2018 Ağustos Celbinde Askerlik Yeri Belli Olan Bedelli Yapabilir mi?

2018 Ağustos Celbinde Askerlik Yeri Belli Olan Bedelli Yapabilir mi?
Yayınlama: 20.07.2018
Düzenleme: 05.03.2021 22:50
2.566
A+
A-

Bedelli askerlik çıktı, çalışmalar yapılmaya başlandı fakat Ağustos celbi için askerlik şubelerine başvuran kişiler için birçok soru gündeme geldi. En kritik konulardan biri de bedelli askerlikten Ağustos celbinde askere gideceklerin yararlanıp yararlanamayacağı sorusu oldu. Bu haberi okumadan sülüsünüzü almayın! Askerlik yeri belli olan kişiler bedelli yapabilir mi?

Bedelli askerlik yasa teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda gelecek hafta görüşülecek. Yasanın ne zaman çıkacağı henüz belli olmazken, ağustos celbinde silah altına alınacak olanlar bedelliden yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ediyor.

Yasa teklifinde, “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 31 Aralık 1993 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan yükümlüler”in bedelli askerlikten yararlanabileceği öngörülüyor. Teklif gelecek hafta pazartesi günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek, ardından Genel Kurul’a inecek. Genel Kurul’da kabul edildikten sonra onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğe girecek. Bu tarihin temmuz ayının sonunu bulması bekleniyor.

AĞUSTOS CELBİNDEKİLERİN DURUMU NE OLACAK?

Ağustos 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanların 27 Temmuz’a kadar sülüslerini alarak sevk işlemini yaptırması gerekiyor. 98/3 tertip söz konusu askerlerin, teslim olacakları birlikler belli oldu. Yükümlüler, e-devlet üzerinden, teslim olacakları birliği öğrenebiliyor. Peki, ağustos celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek mi?

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ GELİŞMELERDEN ANLIK BİLDİRİMLE HABERDAR OLABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

İşte merak edilen sorunun cevabı:

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ağustos’ta askere gitmek için sülüs belgesini almış olanlar dahil, fiilen birliğine teslim olmamış herkes bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek. Yetkililer, önemli olanın kışladan içeri adım atmamış olmak olduğunu belirterek, kışlanın kapısından dönenlerin dahi bedelli askerlikten yararlanabileceğini söyledi.

Bu durumda ağustos ayında askerlik yapmak üzere karar aldırmış olanlar, başvuru yapmış bulunanlar, askerlik şubesinden sülüs belgesini almış olanlar da askerliğini bedelli yapabilecek.

Hukukçular askerlik kararını aldırdığı halde birliğine teslim olmayanların bedelli askerlikten yararlanmakla birlikte idari para cezası ödemesi gerekeceğini söyledi. Askerlik Kanunu’na göre, sülüsünü almayan kişilere, 3 ay içinde kendi isteği ile başvurursa 296 lira, yakalanırsa bin 187 lira para cezası uygulanıyor.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.