1 Milyon 200 Bin adayın Önünde 5 Seçenek Var

1 Milyon 200 Bin adayın Önünde 5 Seçenek Var
Yayınlama: 12.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
324
A+
A-

Dershanelerin kapanmasının ardından sınavı kazanamayan adayları şu seçenekler bekliyor: Halk eğitim merkezleri, okullarda hafta sonu eğitim, sanal dershaneler, özel dersler, son sınıftaki öğrencilerin tek dersten kalması.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın a Dershanelerin kapanmasının ardından sınavı kazanamayan adayları şu seçenekler bekliyor: Halk eğitim merkezleri, okullarda hafta sonu eğitim, sanal dershaneler, özel dersler, son sınıftaki öğrencilerin tek dersten kalması.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar ile dershaneler 1 Eylül tarihinde tamamen tarih olacak. Dershanelerin kapanmasıyla birlikte ise ilk yıl sınavı kazanamayan adayların ne yapacağı tartışma konusu oldu. Çünkü mezun oldukları için hem okullarına gidemeyecekler hem de kapandığı için dershanelere kayıt yaptıramayacaklar. Eğitim uzmanları, MEB’in bu konuda resmi olarak ‘Projemiz hazır’ demediklerini söylüyor. Bu konuyla ilgili son açıklama Milli Eğitim Bakanlı Nabi Avcı tarafından VATAN’a yaptığı ‘Halk Eğitim Merkezleri devreye girecek’ açıklaması. Ancak bu açıklamadan sonra bakanlık tarafından uygulanacak sistemle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Dershanelerin yerine neler gelecek?

Fakat uzmanlar, 1 milyon 200 bin adaya nerede ve ne şekilde ders verilmesiyle ilgili zorluklara dikkat çekerek, Halk Eğitim Merkezleri’nin fiziki koşullarının buna yetmeyebileceğini belirttiler. Uzmanlar, önümüzdeki yıldan itibaren ilk olarak özel ders alanların sayılarının artacağını, ardından internet üzerinden sanal dershanelerin kurulacağını ve eskiden olduğu gibi üniversiteye hazırlık dergileri sisteminin yaygınlaşacağına dikkat çektiler. Eğitim uzmanlarının söylediği bir diğer seçenek ise son sınıf öğrencilerinin bir dersten kalmaları. Böylece liseden ayrılmayacakları için imkanların faydalanabilecekler. İşte eğitim uzmanlarının görüşleri;

‘Fiziki ve nitelik şartlar tartışmalı’

– Sadık Gültekin: Denemelerinde istedikleri üniversiteyi kanamayan öğrenciler ne yapacağına dair kesinleşmiş bir program bulunmuyor. Bu sorun ile ilgili ortada devlet tarafından yapılacağı tahmin edilen iki ihtimal bulunuyor. Birincisi Halk Eğitim Merkezleri’nin ders vermesi. Diğeri ise liselerde akşam saat 18:00’den sonra ve hafta sonları bu çocuklar için ders açılması. Burada ise başka sorunlar ortaya çıkıyor. İlki şu an özel ve devlet liselerinde yaklaşık 800 bin öğrenci eğitim görüyor. Mezun olup sınava giren öğrenciler ise yaklaşık bir milyon 200 bin. Yani fiziki ve nitelik açısından eksiklik ortaya çıkıyor. Ayrıca öğretmen bulmak da zor olabilir. Çünkü ek ders saati ücreti olarak bakanlık 18 TL ödüyor. Öğretmenler bu ücreti yetersiz bulduğu için ders vermeyi kabul etmiyor. Bu karmaşa içersinde ortaya atılan bir başka bir öneri daha var ancak bu öneri sadece son sınıf öğrencilerini kapsıyor. Kazanamayacağını tahmin eden öğrencilerin bir dersten kalması tavsiye ediliyor. Böylece okul ile bağlantıları kesilmez ve bilgiler tazeleyerek ikinci kez şansını denebilir.”

