SON DAKİKA

24 Haziran Seçimi Sandık Kurulu Görevlisi ve Başkanı Ücretleri Ne Kadar?

Bu haber 02 Mayıs 2018 - 10:29 'de eklendi.

2018 yılı seçim görevlileri kaç para TL alır, ücretleri ne kadar, sandık kurulu ve sandık görevlileri ücretleri hangi bankaya ne zaman ve ne kadar yatırılacak öğrenmek için ve 24 Haziran genel seçimleri YSK görevli ücretleri, seçim görevli ücretleri, parası, yevmiyeleri ile

Bu sene ülkemizin geleceği adına oldukça önemli olan bir seçime gideceğiz. Seçim tarihi 24 Haziran 2018 olarak belirlenmiş durumda. Bu tarihte yapılacak olan seçim, bir genel seçimdir. Yani bu seçimde Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bizleri temsil edecek olan milletvekilleri ile Cumhurbaşkanı seçimi yapılacaktır. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sandıkların başında çok sayıda kişi görev alacak. Bu dönemde YSK yani Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevlendirilen sandık kurulu ve sandık görevlileri oy verme işlemi sırasında ve oyların sayımı esnasında büyük görevler üstlenecekler. Bir önceki yazımızda sandık görevlisi nasıl olunur detaylı olarak anlatmıştık. Peki büyük bir sorumluluğun altına girecek olan sandık görevlileri yapmış oldukları iş karşılığında para alırlar mı?

2018 Sandık Kurulu Görevlisi ve Başkanı Ücreti

Kuşkusuz seçim döneminde en büyük görevi üstlenen oyların sayımı ve güvenlik önlemleriyle ilgilenen kişiler. Bu kişileri uykusuz, zor geçecek bir dönem bekliyor. Sandık görevlileri gibi sandık kurulunda bulunan kişiler yapmış oldukları iş karşılığında belirli bir ücretle ödüllendirilmektedirler. Aşağıda sandık görevlisi ne kadar maaş alır görebilirsiniz.

 

24 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimde sandık kurulu görevlilerinin alacakları ücret yani para belli oldu. İşte Liste ..

A) Yüksek Seçim Kurulu

 1. Başkan ve Üyeler 192,00
 2. Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 96,00
 3. İkinci Derecede Sorumlu Görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 92,00
 4. Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı) 90,00
 5. Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 87,00
 6. Şoför ve Hizmetliler 81,00
 7. Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
 8. Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00

B) İl ve İlçe Seçim Kurulunda Görevliler

 1. Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 96,00
 2. İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 81,00
 3. Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 92,00
 4. Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 87,00
 5. Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 81,00
 6. Askı Yeri Görevlileri 76,00
 7. Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
 8. Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
 9. Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00

C) Sandık Kurulu

 1. Başkan 90,00
 2. Üye 81,00

D) BİNA SORUMLULARI 90,00

Eğitim verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç), Eğitim verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki), Eğitim verilen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine 2 (iki), Eğitim verilmeyen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine 1 (bir), Siyasi partili üyelere 1 (bir), gündelik ödenir. Bina sorumlularına 3 (üç) gündelik ödenecektir. Ancak bina sorumlularına ücret ödenebilmesi için en az 4 sandık kurulunun aynı binada görev ifa etmesi gerekmektedir. 4 sandıktan az olan yerlerde bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödenmeyecektir. Sandıkların kurulacağı okullarda görev alacak hizmetlilerin listesi ilçe seçim kurulu başkanı tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğünden temin edilecek listeler doğrultusunda, bir okulda en fazla iki (2) hizmetli görevlendirilir ve her birine iki (2) gündelik ödenir. İl merkezinde ve ilçelerde görevlendirilecek UYAP görevlileri il seçim kurulu başkanının denetiminde, Cumhuriyet başsavcılıkları ile irtibata geçilerek belirlenecek ve görevlendirilecek görevlilere üç (3) gündelik ödenir.Tüm bunların akabinde ödenecek olan tutarlar aşağıda verilmiştir.

 • Eğitim verilen sandık kurulu başkanlarına: 90×3= 270 TL
 • Eğitim verilmeyen sandık kurulu başkanlarına: 90X2= 180 TL
 • Eğitim verilen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine: 81X2= 162 TL
 • Eğitim verilmeyen ve siyasi partili olmayan sandık kurulu üyesine: 81X1= 81 TL
 • Siyasi partili üyelere: 81×1= 81 TL

Sandık Görevlisi Ücretleri Hangi Bankadan Nasıl Alacak ?

Sandık görevliliği vazifesini yerine getirenlerin en çok araştırdığı konulardan biri de sandık görevliliği ücretlerinin hangi bankaya yatacağıdır. Sandık kurulu üyelerinin bu ücretleri alabilmeleri için; seçim günü her sandık kurulunda fiili olarak çalışanların tespitine ve ücretlendirmesine esas olmak üzere; Örnek: 4’nolu bordronun, sandık kurulu başkanları tarafından mutlaka T.C. kimlik numaraları ile birlikte bordroda imzaları alınıp eksiksiz doldurularak seçim gecesi ilçe seçim kuruluna teslimi sağlanmalıdır. Çünkü mahalli idareler seçimlerine ilişkin Örnek: 104 harcama çizelgeleri düzenlenirken bu bordrolar esas alınacaktır. Yoksa sandıkta görevli üyeler ücret alırken sıkıntılarla karşılaşabilecek, hatta ücretini alamayacaktır.Sandık kurulu üyelerine ödemeler seçim tarihinden en geç 15 iş günü içerisinde ödenmeye başlanmalıdır. Sandık görevlileri ücretlerini kimlikleriyle beraber herhangi bir anlaşmalı banka şubesine giderek alabilecekler.

Sandık Görevlisi Ücretleri Yattı Mı ?

Sandık görevlisi ücretleri seçimlerin olduğu 24 Haziran 2018 tarihinden sonra 15 gün içerisinde hesaplarda olacak. Yani en geç Mayıs ayının başlarında ücretler hesabınıza yatmış olacaktır. Bunun için bankadan herhangi bir hesap açmanıza gerek yoktur. Kimliğinizle başvuruda bulunmanız paranızı almak için yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Henüz Askerliğini Yapmayanlar Dikkat 14 Mayıs'ta Başlıyor başlıklı makalemizde askerlik e devlet, askerlik muayene edevlet ve askerlik yapmayanlar dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.