2015 KPSS’de Çıkması Muhtemel 12 Güncel Bilgi

2015 KPSS’de Çıkması Muhtemel 12 Güncel Bilgi
Yayınlama: 05.05.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:10
471
A+
A-

1) 2014 yılında Türkiye’ye gelen Katolik aleminin lideri Vatikan Devlet Başkanı: Papa Francis
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sarayı’nda devlet başkanı düzeyinde ilk olarak Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco’u ağırladı.Francesco, ziyareti dolayıs

1) 2014 yılında Türkiye’ye gelen Katolik aleminin lideri Vatikan Devlet Başkanı: Papa Francis
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sarayı’nda devlet başkanı düzeyinde ilk olarak Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco’u ağırladı.Francesco, ziyareti dolayısıyla Erdoğan’a Romalı çağdaş ressam Riommi’nin ”St. Angelo Kalesi’nden Görünüm” adlı yağlı boya tablosundan esinlenerek hazırlanan, mozaik bir resim hediye etti. Resmin, Vatikan Mozaik Stüdyosu’ndan sanatçılar tarafından hazırlandığı öğrenildi.
Erdoğan ise, Papa’ya Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’da ikamet eden Hristiyanlara verdiği “Din ve İnanç Özgürlüğü Fermanı”nın gümüş zemin üzerine hazırlanmış tablosunu hediye etti. Erdoğan, Ankara Üniversitesi’nce hazırlanan 4 ciltlik İslamiyet ve Hristiyanlık Dini Terimler Sözlüğü de takdim etti.

2) 2014 yılı Nobel Barış Ödülü 17 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hindistanlı Kailash Satyarthi’ye verildi.

2014 yılı Nobel Barış Ödülü 17 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hindistanlı Kailash Satyarthi’ye verildi.
Bütün dünyanın merakla beklediği 2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahipleri dün belli oldu. Ödül Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay ve Hindistanlı çocuk hakları eylemcisi Kailash Satyarthi’nin bu yılki kazananlar olduğunu açıkladı.17 yaşında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülerek 113 yıllık ödül tarihinde bir rekora imza atan Malala Yusufzay nobel barış ödülünü alan en genç isim oldu.

3) 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’na verildi.

2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’na verildi.
Yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı Yol’un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.Aydın (Bilginer) emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal (Sözen) ve boşanmış olan kız kardeşi Necla (Akbağ). Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder.

4) Cumhurbaşkanlığı Köşk’ü Mimarı Şefik Birkiye’dir.

Cumhurbaşkanlığı Köşk’ünün Mimarı Şefik Birkiye’dir.
Mimar Şefik Birkiye’nin tasarladığı idari bina, “Türkiye’nin en iyi korunan binası” olarak anılıyor.Yapı, dinlemelere karşı da korumalı olarak tasarlandı.Selçuklu, Osmanlı ve Avrupa mimarisinden örneklerin yer aldığı yapının dış cephesinde doğal taşlar kullanıldı.Üç bloktan oluşan idari binanın bulunduğu yerleşkede, inşaatı devam eden iki katlı binanın da konut olarak kullanılması bekleniyor.

5) 2014 yılı nisan ayında ölen Nobel ödüllü ünlü Kolombiyalı yazar, Gabriel García Márquez’dir.

2014 yılı nisan ayında ölen Nobel ödüllü ünlü Kolombiyalı yazar, Gabriel García Márquez’dir.
20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir.1972’de Neustadt International Prize for Literature ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. En iyi bilinen romanları Yüzyıllık Yalnızlık (1967), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975) ve Kolera Günlerinde Aşk (1985) olmuştur. En önemlisi sıradan ve gerçekçi durumların aksine sihirli öğeleri ve olayları kullanan Büyülü Gerçekçilik olarak adlandırılmış bir edebiyat tarzı yaygınlaşırken, eserleri önemli eleştirel beğenileri ve geniş bir ticari başarı elde etti.

6) 86.Oscar Ödüllerinden en iyi film ödülü: “12 yıllık esaret”

86.Oscar Ödüllerinden en iyi film ödülü: “12 yıllık esaret”
12 Yıllık Esaret, 2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. Film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup’un 1853 yılında aynı isimle yazdığı “Twelve Years a Slave” isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır.

