İzmir escort Bursa escort Ankara escort Antalya escort Eskişehir escort Konya escort Kayseri escort İzmit escort Alanya escort Kocaeli escort Kuşadası escort Gaziantep escort Malatya escort Diyarbakır escort Denizli escort Samsun escort Adana escort Bodrum escort Dubai Escort
enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C

10 Bin Polis Alımında Yaş Sınırı Değişebilir mi?

10 Bin Polis Alımında Yaş Sınırı Değişebilir mi?
11 Ağustos 2016 09:53
A+
A-

10 bin polis alımında, 30 yaş şartı, değişebilir mi?

10 bin polis alımına dair kılavuzda, yaş şartına ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

“d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak ş 10 bin polis alımında, 30 yaş şartı, değişebilir mi?

10 bin polis alımına dair kılavuzda, yaş şartına ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

“d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1987 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)”

Kılavuzda yer alan bu düzenleme, “Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği”ne dayanmaktadır. Yönetmelik ise 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesine dayanmaktadır.

TÜM MEMUR HABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN SAYFAMIZI TAKİP EDİN

Kanunda yer alan yaş hükmü bugüne kadar 3 kez değişmiştir. 2005 yılında 27, 2010 yılında 28 olarak düzenlenen yaş şartı 2015 yılında “sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan” olarak değiştirilmiştir.

Yani 30 yaş düzenlemesi daha geçen yıl yapılmış olup, bu konuda Meclisin yeni bir Kanuni düzenleme yapmasını çok zor görüyoruz.

Diğer taraftan, geçen yılki tartışmalarda, özellikle çevik kuvvet polisi ihtiyacının, genç personel gerektirmesi nedeniyle, polislik için belirlenmiş olan yaş şartının daha da yukarı çekilmesinin hizmet gereklerine uygun olmadığı Emniyet Genel Müdürlüğünce ifade edilmişti.

 

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.