SON DAKİKA

2015 POMEM Yönetmenliğinde Neler Değişti?

Bu haber 20 Temmuz 2015 - 12:01 'de eklendi.

POMEM’lere öğrenci alımı, 2008 tarihli Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğiyle düzenlenmişti. Bu yönetmelik 6 Haziran 2015 tarihi itibariyle bütünüyle değişti.

Hazırlık Seti başvuruları: http://ilkizakademi.com/egitim-1-pomem-sinavina-hazir POMEM’lere öğrenci alımı, 2008 tarihli Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğiyle düzenlenmişti. Bu yönetmelik 6 Haziran 2015 tarihi itibariyle bütünüyle değişti.

Hazırlık Seti başvuruları: http://ilkizakademi.com/egitim-1-pomem-sinavina-hazirlik-seti

Yeni yönetmeliğe göre, POMEM eğitimini başarıyla tamamlayarak meslek eğitim sertifikası verilecek öğrencilerin aday memur olarak atanabilmesi için eğitim sonu sınavını da geçmesi gerekecek.

-Öğrenciler, tazminat ödemek şartıyla POMEM’den ayrılabilecek, ayrılan öğrencilerin geri dönme istekleri kabul edilmeyecek

2015 Pomem Alımları Ne Zaman?

-Mevzuatta belirtilen suçlardan dolayı disiplin notu 80’den aşağı düşen ve POMEM’le ilişiğinin kesilmesine karar verilenlerin durumu ve POMEM’den çıkarma cezasını gerektiren kararlar genel müdürün onayı ile kesinleşecek

POMEM’i başarı ile tamamlayarak meslek eğitim sertifikası verilecek öğrencilerin, aday memur olarak atanabilmeleri için eğitim sonu sınavını da geçmeleri gerekecek.

POMEM’de verilecek eğitim ve öğretime ilişkin usul ve esasları düzenleyen 8 Mayıs 2005 tarihli POMEM Eğitim-Öğretim Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Önceki yönetmelikte öğrencilere 7 durumda izin verilirken, yeni yönetmelikte bu 8’e çıkarıldı. Öğrencilere, resmi tatil, sömestr, evci, günü birlik, hastalık, gece yatısı, hafta sonu ve mazeret izinleri verilebilecek.

Öğrenciler öğrenimleri sırasındaki evlenme taleplerini POMEM Müdürlüğüne yazılı olarak bildirecek, öğrencinin evleneceği kişi ile ilgili evlilik soruşturmasının yürütülmesi POMEM Müdürlüğü tarafından koordine edilecek. Müracaat tarihinden itibaren 2 aylık süre dolmadan evlenilemeyecek, ancak soruşturma sonucu olumlu olan öğrenciler 2 aylık süreyi beklemeden POMEM müdürünün onayı ile evlenebilecek.

-Ayrılan geri kabul edilmeyecek

Öğrenciler, eğitim-öğretimin herhangi bir aşamasında, tazminat ödeme ve POMEM Müdürlüğüne yazılı başvuru şartıyla ayrılabilecek. Ayrılan öğrencilerin geri dönme istekleri kabul edilmeyecek.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri hariç, POMEM’den çıkarılan öğrenciler bir daha POMEM giriş sınavlarına başvuruda bulunamayacak.

Giriş ile ilgili nitelikleri taşımadıkları öğrenimleri sırasında anlaşılanlar, sağlık kurulları tarafından verilecek raporlara dayalı olarak Genel Müdürlük Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından öğrenci olarak devamına imkan kalmadığı belirlenenler ile memur olma niteliğini öğrenim sırasında kaybedenlerin ilişikleri yönetim kurulunun kararı, POMEM müdürünün teklifi ve Polis Akademisi başkanının onayı ile kesilecek.

Eğitim-öğretim süresi içinde, Polis Akademisi Öğrenci Disiplin mevzuatında belirtilen suçlardan dolayı disiplin notu 80’den aşağı düşen ve POMEM’le ilişiğinin kesilmesine karar verilenlerin durumu ve POMEM’den çıkarma cezasını gerektiren disiplin kurulu kararları, başkanın önerisi ve genel müdürün onayı ile kesinleşecek.

-Başarılı olanlara sertifika verilecek

Eğitim-öğretimini başarı ile tamamlayan öğrencilere POMEM mesleki eğitim sertifikası verilecek.

POMEM öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini tamamlamaları ve eğitim sonunda başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekecek.

EMNİYET PERSONELİ ŞEHİT VE VAZİFE MALULLERİNİN EŞ VE ÇOCUKLARI, KONTENJAN DIŞI

POMEM yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları, o yıl belirlenen kontenjanın dışında tutulacak.

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için, belirlenen taban puanın en az % 80’ini almış olmak, şartı aranacak

ŞAHSEN BAŞVURU ŞARTI DEVAM EDİYOR

Önceki yönetmelikte de yer alan şahsen başvuru şartı, bu yeni yönetmelikte de aynen devam ediyor

SINAV ÜCRETİ ALINACAK

Başvuruda bulunan adaylardan Başkanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınacak. Ücretler Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından sınav ücreti alınmayacak.

YAŞ ŞARTI KANUNDAKİ GİBİ DÜZENLENDİ

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, şartı aranacak

SINAV AŞAMALARI

– Aday önce sağlık kontrolüne tabi tutulur ve Sağlık Yönetmeliğine göre ve hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verilir.

– Sağlık testini geçenler Fiziki yeterlilik sınavı tabi tutulur. Bu sınavdaki kriterler erkek ve bayanlar içn ayrı ayrı belirlenir. Belirlemeyi daha sonra Başkanlık yapacak. 100 üzerinden 70 almak gerekiyor.

– Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakata alınır. Mülakattan da 100 üzerinden 70 almak gerekiyor.

– Adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanının %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamından oluşur.

YEDEK LİSTE

Erkek ve kadın asıl adayların % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.