SON DAKİKA

2015 AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Başvuru Şartları Nelerdir? Kayıt Olma Tarihi Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Bu haber 27 Ağustos 2015 - 14:45 'de eklendi.

2015 yılında yapılan sınav sonucunda bir çok öğrenci Açıköğretim Fakültesinden mevzun oldu ve sınavsız ikinci üniversiteye başvurma şansı kazandı. Peki kimler aöf ikinci üniversiteye başvurabilir? İkinci Üniversiteye kayıt olma koşulları nelerdir? Sınavsı 2015 yılında yapılan sınav sonucunda bir çok öğrenci Açıköğretim Fakültesinden mevzun oldu ve sınavsız ikinci üniversiteye başvurma şansı kazandı. Peki kimler aöf ikinci üniversiteye başvurabilir? İkinci Üniversiteye kayıt olma koşulları nelerdir? Sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Aöf ikinci üniversite internet başvuru tarihi, bürodan kayıt tarihi ve mazeretli kayıt tarihlerini sizlerle paylaşacağız.

2015 yılında yapılan sınav sonucunda bir çok öğrenci Açıköğretim Fakültesinden mevzun oldu ve sınavsız ikinci üniversiteye başvurma şansı kazandı. Peki kimler aöf ikinci üniversiteye başvurabilir? İkinci Üniversiteye kayıt olma koşulları nelerdir? Sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?

Aöf ikinci üniversite internet başvuru tarihi, bürodan kayıt tarihi ve mazeretli kayıt tarihlerini sizlerle paylaşacağız.  Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.İkinci üniversite başvurularınızı internet üzerinden yapabilirsiniz.

Aöf 2. üniversite kayıtları İnternet başvurusu: 9 Eylül – 25 Eylül tarihleriarasında, Bürodan kayıt: 9 Eylül – 21 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. Mazeretli kayıt olacaklar için de belirlenen tarih 22 Eylül‘dür. Kayıt tarihinde öğrenciler aöf resmi sitesinden 2. üniversite linkine tıklayarak 2. üniversite başvurularını yapabilecekler.


2015-2016 AÖF Sınavsız İkinci Üniveriste Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Harç Ücretleri Ne Kadar?

2016KPSSÇalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 ALES Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 DGS Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 Mühendislik Tamamlama Çalışma Yöntemi İçin Tıklayın


 

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler. Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler. Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.


AÖF’nin Değişen Yönetmenliğin Ayrıntıları

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar. Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar. Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.


2015-2016 İkinci Üniversite İçin Başvurulabilecek Lisans ve Önlisans Bölüm ve Programlar Nelerdir?

Kariyermemur.com olarak ikinci üniversite için başvurabileceğiniz tüm bu bölüm ve programları ikinci üniversite okuyacak adaylar için…


2015 İkinci Üniversite İnternet Başvurusu ve Kredi Kartı İle Online Ödeme Nasıl Yapılır? Adım Adım Video Anlatım

Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına herhangi bir yükseköğretim programından mezun…


İkinci Üniversite Başvuruları Başladı. Kimler İkinci Üniversite Okuyabilir? İşte Başvuru Koşulları

Bir önceki yazımız olan İşaret Dili Bilenler İçin İş Fırsatları ve Memur Olabilme İmkanı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.