2015 KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sorgu Ekranı

2015 KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sorgu Ekranı
Yayınlama: 02.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
403
A+
A-

Kyk Yurt sonuçları heyecanlar bekleniyor, Üniversite yerleştirme sonuçlarından sonra herhangi bir üniversiteye yerleşen adayları barınma telaşı sardı, barınma olanaklarından en çok tercih edilen KYK yurtları İçin Başvuru işlemleri yapan adaylar KYK Yurt s

Kyk Yurt sonuçları heyecanlar bekleniyor, Üniversite yerleştirme sonuçlarından sonra herhangi bir üniversiteye yerleşen adayları barınma telaşı sardı, barınma olanaklarından en çok tercih edilen KYK yurtları İçin Başvuru işlemleri yapan adaylar KYK Yurt sonuçlarının açıklanmasını beklemekte, Kyk sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ediliyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, geçen yıl KYK yurt sonuçlarını son başvuru tarihi olan 11 Ağustos’tan 20 gün sonrasına denk gelen 31 Ağustos tarihinde açıklamıştı. Kurum bu yıl da aynı süre sonunda yurt sonuçlarını açıklarsa 6 Eylül ve yakınındaki tarihlerde KYK yurt sonuçlarını duyurabilir.

Bu sürenin sonunda öğrenciler için yurt kayıtları dönemi başlayacak.

KYK BURS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Üniversitede okuyacak olan öğrenciler kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Kayıt işlemini de gerçekleştiren öğrencilerin yapması gereken tek şey artık okulların açılmasını beklemektir. Ama üniversitede okuyacak olan öğrenciler arasında kalacak yer sıkıntısı yaşayacak olan öğrenciler olabilir. Devlet bu öğrenciler için devlet yurtlarını hizmete sokmuştur. Kalacak yeri olmayan öğrenciler okullar açılmadan önce bu yurtlara başvurarak üniversite hayatında bu yurtlarda kalabilirler. Devlet yurtlar ve burslar ile ilgili işlemler için Kredi ve Yurtlar Kurumunu kurmuştur. Öğrenciler yurtlarda kalmak istiyorsa yurt başvurusunu kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilir. Yurt başvurularının son günü 17 ağustos olarak belirlenmiştir. Yani yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler başvurularını gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan her öğrenci devlet yurtlarında kalma şansı elde edemeyebilir. Devlet yurtları yurdun kapasitesi kadar öğrenci alır. Yani başvuruda bulunan öğrenciler arasından öğrencilerin maddi durumuna göre yurda öğrenci alınır. Yurda giremeyen öğrenciler ise yedek olarak beklerler. Yurtta yer açıldıkça sırayla yedekte bekleyen öğrencilerde yurda alınır.

KYK Burs ve Kredi Başvurusu Ne Zaman?

Üniversitelerin açılmasını bekleyen öğrencilerden bazıları ise maddi sıkıntı yaşayabilir. Devlet maddi sıkıntı çeken öğrenciler içinde burs ve kredi desteği vermektedir. Öğrenciler burs ve kredi başvurusunda bulunarak devletin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilir. Devlet burs ve kredi işlemleri içinde kredi ve yurtlar kurumunu görevlendirmiştir. Öğrenciler bütün kredi ve burs işlemlerini kredi ve yurtlar kurumundan halledebilir. Kredi ve yurtlar kurumu burs ve kredi başvurularının 1 ekimden itibaren başlayacağını duyurmuştur.

Yani başvuruda bulunacak olan öğrenciler 1 ekimden itibaren kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden başvurularını gerçekleştirebilir. Devletin öğrencileri sunduğu 2 tip burs vardır. Öğrencinin durumuna göre ya geri ödemeli yada geri ödemesiz burs vardır. Öğrenci burs başvurusu yaptıktan sonra ve başvurular açıklandıktan sonra öğrenciye ya geri ödemeli yani kredi yada geri ödemesiz yani burs bağlanmaktadır. Öğrenciler bu yatan kredi ve burslar sayesinde geçinme sorununu halledebilir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü e-devlet sisteminde dahil olduğu için yurt ve burs başvurusunu E-Devlet sistemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine E-Devlet ana sayfasında yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada E-Devlet sistemine 4 farklı giriş yolu bulunmaktadır. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünü bulmalısınız ve alt seçeneklerinden yurt ve burs başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz

kariyermemur-telif-uyarisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.