‘Öğrenciler sınıfta kalma planı yapıyor’

– Celil Vardar: (Final Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü): “Geçtiğimiz yıl okullarda kurslar açıldı. Çok sayıda öğrenci başvurdu ama bazı öğretmenler kurs vermek istemedi. Ders ücretleri 9 TL’den 18 TL’ye çıkarıldı. Ancak bana göre bazı öğretmenler özel ders varken yine gitmezler. Duyduğuma göre 7-8 öğrenci velisi bir araya gelip evlerinde daha ekonomik olarak çocuklarına özel ders aldırıyorlar. Bazı öğrencilerin daha bugünlerde bu yıl sınavım iyi geçmezse, önümüzdeki yıl da dershaneler olmayacağı için sınıfta kalsam mı diye planlar yaptığını dahi duyuyoruz. Ayrıca online eğitim veren internet siteleri var. Ancak dersin sıcaklığını vermediği için rağbet görmüyor. ”

‘Özel ders veren öğretmenlere rağbet olacak’

– Salim Ünsal (Kültür Dershanesi Rehberlik Koordinatörü): “Mezun öğrencilerin talebi nasıl karşılanacak belli değil. Okullarda sınava hazırlık kursu açılır mı bilmiyoruz. Halk eğitim merkezleri üzeriden yapılabilir ama bununla ilgili henüz bir düzenleme yapılmış değil. Halk eğitim merkezlerinin fiziki koşulları da yeterli değil. En az 1 milyon 200 bin öğrenciden bahsediyoruz. Dönüşen okullara da böyle bir yetki verilmiş değil. Bu durumda özel ders veren öğretmenlere büyük bir rağbet olacak. Ayrıca internet ve üniversiteye hazırlık dergiciliği de yaygınlaşacak.”

‘Durumu iyi olanlar avantaj sağlayacak’

– İsmail Koncuk (Türk Eğitim Sen Genel Başkanı): “Bizce de dershaneler olmamalı. Ama tabi bir yarış var. Bir yarış varsa insanların kendi çocuklarını öne geçirme gayreti de doğal bir şey. Ama şimdi bu durumda, parası olanlar çocuklarına özel ders aldırtacak. Her insanın yapabileceği bir durum değil bu. Durumu iyi olanlar avantaj sağlayacak. Diğer yandan okullardaki kurslarda öğretmenlere geçtiğimiz yıla kadar ders başına 9 TL veriliyordu. Bu yıl ise alınan karar ile 18 TL verilecek. Ama kendi alanlarında başarılı olan öğretmenler bu kurslara katılmayıp özel ders verecek.”

‘Etüt ve danışma merkezleri çalışıyor’

– Ali Yalçın (Eğitim-Birsen Genel Başkanı): “Yasa ile dershaneler kapatıldı ama etüt ve danışma merkezlerine yasak getirilmediği için bunlar çalışmaya devam ediyor. Bu merkezlere özellikle mezun öğrenciler bakanlık bünyesinde açılan hazırlık kurslarına katılamadıkları için kayıt olmakta. Bu merkezler de durumu fırsata çevirip daha önce 3 bin ile 5 bin lira kayıt ettikleri öğrencilerden 8 ile 10 bin lira arasında ücret talep etmekte. Gerekçe olarak da biz size özel ders vereceğiz demekteler. Bu durumun önüne geçilebilmesi için etüt ve danışma merkezlerinin açılmasına bir standart getirilmeli. Tek yetkili MEB olmalı.”

Öğrenim durumuna göre başvuran aday sayıları:

2013

Son Sınıf Düzeyinde 800 bin 38

Önceki Yıllarda Yerleşmemiş 606 bin 266

Daha Önce Yerleşmiş 374 bin 875

Bir Yükseköğretim Prog. Bitirmiş 89 bin 591

Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş 53 bin 780

Toplam 1 milyon 924 bin 550

2014

Son Sınıf Düzeyinde 839 bin 998

Önceki Yıllarda Yerleşmemiş 635 bin 164

Daha Önce Yerleşmiş 437 bin 766

Bir Yükseköğretim Prog. Bitirmiş 121 bin 647

Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş 51 bin 540

2015

Son Sınıf Düzeyinde 876 bin 680

Önceki Yıllarda Yerleşmemiş 560 bin 273

Daha Önce Yerleşmiş 375 bin 39

Bir Yükseköğretim Prog. Bitirmiş 138 bin 130

Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş 37 bin 166

Toplam 1 milyon 987 bin 288

Toplam 2 milyon 86 bin 115

Kaynak:Vatan

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.