SON DAKİKA

2. Balkan Savaşı Sonucu İmzalanan Antlaşmalar

Bu haber 22 Temmuz 2016 - 22:38 'de eklendi.

2. Balkan Savaşı Sonucu imzalanan antlaşmalar:
Bükreş Antlaşması(1913): Bulgaristan-Diğer Balkan devletleri. Dobruca’nın bir kısmı Romanya’ya, Manastır, Üsküp ve Piriştine Sırbistan’a, Girit, Makedonya ve Selanik Yunanistan’a bırakıldı.

İstanbul Antla 2. Balkan Savaşı Sonucu imzalanan antlaşmalar:
Bükreş Antlaşması(1913): Bulgaristan-Diğer Balkan devletleri. Dobruca’nın bir kısmı Romanya’ya, Manastır, Üsküp ve Piriştine Sırbistan’a, Girit, Makedonya ve Selanik Yunanistan’a bırakıldı.

İstanbul Antlaşması(1913): Osmanlı-Bulgaristan. Edirne, Kırklareli, Dimetoka Osmanlı’ya, Dedeağaç ve Kavala Bulgaristan’a verildi. Meriç Irmağı sınır kabul edildi. Bulgaristan’daki Türklerin Bulgarlarla eşit haklara sahip olacağı kabul edilerek Türkler Bulgaristan’da azınlık durumuna düştü.

Atina Antlaşması(1913): Osmanlı- Yunanistan. Girit, Yanya ve Selanik Yunanistan’a bırakıldı. Yunanistan’daki Türklerin hakları güvence altına alındı. Bozcaada ve İmroz Osmanlı’da kaldı. Ege Adaları(Bozcaada ve Gökçeada hariç) Yunanistan’a verildi.

Ortak sınır kalmamasına rağmen bölgedeki Türklerin haklarını korumak amacıyla 1914 yılında Sırbistan ile İstanbul Antlaşması yapıldı.

Balkan savaşları ile; Batı Trakya, Makedonya, Arnavutluk ve Ege Adaları(Bozcaada ve Gökçeada hariç) kaybedildi. Osmanlı’nın Balkanlardaki varlığı Doğu Trakya(Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) ile sınırlı kaldı. Batı Trakya(Gümülcine, Dedeağaç, İskeçe, Kavala, Yanya, Serez, İşkodra) sorunu ortaya çıktı. İttihat ve Terakki yönetimi tamamen ele geçirmiş ve Almanya’dan getirtilen subaylarla orduda ıslahatlar yapılmıştır. Meriç nehri sınır kabul edilerek bugünkü Batı sınırı yaklaşık olarak belirlenmiştir. 1.Dünya Savaşı’na zemin hazırlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.