2015 LYS, Bunları Biliyor Musunuz ?

2015 LYS, Bunları Biliyor Musunuz ?
Yayınlama: 14.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
317
A+
A-

2015 lys ye kac kisi girecekLYS’ye girmeye 1 milyon 223 bin 580 hak kazandı,

YGS’de umduğunu bulamayan üniversite adaylarının halen telafi şansları var, öğrenciler inançlarını kaybetmemeli.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme S 2015 lys ye kac kisi girecekLYS’ye girmeye 1 milyon 223 bin 580 hak kazandı,

YGS’de umduğunu bulamayan üniversite adaylarının halen telafi şansları var, öğrenciler inançlarını kaybetmemeli.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuruları başladı. Bu yıl öğrencilerin dikkat etmesi gereken pek çok değişiklik var. Bazı bölümlerin puanları değişirken bazı bölümlerde özel yetenek sınavları da kaldırıldı. LYS’ye girmeye hak kazanan 1 milyon 233 bin 580 aday için LYS başvurularının bugün 6. günü. Adaylar 21 Nisan’a kadar başvurularını yapacak, 22 Nisan saat 23.59’a kadar ise sınav ücretlerinin yatırılması gerekiyor.

PUAN SÜRPRİZİ DEĞİŞMEDİ

Her başvuru öncesinde Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) öğrencilere puan sürprizi bu yıl da değişmedi.Özellikle özel yetenek sınavı gerektiren bölümlerde 4 ay içinde iki değişiklik oldu. Önce özel yetenek sınavı kaldırıldı ardından üniversitelerden gelen itirazlar üzerine sadece iki bölüm için özel yetenek sınavı geri getirildi. İç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımları bölümlerinde LYS kalktı, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu iki bölüm bu yıl da özel yetenek sınavıyla öğrenci alacak. Fakat diğer bölümlerde yani spor yönetimi, iç mimarlık görsel iletişim, iletişim tasarımı, iletişim ve iletişim tasarımı, görsel iletişim tasarımı ile canlandırma film tasarımı ve yönetimi bölümlerinde özel yetenek sınavı yok, öğrenciler LYS’ye girmek zorundalar.

BU BÖLÜMLERİN PUANLARI DEĞİŞTİ

Değişiklikler sadece özel yetenek gerektiren bölümlerde olmadı. Hukuk, turizm işletmeciliği, rekreasyon yönetimi, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği, takı tasarımı, turizm işlemeciliği, aile ve tüketici bilimleri, bilgi ve belge yönetimi, bilim tarihi, gastronomi ve mutfak sanayii, grafik tasarımı, moda tasarımı gibi bölümlerin puan türü değişti. Hukuk bölümleri bugüne kadar TM-2 puanıyla öğrenci alırken bu sene TM-3 puanıyla öğrenci alacak.

İŞTE SINAVI KAZANMANIN FORMÜLÜ

15 Mart’ta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası öğrenciler, “keyfim kaçtı, LYS’ye çalışamıyorum”, “YGS’den sonra kendime güvenim kalmadı”, “moralim bozuldu hiçbir şey yapacak halim yok”, “LYS’ye konsantre olamıyorum”, “çok çalışmıştım, emeklerime yazık oldu”, “nasıl olsa olmayacak, çalışmayı bıraktım”, “6 ay çalıştım YGS’yi halledemedim, kalan zamanda LYS’yi mi halledeceğim” gibi kaygılardan sıyrılarak tercih şanslarının artması için 4 sınava da girilmeli. Öğrenciler sınava girip boş kağıt verse bile sınava girdikleri için puanları hesaplanıyor.

“TELAFİ ŞANSINIZ VAR, İNANCINIZI KAYBETMEYİN”

Üniversiteye eğer YGS puan türü ile değil de LYS puan türüyle yerleşmeyi düşünüyorsanız, önünüzde hatırı sayılır bir süre ve en az 2 sınav daha var. Bu da kazanmanıza, başarmanıza yeter de artar bile. Sadece güveninizi, inancınızı kaybetmeyin. Çoğu öğrenci daha bitmemiş bir maçın yenilgisini yaşıyor. YGS’nin eğer istediğiniz gibi geçmediğini düşünüyorsanız LYS’de bunu telafi etme şansınız var. Bunun için de yapılacak tek şey: Planlı çalışmaktır.

Adaylar  geriye kalan zamanı çok iyi değerlendirmeli, Önünüze müfredatı alın ve onu takip ederek çalışın. İyi bildiğinizi ve hallettiğinizi düşündüğünüz konuları işaretleyin. Eksik olduğunuz ve çalışmanız gerek konuları da önünüzdeki kalan süreye eşit olarak dağıtın. Günlük çalışma saatleri ve soru sayıları hedefleyin. Sadece buna odaklanın. İnanıyorum ki bunu uyguladığınız takdirde amacınıza ulaşacaksınız. Yapmanız gereken şey, bu yöntemi sınava kadar uygulamaya çaba gösterin.

İLGİNÇ DETAY

YGS-5 puan türünde 70-80 bin sıralamasında bulunan bir adayın genelde “ben bu sıralamayla hukuk ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü nasıl kazanabilirim ki diye düşünebilitsiniz  fakat önünüzdeki adayların yarısından fazlası büyük ihtimalle sayısal öğrencisi,102 bin sıralamasında bulunan söz konusu adayın LYS ile sıralamada 14 binlere kadar çıkabililirsiniz

Eğer sınavınızın iyi geçmediğini düşünüyorsanız umudunuzu kaybetmeyin ve hala bir şeyleri değiştirecek zamanınızın olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Asıl beklediğiniz ve kendinizi göstereceğiniz sınavlar Haziran ayında yapılacak. Fakat şöyle de bir gerçek var: LYS, bilen ile bilmeyeni ortaya çıkaran sınavdır. Bu yüzden eksik konu bırakmadan bilgi birikiminizi arttırmaya devam edin. Unutmayın, YGS tek başına belirleyici değil.

logo2

Bu yazının tüm hakları kariyermemur.com’a aittir. “www.kariyermemur.com“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.