SON DAKİKA

1. Balkan Savaşının Nedenleri

Bu haber 22 Temmuz 2016 - 22:36 'de eklendi.

1. Balkan Savaşının nedenleri; Rusya’nın Panslavizm düşüncesi ile Balkanlardaki devletleri Osmanlı’ya karşı kışkırtması, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Yunanistan’ın kışkırtmalar sonucu Osmanlı’nı Balkanlardaki topraklarını paylaşması ve Osmanlı’yı Ba 1. Balkan Savaşının nedenleri; Rusya’nın Panslavizm düşüncesi ile Balkanlardaki devletleri Osmanlı’ya karşı kışkırtması, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Yunanistan’ın kışkırtmalar sonucu Osmanlı’nı Balkanlardaki topraklarını paylaşması ve Osmanlı’yı Balkanlardan atmak istemeleri, milliyetçilik akımının etkisi, İngiltere’nin Osmanlı’ya olan tutumunu değiştirmesi.

1. Balkan Savaşı Karadağlıların Yenipazar’a saldırısı ile başlamıştır.

1. Balkan Savaşı sonucunda imzalanan Londra Antlaşması(1913)’na göre; Osmanlı’nın batı sınırı Midye-Enez hattı olarak belirlendi. Ege adalarının durumu Avrupalı devletlerin kararına bırakıldı, Gelibolu Yarımadası hariç tüm Trakya Edirne dahil Bulgaristan’a bırakıldı. Kuzey ve Orta Makedonya Sırbistan’a, Güney Makedonya ve Girit Yunanistan’a bırakıldı.

1. Balkan Savaşı ile, Osmanlı Midye-Enez hattının doğusuna çekildi. Osmanlı Ege denizindeki egemenliğini kaybetti. Balkanlardan Osmanlıya Türk göçleri başladı. Bulgaristan Ege denizine açılan büyük bir devlet oldu. M. Kemal’in ordunun siyasete karışmamasına dair görüşünün haklılığı ortaya çıktı. Osmanlıcılık yerini milliyetçiliğe bıraktı.

1. Balkan Savaşı sırasında Osmanlının zor durumundan faydalanan Arnavutluk bağımsızlığını ilan etti ve Balkanlardan ayrılan son toprak parçası oldu.

1. Balkan savaşında alınan yenilgide hükümeti sorumlu tutan İttihat ve Terakkiciler hükümet darbesi darbe düzenlemiş ve yönetimdekini etkinliklerini 1. Dünya Savaşı’nın sonunda kadar arttırmışlardır. Bu olay Babıali Baskını(1913) olarak geçmektedir.

Babıali bir hükümet darbesi olup rejim değiştirmeye yönelik değildir.(Bab-ı Ali klasik dönemde paşa kapısı yani veziriazamın evi, makamı anlamında kullanılırken 19. Yy’den sonra Osmanlı Hükümeti anlamında kullanılmıştır.).
Bulgaristan’ın 1. Balkan Savaşı sonucunda çok fazla toprak elde etmesi diğer balkan devletlerini rahatsız etmiştir. Bulgaristan’ın güçlenmesinden endişelenen Sırbistan, Romanya, Yunanistan ve Karadağ birleşerek Bulgaristan’a karşı 2. Balkan Savaşı’nı başlatmıştır.

1. Balkan Savaşı’nda yer almayan fakat Bulgaristan’dan pay almak isteyen Romanya 2. Balkan Savaşı’na katılmıştır.
Osmanlı Devleti 2. Balkan Savaşı sırasında Edirne ve Kırklareli’yi geri almıştır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.