2021 PAEM, KPSS Puanı Hesaplama, Nasıl Hesaplanır?

2021 PAEM, KPSS Puanı Hesaplama, Nasıl Hesaplanır?
Yayınlama: 01.04.2021
2.080
A+
A-

Polis olmak isteyen adaylar için PAEM sınavı en az POMEM ve PMYO kadar önemlidir. Hatta onlara oranla daha da avantajlı bir polis eğitim birimidir. Çünkü POMEM ve PMYO mezunları polis olarak göreve başlarken PAEM mezunları direkt olarak komiser yardımcısıolarak rütbeli şekilde göreve başlarlar. Bu açıdan PAEM diğerlerine nazaran adaylar açısından daha önemli bir eğitim birimidir. PAEM tarafından kabul edilebilmek için öğrencilerden istenilen çeşitli yeterlilikler vardır. PMYO VE POMEM ile benzer şekilde yeterlilikler istenir ancak onlardan farklı olarak yalnızca lisans mezunlarını bünyesinde eğitim görmek için kabul eder. Daha önceleri POMEM de PAEM gibi yalnızca lisans mezunlarını kabul etmekteydi ancak geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle birlikte son POMEM alımları için ön lisans mezunlarının başvuruları da geçerli oldu.

Elbette PAEM için olduğu gibi POMEM için de hala lisans mezunu olmak en avantajlı eğitim statüsü konumunda. Çünkü POMEM için alınan adayların yaklaşık %90 kadarı lisans mezunlarından oluşuyor. Yalnızca geriye kalan %10 civarı bir dilim ön lisans mezunlarından oluşmaktadır. Bu sebeple de hem PAEM hem de POMEM’de eğitim gören adayların büyük çoğunluğu lisans mezunudur diyebiliriz. POMEM için bir kısmı ön lisans mezunu iken PAEM için tamamen lisans mezunları eğitim görebilmektedir. PMYO ise bunlardan daha farklı olarak lise son sınıfta okuyan adaylarla birlikte lise mezunu adaylardan da alım yapmaktadır. Polislik hedefi doğrultusunda adaylar bu üç Polis Akademisi Eğitim biriminden birinde eğitimlerini alıp polislik hedeflerine kavuşabilirler. Ancak belirttiğimiz gibi PAEM mezunlarının direkt komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlaması bu okulda okuyanlar için avantajdır.

2021 PAEM Adayları İçin KPSS Puan Hesabı Nasıl Yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek olan PAEM alımları için binlece adayın başvuruda bulunması bekleniyor. Adayların en çok merak ettiği konulardan biri de PAEM için KPSS sınav puan hesabının nasıl olacağıdır. PAEM başvurusunda bulunan adaylar KPSS P3 puan türüne göre değerlendirmeye tabi tutulurlar. Adayların KPSS P3 puan türünden alacakları puanlar PAEM için kabul aşamasında % 25 ‘lik bir rol oynar. Yani adayın PAEM ‘e girebilmesi için KPSS sınavı % 25 olarak etki etmektedir.

Bu doğrultuda adaylar için son derece önemli olan KPSS P3 Puan hesaplaması yapılırken adaylar için;

  • Genel Yetenek % 50
  • Genel Kültür %50

Olarak değerlendirilir ve KPSS P3 puanı bu ikisinden yapacağınız netlere göre hesaplanır. Eğer sizler de 2021 KPSS sınavı için kendi puanınızı hesaplamak isterseniz, genel yetenek ve genel kültür test türlerinden ikisi için yapacağınızı tahmin ettiğiniz doğru ve yanlış sayılarına göre hesabınızı yapabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz formüle göre KPSS P3 puan türünden puanınızı hesaplamanız mümkündür.

(0.5 X GK-GY netiniz) + 40

Adaylardan biri Genel Yetenek sınavından 48, Genel Kültür sınavından da 44 net yapmış olsun. İlk olarak netleri toplarız.

48 + 44= 92

Daha sonra net başı değer ile toplam net sayısını çarparız ve 40 ile toplarız, bu sayede  KPSS P3 puanını buluruz.

(92 X 0.5) + 40= 86

Polis Noktası

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.