SON DAKİKA

1. Dünya savaşının Genel Nedenleri

Bu haber 22 Temmuz 2016 - 22:39 'de eklendi.

1. Dünya savaşının genel nedenleri; Fransız ihtilali sonucu çıkan milliyetçilik akımının etkisi. Almanya ve İngiltere’nin ekonomik rekabeti. Hammadde ve Pazar arayışı. Sömürgecilik yarışı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Rusya’nın Panslavizm politi 1. Dünya savaşının genel nedenleri; Fransız ihtilali sonucu çıkan milliyetçilik akımının etkisi. Almanya ve İngiltere’nin ekonomik rekabeti. Hammadde ve Pazar arayışı. Sömürgecilik yarışı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Rusya’nın Panslavizm politikasını kendi birliği açısından tehdit olarak görmesi. Japonya’nın Asya’da yayılma amacı gütmesi.

Bloklaşmalar: İtilaf(Anlaşma) Devletleri: İngiltere, Fransa, Rusya. Daha sonra bu gruba Japonya, Sırbistan, Yunanistan, ABD, Çin, Belçika, Karadağ, Hollanda katıldı. İttifak(Bağlaşma) Devletleri: İtalya, Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu. Savaş başladıktan sonra İtalya taraf değiştirdi, Osmanlı Devleti ve Bulgaristan ittifak grubuna katıldı.

İngiltere Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na girmesini istemiyordu. Çünkü sömürgelerine giden yol güzergahını güvende tutmak istiyordu.

Osmanlı Enver, Talat ve Sait paşaların oldubittisiyle 1. Dünya Savaşı’na girdi. Goeben ve Brslav adında iki Alman gemisi İngiltere’den kaçıp Osmanlı’ya sığınmış, Osmanlı da gemileri satın aldığını belirterek isimlerini Yavuz ve Midilli olarak değiştirmiştir. Daha sonra bu gemilerle Rusya’nın Karadeniz’deki Odessa ve Sivastopol limanlarını bombalayan Osmanlı Rusya’nın savaş ilan etmesiyle savaşa girmiştir.

Almanya’nın 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlıyı yanında görmek istemesinin nedenleri; Osmanlının stratejik konumundan faydalanarak İngiltere’nin sömürgelerine giden yolları ve boğazları kontrol altında tutmak, yeni cephelerle rahatlamak, halifelik gücünden yararlanmak, Musul ve Kerkük petrollerinden faydalanmak, Osmanlının insan gücünden faydalanmak.

Osmanlının Almanya’nın yanında savaşa girmek istemesinin nedenleri; Balkanlarda ve Kuzey Afrika’da kaybettiği toprakları geri almak, kapitülasyon ve borçlardan kurtulmak, Yunanistan ve Ege adalarını geri almak, Orta Asya’daki Türklerle birleşerek Turancılık düşüncesini gerçekleştirmek, İttihat ve Terakkicilerin Alman hayranlığı ve savaşı Almanların kazanacağına inanmaları.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.