doğru olur?

  1. A) Arap B) Çin C) Sasani
  2. D) Bizans E) Moğol

çözüm

Türk adı “güç, kuvvet, olgunluk, türemek, yaratıl­mak, olgunluk çağı, devlete bağlı halk, kanun, ni­zam sahibi ” gibi anlamlarda kullanmıştır. Türk adı günümüzdeki şekliyle de ilk kez MÖ 318 yılında Çin ile yapılan bir antlaşmada yer almıştır.

(Cevap B)

Bir önceki yazımız olan Türk Adının Anlamı Nedir? başlıklı makalemizde türk adı, türk adının anlamı ve türk anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hamza16 Ekim 2018 / 18:43Cevapla

Ne alaka