enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,1043
EURO
9,7713
ALTIN
463,76
BIST
1.365
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
16°C
İstanbul
16°C
Gök Gürültülü
ÇarşambaÇok Bulutlu
17°C
PerşembeParçalı Bulutlu
17°C
CumaAz Bulutlu
17°C
CumartesiGök Gürültülü
17°C
Kariyer Memur – Memur ve Memur Adaylarına Yönelik Haber Portalı

1. Dünya Savaşının Sonuçları

Birinci Dünya Savaşının en önemli sonuçları maddeler halinde ders notumuzda derledik. Daha fazla ders notu için yorum bırakmayı unutmayınız.

1. Dünya Savaşının Sonuçları
27 Mart 2021 22:41
0
A+
A-

Birinci Dünya Savaşının en önemli sonuçları maddeler halinde şöyledir:

1. Tarihin o güne kadar gördüğü en kanlı savaştır. Toplam olarak, yaklaşık 40 milyona yakın insan öldü veya yaralandı.
2. Avrupa’nın siyasi haritası değişti. İmparatorluklar parçalandı, birçok yeni devlet kuruldu.
3. Avrupa’da güç dengeleri değişti. Almanya zayıflarken İngiltere ve Fransa ön plana çıktı.
4. Savaşı kaybeden devletler ağır şartlara mahkum edildiler. Bu durum İkinci Dünya Savaşını doğuran faktörlerden biridir.
5. Avrupa’da yeni siyasi ideolojiler ve rejimler ortaya çıktı.
6. Milletler Cemiyeti kuruldu.

Birinci Dünya Savaşının Genel Sonuçları

1. Milyonlarca insan hayatını kaybetti.

Birinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin o zamana kadar gördüğü en kanlı savaştır. Hayatını kaybeden insan sayısı tam olarak bilinmemektedir. Tarihçilerin yaptığı tahminlere göre sivil ve asker toplam hayatını kaybeden insan sayısı 16 milyon ile 19 milyon arasındadır. 20 milyondan fazla kişinin de yaralandığı tahmin ediliyor.

 

2. Avrupa’nın siyasi haritası değişti.

1. Dünya Savaşı Osmanlı Devleti, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Rus Çarlığının sonunu getirdi. Almanya da toprak kaybetti. Avusturya-Macaristan, Almanya ve Rusya’nın kaybettiği topraklarda Polonya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Macaristan, Finlandiya gibi birçok yeni devlet kuruldu. Birinci Dünya Savaşının sonuçları özellikle Orta ve Doğu Avrupa’nın siyasi haritasını tamamen değiştirdi.

3. Avrupa’da güç dengeleri değişti.

Birinci Dünya Savaşının kazanan devletlerinden olan İngiltere ve Fransa’nın Avrupa ve dünya siyasetindeki ağırlığı arttı. 1914 öncesinde Avrupa’nın yükselen gücü olan Almanya büyük bir güç kaybına uğradı. Orta ve Doğu Avrupa’nın güçlü devletlerinden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağıldı. Rusya Avrupa’daki topraklarının bir kısmını kaybetti ve bölgedeki ağırlığı azaldı.

4. Savaşı kaybeden devletler ağır şartlara mahkûm edildiler.

Savaşı kaybeden devletlerden Avusturya-Macaristan parçalandı. Osmanlı Devleti Anadolu dışındaki topraklarını kaybetti. Sevr anlaşmasıyla Anadolu da parçalanmak istendi ancak Kurtuluş Savaşıyla yeni Türkiye devleti kuruldu.

Almanya ile imzalanan Versay anlaşması ile eski gücüne kavuşmaması için kısıtlamalar ve ağır şartlar getirildi. Ancak bunlar Almanya’nın tekrar güçlenmesini engellemedi. Dayatılan ağır koşullar Almanya’nın aşırı milliyetçiliğe kaymasında rol oynadı. Bu da Avrupa’yı ve dünyayı 2. Dünya Savaşına sürükledi. Böylece Birinci Dünya Savaşının sonuçları 2. Dünya Savaşının sebeplerini doğurmuş oldu.

5. Avrupa’da yeni siyasi ideolojiler ve rejimler ortaya çıktı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşanan büyük siyasi ve sosyal çalkantılar yeni ideolojilerin doğmasına ve yeni siyasi rejimlerin kurulmasına sebep oldu. 1917 yılında Rusya’da meydana gelen Bolşevik Devrimi sonrasında komünist rejimi kuruldu.

İtalya’da savaş sonrası yaşanan siyasi ve sosyal bunalımlar faşizm ideolojisinin doğmasına ve bu ideoloji yandaşlarının iktidarı ele geçirmesine sebep oldu. Benito Mussolini İtalya’da iktidara geçti.

Savaş sonrasının ağır sorunları Almanya’da Nazizmin doğmasına sebep oldu. Adolf Hitler’in iktidarı ele geçirmesiyle Nazi rejimi Almanya’ya hakim oldu. Hitler’in iktidara geçmesiyle Almanya hızla silahlanmaya başladı. Hitler’in yayılmacı ve saldırgan dış politikası 2. Dünya Savaşının çıkmasında en önemli etmendir.

6. Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti) kuruldu.

İtilaf Devletleri 1. Dünya Savaşı sonrasında uluslararası siyasi düzeni sağlamak için bir uluslararası örgüt kurmaya karar verdiler. Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti) Sözleşmesi İtilaf Devletlerinin savaşta yenilen devletlerle yaptıkları antlaşmaların hükümleri içinde yer aldı. Böylece yenilen devletlerde kurulmak istenen yeni uluslararası düzeni zorunlu olarak kabul etmiş oldu.

Türkiye Milletler Cemiyetine 1932 yılında katıldı. Milletler Cemiyeti uluslararası düzeni sağlama konusunda başarısız oldu ve 2. Dünya Savaşı ile tarihe karıştı.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.