SON DAKİKA

1.Dünya Savaşında İmzalanan Gizli Antlaşmalar

Bu haber 24 Temmuz 2016 - 13:56 'de eklendi.

1. Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalar:

İstanbul(Boğazlar): İngiltere, Fransa, Çarlık Rusya. Boğazlar ve çevresi Çarlık Rusya’ya bırakılacak. İlk yapılan gizli antlamadır.

Londra: İngiltere, Fransa, İtalya, Çarlık Rusya. Onikiada, Ant 1. Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalar:

İstanbul(Boğazlar): İngiltere, Fransa, Çarlık Rusya. Boğazlar ve çevresi Çarlık Rusya’ya bırakılacak. İlk yapılan gizli antlamadır.

Londra: İngiltere, Fransa, İtalya, Çarlık Rusya. Onikiada, Antalya ve çevresi İtalya’ya bırakılacak. Böylece İtalya taraf değiştirerek itilafların yanında savaşa devam etti.

Mac Mahon: Mısır Valisi Mac Mahon ile Hicaz Emiri Şerif Hüseyin. Bağımsızlık vaadi karşılığı Arapların Osmanlılarla mücadele etmesi.
Sykes Picot: İngiltere, Fransa, Rusya. Boğazlar ve Doğu Anadolu bölgesi Rusya’ya, Adana, Antalya, Suriye kıyıları ve Lübnan Fransa’ya, Musul hariç Irak İngiltere’ye bırakıldı. Suriye’nin kalan diğer bölgeleriyle Musul ve Ürdün’de İngiltere ve Fransa’nın koruyuculuğunda Büyük Arap krallığı kurulacaktı. Bu karar ile Araplar İngilizlerin yanında yer almış ve Osmanlı’ya karşı isyan çıkamışlardır.

Saint Jean De Maurienne: İngiltere, İtalya, Fransa. İzmir, Antalya, Konya ve Aydın İtalya’ya bırakıldı. Bu antlaşma sırasında Rusya’da ihtilal olduğu için Rusya bu antlaşmayı onaylamadı. İngiltere ve Fransa’da bunu bahane ederek antlaşmayı geçersiz saydı. Bu durum İtalya ile İngiltere ve Fransa arasında anlaşmazlıklara yol açtı.

Petrograd Protokolü: Erzurum, Van, Bitlis ve Trabzon’a kadar Karadeniz kıyıları Rusya’ya bırakıldı.
Erfut Görüşmesi: Fransa, Rusya. Rusya’ya Tuna nehrine kadar olan bölge verildi.
Tilsit Görüşmesi: Fransa, Rusya. Fransa’ya Ege adaları bırakıldı.

Bolfour Deklerasyonu: İngiltere’nin Filistin’de bir İsrail devleti kurmasını içerir.
1. Dünya Savaşı sonucunda dünya haritası yeniden oluşturuldu, yeni rejimler ve yeni devletler ortaya çıktı, imparatorluklar parçalandı, sömürgeciliğin yerini manda ve himaye aldı, cephe anlayışı değiştiği için sivil savunma örgütleri kuruldu, imparatorluklar yıkıldığı için azınlıklar meselesi ortaya çıktı, tank, kimyasal silah, denizaltı ilk kez kullanılmış oldu, Mondros’u kabul etmeyen Türk halkı Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

1. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı-Sevr, Macarisan-Triyanon, Almanya-Versay(Bu antlaşma ile Almanya süper güç olma özelliğini kaybetti. Nazilerin Almanya’da iktidarı ele geçirmesine zemin hazırladı. 2. Dünya Savaşı’nın tohumlarının atılmasına neden oldu.), Bulgaristan-Nöyyi, Avusturya-Saint German Antlaşmalarını imzaladı. İmzalanan bu antlaşmalar ile ittifaklara siyasi, mali, askeri, kültürel alanlarda kısıtlamalar getirildi.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.