SON DAKİKA

Yasama Yetkisi Ne Demektir ?

Bu haber 10 Temmuz 2016 - 22:50 'de eklendi.

TBMM’nin kanun yapma ve parlamento kararı alma yetkisine yasama yetkisi denir.
Yasama Yetkisinin Özellikleri

Yasamanın Sınırsızlığı : Meclisin her şeyi en ince ayrıntısına kadar düzenleyebilme yetkisine denir.Anayasaya aykırı olmaması şartı ile her TBMM’nin kanun yapma ve parlamento kararı alma yetkisine yasama yetkisi denir.

Yasama Yetkisinin Özellikleri

 1. Yasamanın Sınırsızlığı : Meclisin her şeyi en ince ayrıntısına kadar düzenleyebilme yetkisine denir.Anayasaya aykırı olmaması şartı ile her şeyi düzenleyebilir.İstisnası Cumhurbaşkanlığı kararnamesidir.
 2. Yasamanın Asilliği : TBMM bir konuyu düzenlerken araya herhangi bir işlem girmeksizin ,o konuyu doğrudan,ilkelden, kimseye muhtaç olmadan düzenleyebilmesine yasama yetkisinin asilliği denir. İstisnaları cumhurbaşkanlığı kararnamesi,Sıkıyönetim ve KHK’lerdir.
 3. Yasamanın Devredilemezliği : TBMM’nin anaysaya kendine verilmiş görev ve yetkilerini bir başka organa bırakmamasına denir.İstisnası KHK’dır.

Yasama İşlemleri

TBMM’nin yasama işlemleri kanun yapmak ve parlamento kararları almak şeklinde ikiye ayrılır.

 • Kanun Kavramı : Meclisin bir belgeyle ,herkese yönelik soyut , genel ,kişilik dışı , sürekli uygulanması amacıyla yaptığı maddeler şeklindeki işlemine kanun denir.
 • Parlamento Kararı : Meclisin kendi iç çalışmaları ve anlık sorunlarını çözmek  için yaptığı kanun dışındaki bütün işlemlerine  parlamento kararı denir.Özellikleri şunlardır.
  • Parlamento kararları meclisin kendi içişlerine yönelik düzenlemeleri kapsar.
  • TBMM genel kurul kararlarıdır.
  • Cumhurbaşkanının imzasına gerek yoktur.
  • TBMM tarafından TBMM kararları adı altında Resmi Gazetede yayınlanır.
  • Parlamento kararları kural olarak (üçü dışında) Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa mahkemesine götürülemez. (Yargısal denetime tabi değildir.)

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.