7) 2014 yılında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) başkanlığına tarihindeki ilk kadın başkanı Janet Yellen seçildi.

2014 yılında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) başkanlığına tarihindeki ilk kadın başkanı Janet Yellen seçildi.
Janet Yellen, 1946 doğumlu Amerikalı ekonomist ve profesör.Janet Yellen, George Akerlof ile evli. 1977-78 yıllarında FED’de ekonomist olarak çalışan Yellen, 1978 yılında London School of Economics kadrosuna katıldı. 1980 yılında Berkeley Üniversitesi’ne geçen Janet Yellen, 1994’e kadar akademik kariyerine devam etti. 1994-97 arasında Fed’in yönetim kurulunda görev alan Yellen, 1999 yılına kadar da Bill Clinton’ın Ekonomi Danışmanları Konseyi’ne başkanlık yaptı.Janet Yellen 2004 yılında San Franscisco Fed’in başkanlığına getirildi. 2010 yılına kadar bu görevde kalan Yellen, 2009 yılında Fed kararlarında oy hakkı olan üyelerden biriydi.

8) Avrupa Kültür Başkenti ünvanını 2014’te Letonya’nın başkenti Riga almıştır.

Avrupa Kültür Başkenti ünvanını 2014’te Letonya’nın başkenti Riga almıştır.
Avrupa Kültür Başkenti, Avrupa Birliği tarafından periyodik olarak her yıl belirlenen kent veya kentlere verilen unvandır.Seçilen kentin kültürel yaşamını ve kültürel gelişimini sergilemesi için oldukça iyi bir fırsattır. Bu kentler, uluslararası platformda kendi kültürlerine has özellikleri sergilemeleri için bir takım değişimler yaşamaktadırlar.

9) Yazar, siyasetçi ve akademisyen Halide Edip Adıvar’ın (1884-1964) 50. ölüm yıldönümü, UNESCO’nun 2014 anma programına alındı.

Yazar, siyasetçi ve akademisyen Halide Edip Adıvar’ın (1884-1964) 50. ölüm yıldönümü, UNESCO’nun 2014 anma programına alındı.
Halide Edip, Türkiye’den UNESCO’nun anma programına alınan ilk kadın oldu.UNESCO’nun 2014 anma ve kutlama yıldönümleri programına Türkiye’den, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin kuruluşunun (1913) 100. yıldönümü, Rusya İmparatorluğu’nda Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacı olduğunu ilk fark eden aydınlardan ve Türkçü-Turancı görüşün ideologlarından İsmail Gaspıralı’nın (1851-1914) ölümünün 100. yılı ve 16. yüzyılın Osmanlı minyatür sanatçısı Matrakçı Nasuh’un ölümünün 450. yıldönümü de alındı.

10) 2015 Expo’su Milano’da gerçekleştirilecektir.

2015 Expo’su Milano’da gerçekleştirilecektir.
Expo, “exposition” kelimesinin kısaltılmışı; ayrıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen organizasyondur. Türkçe karşılığı “sergi”dir.Expo resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler. Genelde 3-6 ay arası sürer. Ayrıca, ülkeler kendi ‘fuar’larını ya da ‘sergi’lerini BIE onayı olmadan da düzenleyebilirler.

11) Türkiye’nin en büyük Dünya’nın 2. en büyük Ulubey Kanyonu Uşak’ta yer almaktadır.

Türkiye’nin en büyük Dünya’nın 2. en büyük Ulubey Kanyonu Uşak’ta yer almaktadır.
ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde buluvnan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur. Ulubey çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir.

12) 2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü “Bayburt Baksı Müzesi”ne verilmiştir.

2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü “Bayburt Baksı Müzesi”ne verilmiştir.
Avrupa kültürünün zenginliğini yansıtan müzelerin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı modelleri desteklemeyi amaçlayan “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”, bu sene Prof. Hüsamettin Koçan’ın 2010 yılında Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi’ne verildi.Strazburg Belediye Başkanı Roland Ries, Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanı Anne Brasseur ve Avrupa Müze Forumu Başkanı Goranka Horjan’ın konuşma yaptığı, Palais Rohan’da gerçekleşen törende, ödülü Baksı Müzesi adına Hüsamettin Koçan aldı.


3 4

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.