SON DAKİKA

2010 Genel Yetenek Genel Kültür Testlerinin İptali Sonucu Neler Olabilir?

Bu haber 24 Aralık 2015 - 11:02 'de eklendi.

2010 KPSS’de, Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edilmiş, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. 2 vatandaş dava açmış İdare Mahkemesi davayı reddetmişti. Danıştay 12.Dairesi söz konusu davanın temyizinde kararı bozmuş ve İdare Mahkemesine 2010 KPSS’de, Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edilmiş, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. 2 vatandaş dava açmış İdare Mahkemesi davayı reddetmişti. Danıştay 12.Dairesi söz konusu davanın temyizinde kararı bozmuş ve İdare Mahkemesine geri göndermiştir.

Öncelikle 2010 KPSS Lisans Genel Kültür testine katılıp geçerli bir puanı hesaplanan yaklaşık 800 bin aday mevcuttur. 2010 KPSS Lisans dikkate alınarak yaklaşık 28 bin aday merkezi yerleştirmeyle yerleşmiş, bunun yanı sıra A Grubu alımları, kurumsal kadrolu alımlar, kurumsal sözleşmeli alımlar, 2010 Eylül tekrarlanan Eğitim Bilimleri testi sonrası öğretmen alımları, 4/B’li merkezi ve kurumsal alımlar, işçi alımları gerçekleşmiştir.

Öğretmen alımlarında kullanılan KPSSP10 puanı GY:0,30, GK:0,30, Eğ.Bil.:0,40 şeklinde düzenlenmiş olup, Eğitim Bilimleri Testinin 2010 Eylül ayında yenilenmesi ile sadece %40’lık bölümde hakkaniyet sağlanmış ancak, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinde kopya çekilmiş olması şüphesi ile 2010 yılı KPSSP10’da şaibe giderilememiştir. Çünkü Genel Kültür ve Genel Yeteneğin KPSSP10’a yansıması %60’tır.

Bu süreçte Genel Yetenek Genel Kültür testinin direk etkilediği personel alımları(KPSSP3 ile alımlar) ve az da olsa etkilenen ikinci bir sınav ile gerçekleşen personel alımları(A Grubu alımlar) yapılmıştır. Yani, söz konusu testlerin az ya da çok etkilediği personel alımları gerçekleşmiştir.

Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecektir.

1-İdare Mahkemesi adli yargı bünyesinde yürüyen soruşturmanın sonucunu bekleyerek karar verecek

2-İdare Mahkemesi davanın reddi hususundaki kararında direnecek ve dava Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna gelecek

3-İdare Mahkemesi kararda direnmeyip Danıştay 12.Daire kararı doğrultusunda karar verecek.

Üçüncü ihtimalin gerçekleşmesi halinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri iptal olacak ve kamuda çalışan birçok personel bundan etkilenecektir.

Peki tüm personelin görevine son verilecek mi?

Bunun kargaşa doğuracağı ortadadır. Bu yüzden 2006 İdari Hakimlik uygulamasında olduğu gibi kanunçıkarılması gündeme gelebilir. Kanun metninde; ilgili tüm personelin görevine devam etmesi ancak Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma ve sonucunda mahkemece verilecek karar doğrultusunda yalnızca kopya çeken adayların sınavlarının iptal edilmesi ve görevine son verilmesi yer alabilecektir.

Aksi takdirde, sil baştan KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültürün yapılması ve ardından yerleştirme veya kurum sınavlarının tekrar yapılması örneği, daha önce görmediğimiz bir uygulama olacağı kesindir ve bu sürecin nasıl yönetileceği muammadır.

2010 KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde kuvvetli kopya iddialarının adli yargı bünyesinde soruşturulması diğer taraftan idari yargı bünyesinde de konuya ilişkin dava açılması olayı farklı boyutlara taşımıştır. Adli yargıda süregelen soruşturmanın sonuçları beklenerek idari yargı mercilerince bu hususa ilişkin karar verilebilir. Bu en doğru yol olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, suçun şahsiliği ilkesi gereği kopya çeken adayların tespiti ve görevlerine son verilmesi gerekmekte olup, binlerce masum adayın bu durumdan etkilenmesi adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığını düşünmekteyiz.

memurlar.net

tum-ilanlar

kpss-guncel-bilgiler-2016-2015-2017-2018-2019-2020-2021-2022-2023-2024-2025-2026-2027-2028

kpss-haberleri

ders-notlari

Bir önceki yazımız olan 2018 KPSS İçin Puan Türleri Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde 2018 KPSS Puan hesaplama, 2018 KPSS Puan Türleri ve KPSS Puan hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.