DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

Üniversite Mezunlarının Kariyerleri için Yapması Gereken 3 Şey

Üniversite Mezunlarının Kariyerleri için Yapması Gereken 3 Şey
11.06.2018
795
A+
A-

Rekabetin daha çetin olduğu, mülakat tekniklerinin ise hızla geliştiği ve çeşitlendiği iş dünyasında, adaylar iş görüşmelerinde birçok farklı değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bununla birlikte gerek İnsan kaynakları personeli gerekse diğer yöneticiler tarafından işe alınma aşamasında diğer cvlerden ön plana çıkabilmek için yapılması gerekenler fazlalaşıyor. Gelin neler yapabileceğimize birlikte gözatalım.

İnsan Kaynakları uzmanları günümüzün çetin rekabet şartlarında işe alım yapılacak olan pozisyona en uygun adayı bulabilmek için tabiri caizse kılı kırk yarıyor. Durumun farkında olan birçok aday ise yetkinliklerinin ve deneyimlerinin başvurdukları pozisyona olan uygunluğunu İK profesyonellerine kanıtlamak için yoğun çaba sarf ediyor.

Durumun farkında olanlar bunları zaten yapıyor ancak acaba siz durumun farkında mısınız? İş bulamamanızın veya iş görüşmeleri sonucunda birbirinden farklı olumsuz cevap almanızın sebebi acaba bu mu? hiç düşündünüz mü?

“Olabilir aslında!” diyorsanız gelin İK uzmanı karşısında ve karşısına çıkmadan önce neler yapabileceğimize bakalım.

1- Aranılan Kişi Olduğunuzu Gösterin

İş görüşmesine gitmeden önce adayların kurumla, sektörle ve iş tanımıyla ilgili yaptığı kapsamlı araştırmanın önemi çok büyük. Bu nedenle mülakata girmeden önce asla bu basamağı atlamayın ve kapsamlı bir hazırlık yapın. Mülakat süresince de yaptığınız ön araştırmadan yararlanarak İK uzmanının size yönelttiği her soruda ona doğru adayın siz olduğunu gösterin. Ancak soruları cevaplarken ve yetkinliklerinizi anlatırken kendinizi övmek yerine kendi başarı hikayelerinize odaklanın.

2- Diğerlerinden Farklı bir CV Hazırlayın!
Benzerlerimizden öne çıkma ve sonuç olarak da iş görüşmesi için davet almamızda çok kritik itici bir güç sağlıyor.

1. Adım: Kriterlere göre aday havuzunda tarama yapılır. Bu aşamadaki aday taraması önceden belirlenmiş kriterlere göre yapılır. Böylelikle “spor olsun diye başvur butonuna tıklayanlar” elenmiş olur.

2. Adım: Güzel bir kahve ve müzik ile “hızlı bakış”. Adayların CV’lerini eşitlik çerçevesinde inceleyebilmek için ilk elemeden geçen aday CV’lerine hızlı bir şekilde göz atarak optimum sayıya ulaşmak için manuel bir eleme yöntemidir. Tecrübe arttıkça “hızlı bakış”a ayrılan süre azalır elenen aday sayısı artar.

3. Adım: Detaylı CV inceleme. En zor aşamadır. Çünkü “hızlı bakış” ile elenen adaylar olsa dahi işgücü piyasasındaki malum sıkıntılar sebebi ile bir sürü aday CV’si masa üstünden göz kırpmaktadır.

3- Yetkinliğinizi Gösteren Sertifikalar ve Katılım Belgeleri

İnsan Kaynakları yöneticisinin sizin bir iş alanı hakkında yeterli olduğunuzu anlaması için kanıta ihtiyaç vardır, siz istediğiniz kadar sözlü olarak belirtin bir diplomanın veya bir sertifikanın yerini tutmayacaktır.

İşe Alımlarda Önerebileceğimiz Sertifika Programları

1- Temel Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar) Sertifikası
Birçok memur alımında ve özel alımlarda istenilen Adalet Bakanlığı Onaylı Bilgisayar Sertifikasını Uzaktan Eğitim yöntemiyle 81 ilden alabilir Bilgisayar yetkinliğinizi kanıtlayan sertifikanızı edinebilirsiniz.
YUSEM ADALET BAKANLIĞI ONAYLI SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

2- Çocuk Gelişimi Sertifikası (Uzaktan Eğitim)

  • Okul öncesi çocuklara yönelik öğretici olarak derse girebilme yetisi kazandırmak.
  • Anaokulu, kreş ya da çocuk bakımevlerinde öğretici / öğretici yardımcısı olarak çalışmak için gerekli eğitimleri almak.

YÜSEM ÇOCUK GELİŞİMİ SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

 

3- Hasta Kabul Sekreterliği Sertifika Programı

Hasta Kabul alanında  kursiyerleri, Hastane ve benzeri Sağlık Kurumlarında kolaylıkla çalışabilecekleri düzeyde Hasta Kabul İşlemleri Eğitimi aldıklarını belgelendiren sertifika programı.

HASTA KABUL SERTİFİKASI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

(YÜSEM Sorularınız için: 0850 346 78 54)
795 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Hıms dedi ki:

    Kısaca torpil yazsanıza ne gerek var iki saat ağdalı ağdalı anlatıyorsunuz.